Okładka książki Randka w ciemno

wydawnictwo
Albatros
typ
papier
6,45 (297 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Gwałt w obozie młodzieżowym, zjazd karłów na Środkowym Zachodzie, krwawe morderstwo w kalifornijskiej wilii, sprawa JP, szablisty o światowej sławie to tylko niektóre motywy tej pasjonującej, nie pozbawionej wątków autobiograficznych powieści jednego z najgłośniejszych pisarzy współczesnych.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
SłabyGracz | 2013-09-05

Bardzo dziwna i chaotyczna książka. Przygody emigranta z Rosji, który zajmuje się inwestycjami(choć autor nie wyjaśnia dokładnie co ten bohater robi). Utwór pełen kontrowersji i przedziwnych sytuacji. Nigdy nie wiadomo co się zdarzy, bo jej tematyka jest przeróżna: zamach, gwałt, śmiertelna choroba itp. Dziwi mnie, że niektórzy szukają w niej nawiązań do "Malowanego ptaka". Zgadzają się co prawda pewne fakty, ale narodowość bohatera to wyklucza. Powieść pisana bardzo prostym stylem, więc szybko się czyta. W dodatku jest stosunkowo krótka(ledwo troszkę ponad 300 stron. Warta polecenia nawet jeśli ktoś nie zna życiorysu Jerzego Kosińskiego(znajomość tego pomaga w zrozumieniu książki).

Uwaga ostrzeżenie!!!

Książka ostra, dużo w niej mocnej erotyki i smutna. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ekstremalne przeżycia niech jej nawet nie rusza.

tunio | 2014-04-21

Kosiński to pisarz specyficzny, można go albo kochać albo nienawidzić, nie sposób jednak przejść obok jego twórczości obojętnie. Pisze interesująco i na różne tematy, a to z jednej strony zaskoczy ciekawym stwierdzeniem dotyczącym natury typowego żyda a z drugiej opisze skuteczny sposób dokonania gwałtu na łonie natury. Moim zdaniem autor nieobliczalny, który pisał to o czym wielu ludzi tylko nieśmiało myśli...
Polecam wszystkie pozycje Kosińskiego.

Mekador | 2014-07-25
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2014

Jest to Moja pierwsza książka Pana Jerzego Kosińskiego. I muszę przyznać, że jestem zafascynowana jego twórczością i na pewno na "Randce w ciemno" nie skończę.... Zdecydowanie chce więcej, a Kosiński ma szanse zostać Moim ulubionym pisarzem.
Autor bardzo dobrze analizuje i wprowadza czytelnika w najciemniejsze zakątki ludzkiego umysłu, pozwalając mu samemu wystawić opinię, wydać osąd, a z drugiej strony nadal pokazuje, że są to ludzie, którzy w sposób świadomy lub mniej poddają się swoim żądzą i najskrytszym pragnieniom.
Bohater książki, również jest osobą splamioną złem, lecz czytelnik widzi w nim nadal człowieka.. dobrego człowieka.
Rewelacyjna książka, zaskakująca, pełna emocji. Bardzo dobre pióro, bardzo dobra książka.

Piotr_Hart | 2014-09-30

Nie podoba mi się fabuła tej książki, a jeszcze bardziej nie podoba mi się główny bohater. I fabuła i bohater są jacyś tacy "drażniący", irytują, żeby nie użyć gorszego słowa. Na fabułę składają się głównie wspomnienia bohatera, z różnych okresów jego życia, zebrane dość chaotyczne. Taki rodzaj pamiętnika - trochę politycznego, trochę filozoficznego, trochę erotycznego.
Całe życie bohatera podzielone jest na etapy według klucza kobiecego: ta kobieta, z którą akurat sypia on w danej chwili, symbolizuje niejako ten etap. Przynajmniej ja tak to odbieram. Kobiet jest wiele, pełnią one ważną (jeśli nie decydującą) rolę i w życiu bohatera i w książce. Spajają cały utwór.
Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że autor ma dar obserwacji świata, a niektóre jego oceny i analizy są trafne i przemawiają do mnie. Prosto z mostu. Książka ma swoją wartość, nie jest "o niczym". Jest o zagubieniu jednostki na tle zmieniających się czasów, na tle zawirowań politycznych i społecznych,...

orchisss | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Z osobą Jerzego Kosińskiego spotkałam się po raz pierwszy w klasie maturalnej, gdzie jego "Malowany ptak" znajdował się na liście lektur uzupełniających. Powieści koniec końców nie przeczytałam, zapoznałam się jednak pobieżnie z jej treścią. Dobre kilka lat później miałam okazję wdać się w rozmowę z osobą, dla której Kosiński to jeden z ulubionych autorów. Na początek poleciła mi "Randkę w ciemno". Obawiam się, że moje pierwsze spotkanie z powieściami Jerzego Kosińskiego może okazać się ostatnim ...

Słowo, które najlepiej oddaje charakter powieści to chaos. Totalny chaos. Gdybym miała streścić fabułę - przygody, podboje i potknięcia Georga Levantera. Wykształcony, obyty w świecie fotograf, pochodzenia wschodnioeuropejskiego emigruje do Stanów Zjednoczonych, gdzie odkrywa wszelkie smaki życia. To w ładnych słowach. A szczerze - mnóstwo dziwnych, nieskładnych i nieprzystających do siebie wątków opisujących przygody Georga. Jego historia sprawa wrażenie sztucznej, na siłę sklejonej z kil...

Katarzyna | 2012-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Kto czytał „Malowanego ptaka” ten już nigdy, przenigdy nie zapomni nazwiska Kosiński. Na mnie działa jak magnes, przyciąga niewidzialną siłą i nie chce puścić. Jak tylko zobaczyłam „Randkę w ciemno” na półce musiałam ją mieć. Wysupłałam tego piątaka z moich kieszeni bez dna i cała szczęśliwa opuściłam katakumby sopockiego antykwariatu.

Jaka jest okładka – każdy widzi. Marna, jak bezgwiezdna noc listopadowa. Tytuł – zachęcający jak zupa rybna. Gdyby nie autor, za Chiny bym nie wzięła książki do ręki myśląc, że to kolejne tanie, ckliwe romansidło, którego nie da się czytać. Na szczęście to tylko niezbyt dobre pierwsze wrażenie. Ale życie byłoby zbyt piękne, gdyby wszystko było takie proste...

Mając w pamięci „Malowanego ptaka”, a puszczając w zapomnienie pogłoski o jej wątpliwej autentyczności, spodziewałam się czegoś równie piorunującego, prawdziwego i makabrycznie fascynującego. Dlatego na początku byłam zawiedziona. Dopiero później uzmysłowiłam sobie, ze to przecież nie jest „Malow...

Kanclerz | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Czytadła, 2012

Pod względem fabularnym w żaden sposób nie jestem w stanie zaklasyfikować książki. Ciężko powiedzieć, by była o czymś konkretnym. Pióro nawet przyjemne, jednak treści pozostawiają chwilami niesmak. Jakkolwiek finezja scen erotycznych odrobinę wynagradza ogólne rozczarowanie.

| 2011-02-24
Przeczytana: 14 maja 2011

„Nasycona erotyzmem powieść o człowieku, dla którego życie jest tylko grą”. Niemalże do ponad połowy książki nie zgadzałam się z tym zdaniem, które widnieje na okładce. Widząc je, nastawiłam się na naprawdę sporą ilość erotyzmu (po przeczytaniu nie jednej powieści tego autora) i byłam chyba nawet rozczarowana. Przewijają się tam wątki miłosne i erotyczne, ale ten króciutki opis mógłby sugerować dużo, dużo więcej tego typu scen. Mniejsza jednak o to.

Podobnie jak w Malowanym Ptaku mamy tutaj wątek autobiograficzny (bohater mówi wprost, że był tym małym chłopcem chodzącym od wioski do wioski) i nawiązanie do kilku spraw z pierwszych stron gazet. George Levanter jest wykształconym i pomysłowym człowiekiem podróżującym po świecie zarówno w interesach jak i prywatnie, pochodzącym z Rosji, któremu po wojnie udało się przeprowadzić na zachód. Posiada dzięki temu wiele znajomości, które pomagają mu w niektórych sytuacjach. Poznaje sporo pięknych kobiet, z którymi łączą go różne stosunki, prz...

Rosalia_de_Castro | 2012-10-20
Na półkach: Przeczytane, Pozyczone
Przeczytana: 01 września 2012

To bylo moje pierwsze, literackie zetkniecie sie z autorem "Malowanego ptaka". Powiesc, w ktorej sledzimy losy Lavantera - alter ego Kosinskiego - przenosi czytelnika w lata 70 i 80 do Amreyki, Szwajcarii, Tunezji, Paryza... Bohater jest swiatowcem, playboyem, spotyka sie z najpiekniejszymi kobietami.
Wszystko moze byc tu wymyslem, ale tez wszystko moze tu byc prawda. Ta zabawa z czytelnikiem jest wciagajaca. Pewnie dla obu stron. Kosinski jakby wystawia zmysly i moralnosc czytelnika na probe. Najpierw czytamy o zwiazku Laventera z matka, potem dowiadujemy sie o gwalcie na kolezance, potem o jego przygodach z prostytutkami i transseksualna partnerka. Laventer jest samotnikiem zafascynowanym kobietami.
Sam wymierza sprawiedliwosc tym, ktorzy nie mieszcza sie w jego ramach moralnych. Ma mocne poczucie moralnosci (a jednak dokonuje gwaltu, a jednak sie do niego przyznaje). Jest wplywowy - potrafi korzystac ze znajomosci i targowac sie o zycie innych.

Basiątko | 2014-10-12
Na półkach: Rok2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2014

Kosińskiego zawsze uważałam za pisarza trudnego,nie miałam odwagi sięgnąć po Jego książki.W końcu przeczytałam "Randkę w ciemno"i byłam miło zaskoczona.Powieść jest wielowątkowa ,przedstawia historie z życia bohatera i mimo, że ich zakończenia są często do przewidzenia to i tak trzymają w napięciu ,czekamy na dalszy ciąg co jeszcze się wydarzy.powieść napisana jest prostym językiem,czyta się szybko i przyjemnie.Na pewno sięgnę po inne pozycje Kosińskiego ,a "Randkę w ciemno" gorąco polecam.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica