Maria Magdalena i Święty Graal

Wydawnictwo: Albatros
8373591982

Zgodnie z ortodoksyjną wersją chrześcijaństwa Jezus był jedynym dzieckiem Marii, nie założył rodziny i nie miał potomków. Margaret Starbird argumentuje, że w rzeczywistości było inaczej. Jezus ożenił się z drugą Marią Marią Magdaleną. Po jego śmierci ciężarna Maria uciekła do Egiptu, a potem wraz z córką popłynęła do południowej Francji.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mako | 2015-01-06
Przeczytana: 24 grudnia 2014

No cóż... To książka chyba tylko dla absolutnych fanatyków tematu. Chciałam napisać, że autorka nie wniosła nic nowego do nurtu graalowego, ale byłoby to kłamstwem, bo w sumie dołożyła od siebie wiele... chociażby naszą polską Solidarność, kult czarnej Madonny (w tym obraz z Jasnej Góry), jednorożce, Kopciuszka i wiele innych rzeczy, które w jakikolwiek sposób jej podpasowały. A co tam, dołożę jeszcze parę przykładów, żeby było zabawnie: obrzędy barbórkowe (Polska wydaje się być zagłębiem motywów związanych z Marią Magdaleną), kult Wielkiej Bogini, bajka o Roszponce oraz bajka o Śpiącej Królewnie.
Nie brakuje również faktów biblijnych i historycznych, niestety jak się okazuje z przypisów tego wydania, bardzo się te "fakty" za faktami rozmijają.
Książka niestety tylko ośmiesza cały nurt, chociaż ewidentnie nie taki był zamiar autorki. Polecam sięgnąć po cokolwiek innego, jeśli ktoś chce się zapoznać z tematem.

Hekate | 2014-05-24
Przeczytana: 18 maja 2014

Książkę rozpoczyna postawienie tezy, że Jezus miał rodzinę.
Czy zgadzam się z tym założeniem?
Tak.
Czy podjęta przez autorkę próba jej udowodnienia do mnie przemawia?
Nie.
Dlaczego?
Początek jest całkiem logiczny i spójny. Przedstawione są fragmenty biblii i innych 'świętych' pism z których wyraźnie wynika, że w całej doktrynie jest jakaś celowo utworzona luka.
Później jednak dzieje się coś dziwnego. Autorka odchodzi od tematu, przytacza w skrócie kilka pobocznych faktów, aby później zlepić je w spójną całość.
Sęk w tym, że właśnie całość ta ze spójnością niewiele ma wspólnego.
Może to przez tą skrótową formę czytelnik zaczyna gubić się w przemyśleniach autorki a dowód traci sens. Zwykłe symbole nabierają głębszego znaczenia, a całość przyjmuje groteskową formę. Tak jak kościół widzi Szatana w Hello Kitty, tak autorka widzi Jezusa w jednorożcu, a atak jednorożca na psa (obraz) oznacza zgodę Jezusa na ukrzyżowanie.
Równie fascynująca jest interpretacja tarota.
"Tancerze...

Cogaiseoir | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Przeczytałem wiele książek o podobnej tematyce, ale tę mogę zrecenzować w trzech słowach: dno i wodorosty.

Autorka losowo kojarzy fakty, nadużywa słów "myślę, że...", "uważam, że mogę się pokusić...". Słowem - bajkopisarstwo i to kiepskiej klasy.

Odrzuciło mnie, gdy połączyła wątek Marii Magdaleny z polskim ruchem Solidarności i wciągnęła w to wszystko Małą Syrenkę i Śpiącą Królewnę (sic!).

Dotrwałem do końca i jedyne, z czego się cieszę, to z faktu, że książkę wypożyczyłem, a nie kupiłem...

nina1708 | 2011-01-28
Na półkach: Religia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2010

Dużo informacji, ciekawych faktów. Daje do myślenia. Jednak w moim odczuciu autorka trochę się zagubiła. Poprostu nie da się na stu paru stronach umieścić wszystkiego co istotne. Autorce może się to udało ale efekt nie zachwyca. Gdyby dzieło było bardziej obszerne, książka mogłalby być znacznie lepsza. Polecam osobom, które poszukują i myślą...są ciekawe wiedzy i chcą poznać inną wersję zdarzeń.

DominikaW | 2013-04-02

Książka dla tych, którzy lubią poszukiwać. Mnóstwo ciekawostek, które prowokują współczesnego człowieka do myślenia. Polecam, chociaż osobiście nie powaliła mnie na kolana.

chyzwar | 2016-07-22
damiank8 | 2016-01-01