Randka w ciemno

Wydawnictwo: Albatros

Inne wydania

Gwałt w obozie młodzieżowym, zjazd karłów na Środkowym Zachodzie, krwawe morderstwo w kalifornijskiej wilii, sprawa JP, szablisty o światowej sławie to tylko niektóre motywy tej pasjonującej, nie pozbawionej wątków autobiograficznych powieści jednego z najgłośniejszych pisarzy współczesnych.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Aurland | 2016-05-17

Wszystko tu jest oślizłe. A gdy już bez szlamu - to znów karłowate. Jedne z brzydszych opisów relacji damsko-męskich jakie znam. Z literatury. Bo na żywo znam piękne same.
Bohater wyrywa z życiorysu fragmenty niczym włosy ze skroni. Nawet nie to, żeby żałował, czy się skarżył. Chaotyczne podsumowanie? Współczuję mu życia. Tak w pierwszym odruchu. Czym końca bliżej tym węższy horyzont. Miałem kiedyś koszmar: płyty od góry i od dołu, a ja w środku. One coraz bliżej. Ja już na brzuchu - a one bliżej, bliżej. Czułem coś podobnego. Nieodwracalność. Grymas. Niemożliwe, by wszystko tak skarłowaciało.
Jednego jestem pewien. Takiej literatury mi trzeba, choć lotów nie jest najwyższych. Bo denerwuje. A jeśli być zdenerwowanym to tylko z przyczyn literackich.

SłabyGracz | 2013-09-05

Bardzo dziwna i chaotyczna książka. Przygody emigranta z Rosji, który zajmuje się inwestycjami(choć autor nie wyjaśnia dokładnie co ten bohater robi). Utwór pełen kontrowersji i przedziwnych sytuacji. Nigdy nie wiadomo co się zdarzy, bo jej tematyka jest przeróżna: zamach, gwałt, śmiertelna choroba itp. Dziwi mnie, że niektórzy szukają w niej nawiązań do "Malowanego ptaka". Zgadzają się co prawda pewne fakty, ale narodowość bohatera to wyklucza. Powieść pisana bardzo prostym stylem, więc szybko się czyta. W dodatku jest stosunkowo krótka(ledwo troszkę ponad 300 stron. Warta polecenia nawet jeśli ktoś nie zna życiorysu Jerzego Kosińskiego(znajomość tego pomaga w zrozumieniu książki).

Uwaga ostrzeżenie!!!

Książka ostra, dużo w niej mocnej erotyki i smutna. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ekstremalne przeżycia niech jej nawet nie rusza.

| 2014-09-30

Nie podoba mi się fabuła tej książki, a jeszcze bardziej nie podoba mi się główny bohater, który jest jakiś "drażniący". Na fabułę składają się głównie wspomnienia bohatera, z różnych okresów jego życia, zebrane dość chaotyczne. Taki rodzaj pamiętnika - trochę politycznego, trochę filozoficznego, trochę erotycznego.
Całe życie bohatera podzielone jest na etapy według klucza kobiecego: ta kobieta, z którą akurat sypia on w danej chwili, symbolizuje niejako ten etap. Przynajmniej ja tak to odbieram. Kobiet jest wiele, pełnią one ważną (jeśli nie decydującą) rolę i w życiu bohatera i w książce. Spajają cały utwór.
Książka ma swoją wartość, nie jest "o niczym". Jest o zagubieniu jednostki na tle zmieniających się czasów, na tle zawirowań politycznych i społecznych, o jego bezradności wobec sprzecznych czasem emocji i uczuć. Jest o ludziach, o ich różnorodności - i to jest w niej niewątpliwie dobre. Ale fabuła mi się nie podoba. Ani główny bohater.
Dla niektórych, niepokornych,...

betina360 | 2016-03-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2016

Nasycona erotyzmem powiesc psychologiczna.Levaner to gwalciciel i miedzynarodowy playboy, bezwgledny biznesmen dla ktorego zycie jest gra. Przenosi sie na kolejne randki w ciemno z Moskwy do Paryza, z Tunezji do Szwajcarii , z Nowego Jorku do Los Angeles. Odkrywa malo znane i akceptowane strony zycia. Jest dosc dziwnym osobnikiem ktorego nie da sie polubic bo to co robi nie jest normalne. Ksiazka jest dosc specyficzna choc napisana latwym jezykiem. Autor daje do myslenia i chetnie zajrze w inne jego ksiazki.

tunio | 2014-04-21

Kosiński to pisarz specyficzny, można go albo kochać albo nienawidzić, nie sposób jednak przejść obok jego twórczości obojętnie. Pisze interesująco i na różne tematy, a to z jednej strony zaskoczy ciekawym stwierdzeniem dotyczącym natury typowego żyda a z drugiej opisze skuteczny sposób dokonania gwałtu na łonie natury. Moim zdaniem autor nieobliczalny, który pisał to o czym wielu ludzi tylko nieśmiało myśli...
Polecam wszystkie pozycje Kosińskiego.

Mekador | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 lipca 2014

Jest to Moja pierwsza książka Pana Jerzego Kosińskiego. I muszę przyznać, że jestem zafascynowana jego twórczością i na pewno na "Randce w ciemno" nie skończę.... Zdecydowanie chce więcej, a Kosiński ma szanse zostać Moim ulubionym pisarzem.
Autor bardzo dobrze analizuje i wprowadza czytelnika w najciemniejsze zakątki ludzkiego umysłu, pozwalając mu samemu wystawić opinię, wydać osąd, a z drugiej strony nadal pokazuje, że są to ludzie, którzy w sposób świadomy lub mniej poddają się swoim żądzą i najskrytszym pragnieniom.
Bohater książki, również jest osobą splamioną złem, lecz czytelnik widzi w nim nadal człowieka.. dobrego człowieka.
Rewelacyjna książka, zaskakująca, pełna emocji. Bardzo dobre pióro, bardzo dobra książka.

orchisss | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Z osobą Jerzego Kosińskiego spotkałam się po raz pierwszy w klasie maturalnej, gdzie jego "Malowany ptak" znajdował się na liście lektur uzupełniających. Powieści koniec końców nie przeczytałam, zapoznałam się jednak pobieżnie z jej treścią. Dobre kilka lat później miałam okazję wdać się w rozmowę z osobą, dla której Kosiński to jeden z ulubionych autorów. Na początek poleciła mi "Randkę w ciemno". Obawiam się, że moje pierwsze spotkanie z powieściami Jerzego Kosińskiego może okazać się ostatnim ...

Słowo, które najlepiej oddaje charakter powieści to chaos. Totalny chaos. Gdybym miała streścić fabułę - przygody, podboje i potknięcia Georga Levantera. Wykształcony, obyty w świecie fotograf, pochodzenia wschodnioeuropejskiego emigruje do Stanów Zjednoczonych, gdzie odkrywa wszelkie smaki życia. To w ładnych słowach. A szczerze - mnóstwo dziwnych, nieskładnych i nieprzystających do siebie wątków opisujących przygody Georga. Jego historia sprawa wrażenie sztucznej, na siłę sklejonej z...

Basiątko | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok2014
Przeczytana: 12 października 2014

Kosińskiego zawsze uważałam za pisarza trudnego,nie miałam odwagi sięgnąć po Jego książki.W końcu przeczytałam "Randkę w ciemno"i byłam miło zaskoczona.Powieść jest wielowątkowa ,przedstawia historie z życia bohatera i mimo, że ich zakończenia są często do przewidzenia to i tak trzymają w napięciu ,czekamy na dalszy ciąg co jeszcze się wydarzy.powieść napisana jest prostym językiem,czyta się szybko i przyjemnie.Na pewno sięgnę po inne pozycje Kosińskiego ,a "Randkę w ciemno" gorąco polecam.

Kanclerz | 2012-07-29

Pod względem fabularnym w żaden sposób nie jestem w stanie zaklasyfikować książki. Ciężko powiedzieć, by była o czymś konkretnym. Pióro nawet przyjemne, jednak treści pozostawiają chwilami niesmak. Jakkolwiek finezja scen erotycznych odrobinę wynagradza ogólne rozczarowanie.

Katarzyna Wilczek | 2012-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Kto czytał „Malowanego ptaka” ten już nigdy, przenigdy nie zapomni nazwiska Kosiński. Na mnie działa jak magnes, przyciąga niewidzialną siłą i nie chce puścić. Jak tylko zobaczyłam „Randkę w ciemno” na półce musiałam ją mieć. Wysupłałam tego piątaka z moich kieszeni bez dna i cała szczęśliwa opuściłam katakumby sopockiego antykwariatu.

Jaka jest okładka – każdy widzi. Marna, jak bezgwiezdna noc listopadowa. Tytuł – zachęcający jak zupa rybna. Gdyby nie autor, za Chiny bym nie wzięła książki do ręki myśląc, że to kolejne tanie, ckliwe romansidło, którego nie da się czytać. Na szczęście to tylko niezbyt dobre pierwsze wrażenie. Ale życie byłoby zbyt piękne, gdyby wszystko było takie proste...

Mając w pamięci „Malowanego ptaka”, a puszczając w zapomnienie pogłoski o jej wątpliwej autentyczności, spodziewałam się czegoś równie piorunującego, prawdziwego i makabrycznie fascynującego. Dlatego na początku byłam zawiedziona. Dopiero później uzmysłowiłam sobie, ze to przecież nie jest...