Zakłócenia w eterze

Wydawnictwo: Książnica

Powieść, w której autor krytycznie i bez osłonek opisał falę maccartyzmu w amerykańskich mediach, a jej opublikowanie w roku 1951 wywołało burzę i sprawiło, że Irwin Shaw udał się na dobrolne wygnanie do Europy, gdzie żył przez nastepne ćwierć wieku. Clement Archer, reżyser radiowy, otrzymuje od przełożonych polecenie natychmiastowego zwolnienia z rozgłośni kilkorga pracowników podejrzewanych o konspirację komunistyczną. Jest wśród nich także przyjaciel Archera. Podjąwszy różnorodne działania, reżyser przekonuje się, że istotnie, wielu jego współpracowników jest powiązanych z kręgami antyamerykańskimi. Przyjaźń i zaufanie, jakimi darzy kolegów, zostają wystawione na ciężką próbę.

chiara | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Zakłócenia w eterze to książka, w której Irwin Shaw zawarł własne doświadczenia z okresu maccartyzmu. W nieco idyllicznym życiu reżysera audycji radiowej Clementa Archera pojawiają się czarne chmury, ma usunąć pracowników podejrzanych o sympatie komunistyczne. Próbuje postępować szlachetnie i zgodnie ze swym sumieniem, skazany jest jednak na nieskuteczność takiej postawy wobec zaostrzających się nastrojów po obu stronach barykady. Przekonuje się też boleśnie, że nie rozumiał tego, co działo się w całym jego życiu, nawiasem mówiąc, trudno w to uwierzyć, ze był aż tak naiwny.
Powieść powstała 65 lat temu i tłumaczenie trąci myszką, śmiesznie brzmią nieużywane już zupełnie zwroty, jak np.: Zachowałeś się byczo. Konstrukcja jednak jest dobra i książka nie nuży.

pokor | 2016-07-27
czytnik | 2016-06-23