Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Młodość na malowniczych Kresach Wschodnich, walka o przetrwanie w łagrach, heroiczna wędrówka z armią Andersa, powrót do komunistycznej Polski i dożywotnie zmagania z szykanami ze strony władz i UB to kolejne odsłony losu Wincentego. Los ten jest archetypową historią, w której skupia się doświadczenie wielu Polaków.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2014-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2014

Książka opowiada o losach Wincentego Danilewicza, brata Tadeusza, żołnierza wyklętego, który jest głównym bohaterem "Lamentu nad Babilonem", debiutanckiej powieści Holewińskiego.

Autor skupił się tu głównie na osobistym życiu Wicka, więcej miejsca poświęcając jego rodzinie i romansom niż żołnierskiej przeszłości. Śledzimy jednak także wojenne perypetie bohatera, które zdają się uosabiać dramatyczne doświadczenia wszystkich Polaków, którym przyszło żyć podczas wojny (udział w walkach w kraju i za granicą, walka o przetrwanie w łagrach Workuty, bolesny i pełen rozterek powrót do kraju, rozłąka z najbliższymi i wreszcie trudne, pełne szykan życie w komunistycznej Polsce).

Śledzi się losy Wincentego z zainteresowaniem, jednak fabuła posiada dokładnie taką samą wadę jak w "Lamencie w Babilonie" - wydarzenia przypominają rozsypaną układankę, czasem trzeba przeczytać stronę i więcej, by zorientować się, jakich czasów dotyczy rozdział.

Na uwagę na pewno zasługuje język - bardzo...

Joe | 2016-04-29
Robert_Ba | 2015-03-29