Dom Pana Biswasa, t. 1-2

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Powieść ta, opublikowana 1961, przyniosła Naipaulowi uznanie angielskiej krytyki i czytelników, otwierając mu drogę do literackiej kariery. Autor opisuje historię osamotnionej walki dumnego Hindusa tytułowego Mistera Biswasa który nie będąc z natury buntownikiem, ośmielił się przeciwstawić uświęconym tradycją obyczajom, mitom i wierzeniom rodziny Tulsi, z którą związał się przez małżeństwo. Odwaga i poczucie własnej godności pozwoliły mu nie tylko stawić czoło potężnej presji rodzinnego klanu, lecz także ocalić od zniewolenia własnego syna Ananda. Nakreślony z Dickensowskim rozmachem obraz życia hinduskiej społeczności, pozbawiony sentymentalizmu i moralizatorstwa, ukazuje całą złożoność sytuacji w posiadłościach Wielkiej Brytanii u schyłku jej kolonialnego panowania. Niespodziewanie, kiedy Bissoondaye usiadła przed nim z pochyloną, zakrytą głową, pandit pojaśniał. No cóż, to nieważne. Zawsze jest jakiś sposób zaradzenia nieszczęściom. Rozwiązał czerwony tobołek i wyjął z niego almanach astrologiczny. Był to pęk grubych, długich i wąskich liści umieszczonych między dwiema deseczkami. Liście zbrązowiały ze starości, a ich stęchła woń mieszała się z zapachem czerwonej i ciemnożółtej pasty sandałowej, która je pstrzyła. Pandit uniósł jeden z nich, przyglądał mu się przez chwilę, poślinił palec i wziął do ręki następny liść. Po pierwsze powiedział w końcu cechy tego nieszczęsnego chłopca. Zęby będzie miał zdrowe, ale raczej szerokie i poprzedzielane szparami. Przypuszczam, że wiesz, co to oznacza. Chłopak wyrośnie na rozwiązłego i rozrzutnego. Możliwe też, że stanie się kłamcą. Nie ma pewności co do tych szpar między zębami. Mogą oznaczać tylko jedną z tych wad albo wszystkie trzy naraz. A co z sześcioma palcami, pandicie? To oczywiście wstrząsający znak. Należy trzymać chłopaka z dala od drzew i wody. Zwłaszcza wody. Tyle jedynie mogę doradzić. Nigdy go nie myć? Niezupełnie to miałem na myśli. Uniósł prawą rękę, zgiął palec i z przechyloną na bok głową powiedział powoli: Człowiek musi interpretować to, co mówi księga. lewą dłonią lekko poklepał szeleszczący almanach. A kiedy księga mówi o wodzie, moim zdaniem chodzi o jej naturalną postać. Naturalną postać? Naturalną postać powtórzył pandit, lecz niezbyt pewnie. To znaczy dodał pospiesznie, trochę poirytowany że trzeba go trzymać z dala od rzek i stawów. I oczywiście morza. Jeszcze coś. Jego głos pobrzmiewał satysfakcją. Będzie pechowo kichał. Zaczął wkładać liście w okładki almanachu. Większość zła, które ten chłopiec bez wątpienia przyniósł ze sobą, zostanie złagodzona, jeśli jego ojciec nie zobaczy go przez dwadzieścia jeden dni. fragment powieści. Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, laureat literackiej nagrody Nobla za rok 2001 urodził się w 1932 r. na Trynidadzie w niewielkim miasteczku rolniczym o nazwie Chaguanas, jako potomek emigrantów przybyłych z Indii w początkach XX w. Mając osiemnaście lat wyjechał do Anglii i rozpoczął w Oksfordzie studia anglistyczne. Od połowy lat pięćdziesiątych pracował jako wolny strzelec w BBC. Wiele czasu poświęcił wówczas studiowaniu historii swojej rodzimej wyspy, szczególnie okresu kolonialnego. Dużo też podróżował: zwiedził Azję, Afrykę oraz Amerykę Południową i Środkową, zwłaszcza Karaiby, badając dzieje tego regionu. Od trzydziestu lat mieszka w Wiltshire, niedaleko Stonehenge (Wielka Brytania). W swoich pierwszych powieściach ( Masażysta cudotwórca , Wybory w Elwirze , Miguel Street , Dom Pana Biswasa ) poruszał problematykę pogranicza ras i kultur w posiadłościach rozpadającego się w XX w. imperium brytyjskiego. Później, w powieściach Marionetki , Partyzanci , Zakręt rzeki zajmował się sprawami polityki. Ostatnie jego książki ( The Enigma of Arrival , A Way in the World , Half a Life ) mają charakter autobiograficzny. Powieści nie wyczerpują twórczości V.S. Naipaula jest on również autorem cenionych opowiadań i esejów. Jestem pisarzem intuicyjnym mówi o sobie. (...) Za każdym razem moim celem było napisanie książki, stworzenie czegoś, co będzie można łatwo i z zainteresowaniem przeczytać. Na każdym etapie mogłem pracować tylko na obszarze wyznaczonym przez moją wiedzę, wrażliwość, talent i obraz świata. Rozwijały się one z książki na książkę. Musiałem oczyścić swój świat, wyjaśnić go dla siebie samego.

Wysoka półka jeśli chodzi o prozę. Naipaul jest bardzo wdzięcznym autorem. Pierwszy tom czytałem na jednym oddechu. Ciekawe, proste opisy, pełne humoru przywodzą mi na myśl innego noblistę - I.B Singera. Odróżni Naipaula od niego jednak ironiczne, pełne dystansu podejście do rzeczywistości, bohaterów. W zasadzie każdego z bohaterów i ich niedolę poznajemy przez pryzmat ich lęków, obaw, wpływów innych ludzi na ich życie. Powieść pełna groteski, relaksująca, inteligentna a jednocześnie niezobowiązująca. Nie ma w sobie nic z ciężaru a poważne myśli przemycane są w sposób nader przyjemny.

Ewa | 2011-02-24
Pola1978 | 2010-08-20