W krainie kota

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,89 (1942 ocen i 152 opinie) Zobacz oceny
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Ewa jest żoną lekarza i spodziewa się dziecka . Wiedziona tajemniczym impulsem, zjada w nocy korzeń nieznanej rośliny. Gdy Jonyk liczy trzy miesiące, w domu zjawia się dziwny KOT. Jest wysłannikiem z Krainy Tarota, w której Ewa i jej synek mają do spełnienia bardzo ważną misję. Książka magiczna przykuwająca uwagę od pierwszego zdania.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Beata | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Rewelacyjna powieść fantasy, a jednym z głównych bohaterów jest kot Kotyk, wspaniałe magiczne kocisko.
Uwielbiam książki nieodżałowanej pani Terakowskiej, wspaniale łączyła świat realny ze światem baśniowym, przenikały się między jawą a snem. Akcja jej książki jest spokojna, a jednak niezwykle wciągająca i intrygująca. Nie pozwala oderwać się od czytania. Kraina Kota jest fascynująca i niebezpieczna, a przygody Ewy i Jonyka miały trwać dalej... Los jednak chciał inaczej i sami musimy odnaleźć matkę księcia Theta... we własnej wyobraźni.

książek: 2049
Wojciech Gołębiewski | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Dorota Terakowska (1938-2004) była żoną Macieja Szumowskiego (1939-2004) i matką Małgorzaty, Katarzyny (Nowak) i Wojciecha. Była dziennikarką i pisarką, a ja nic jej nie czytałem. No i trafiło na "W krainie kota".
Teraz, po lekturze, żałuję, że jej nie znałem, bo to musiała być bardzo miła i pogodna osoba. Świadczy o tym choćby podejście do życia: (str. 49)
"..Królowa czy zwykła kobieta - rodzą się tylko jeden raz i jeden raz umierają.... ...To, co pośrodku, jest najprzyjemniejsze..."
Dość szybko zrozumiałem, że to książka przeznaczona dla młodych czytelników, i dlatego zaskoczony byłem wzmianką o "straszliwej wizji piekła Hieronimusa Boscha" (str.28). Szczęśliwie sobie przypomniałem, że sam reprodukcje z tego piekła oglądałem w wieku przedszkolnym. Oczywiście, to nie jest lektura dla maluchów, a granicę wiekową bym zaproponował na poziomie 12 lat.
No to ...

Chrupek | 2011-12-21

To była moja pierwsza styczność z twórczością Terakowskiej i od pierwszych stron wiedziałam, że "W krainie kota" nie będzie zwykłą książką. Mimo swojej długości (a właściwie krótkości) całkowicie mnie pochłonęła swoją magią. Czyta się bardzo szybko i bardzo dobrze, rewelacyjna na spokojny, zimowy wieczór z kubkiem dobrej herbaty.

Karolina | 2013-10-10

"Połączyć rozum z porywami serca, pracowitość z umiejętnością wypoczynku, radość z znajomością jego surowych praw, odwagę z rozwagą". Książka ciekawa, Terakowska w najlepszym wydaniu. Polecam wszystki, którzy chcą sobie wypełnić chwilę czasu lekką lekturą.

Luna | 2012-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Niestety, książka nie jest taka wspaniała, jak można to było wywnioskować z innych opinii. Szybko się czyta, to fakt. Akcja jest wartka, momentami senna (kto czytał, ten wie, o co mi chodzi ;)).
Jeszcze przed połową wiedziałam, co będzie dalej. Główna bohaterka była nie do końca świadoma powiązań między TU i TAM, a ja z niecierpliwością czekałam, aż ona zrozumie coś, co dla mnie było oczywiste.
Dobra książka na zimowy wieczór, można się nieco oderwać od innych zajęć. Ale nic poza tym. Nie zachwyca, nie zmusza do refleksji, ot, takie sobie polskie fantasy (nie, żebym miała coś do polskiego fantasy, np. taki Sapkowski pisze wprost genialnie!)...
Ujdzie.

Ktoś stwierdził, że najlepsza książka tej autorki. Aha, to znaczy, że po nic więcej nie muszę już sięgać...

Anna | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 marca 2017

Zgadza się, że wszystko co ma związek z kotem, musi przejść przez moje ręce. A najlepiej sam kot. Magia i kot są dla mnie związkiem symbiotycznym i niekoniecznie musi być zawsze z nimi czarownica:) To książka trochę oparta na wierzeniach we współistnienie różnych wymiarów świadomości, do których możemy się przenosić, jednak bez ciała. Ciało, jako materia, ma swoje ograniczenia. Polecam tym, którzy potrafią się wyrwać z racjonalizmu i ziemskości:)

kamyk576 | 2014-01-01

Bardzo poruszająca historia , czytałam fragment tej historii w kl. 1 gimnazjum, ale niedawno miałam przyjemnośc przeczytac całą kdiążkę . Bardzo mi się spodobała . :))

| 2012-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 stycznia 2012
Katarzyna | 2018-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Żal oceniać tak nisko książkę z udziałem kota.
Niestety książka Doroty Terakowskiej jest słaba. Fabuła płytka i niezbyt wciągająca, do tego niedopracowana, gdyż autorka popełnia błędy merytoryczne. Główna bohaterka za przykład światowej mądrości i wszystkowiedzącego podaje swojego męża, co ją samą stawia na gorszej pozycji. Opisy poszczególnych królestw są tak ubogie, że zlewają się w jedną szarą plamę. Zupełnie niewykorzystany został potencjał „czarnego charakteru” w powieści. W książce pojawia się dziwny rytuał nagminnego określania zdarzeń, rzeczy i osób dużymi literami w stylu „TO, COŚ, TAM, TUTAJ” itp., by podkreślić istotę danego zjawiska. Tak jakby czytelnik był idiotą i gdyby nie TO, to by nie zrozumiał.
No szkoda, szkoda . . . bo widać, że autorka chce przekazać pewne wartości, gdyż nawet mimo średniego wykonania da się je wyłapać.

Canis | 2012-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2012

Właśnie przed chwilą skończyłam moją historię z ,,Krainą Kota". Jedno pytanie, jakie ciśnie mi się na usta: Czy Dorota Terakowska właśnie tą książkę wyśniła? Nie wydaję mi się, że ktoś mógł wymyślić coś tak magicznego TU. Oczywiste to jest, że musiało to być TAM.