Dombey and Son

Wydawnictwo: Penguin Books

Gapcio | 2013-09-24

Potężna ambiwalencja towarzyszyła lekturze tego pokaźnego dzieła. Z jednej strony podziw budzą niezwykle wysmakowany język autora czy jego subtelne poczucie humoru, pozwalające mu kreślić portrety tak niezapomnianych oryginałów jak Kapitan Cuttle. Uderzają nader trafne, a zarazem lekko podane obserwacje takich zjawisk jak wpływ tradycyjnej edukacji na młodych ludzi czy władza kobiety nad mężczyzną. Wreszcie imponować musi konstrukcyjny i fabularny rozmach powieści.
Przyjemność z lektury obniżają jednak wylewające się z książki i dominujące ją w dalszej jej części naiwność i ckliwość, godne raczej literatury eufemistycznie zwanej kobiecą. Przesadna obecność tych elementów winna jest przykremu kontrastowi między Dickensem-mistrzem a Dickensem-łzawym patafianem. Kontrastu tego nie pomniejsza bynajmniej charakterystyczna chyba dla tego pisarza czarno-biała konstrukcja postaci.

ArtP | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Książka bardzo długa ale warto przeczytać chociażby ze względu na mistrzowski język Dickensa. Dziś już się nie pisze książek w takim stylu. Styl w jakim pisze Dickens pozwala bez najmniejszego wysiłku być wśród bohaterów i poczuć to miejsce i czas. Sama opowieść nie jest jednak bardzo konsekwentna co do losów bohatera, gdyż opowiada jakby jednocześnie życie, perypetie i historię nie tylko p.Dombeya ale i kilku innych bohaterów co czasem tak mocno odbiega od tytułowego bohatera że można się zastanowić, kto w końcu jest tytułowym i najważniejszym bohaterem. Gdyby nie to ocena byłaby wyższa, tak czy inaczej polecam, a sam na pewno sięgnę po inne książki Dickensa.

marijestmoja | 2018-04-15
Przeczytana: 13 września 1986