Talizman z Nefrytu. Tom 3. Wyspy Nieśmiertelnych

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Talizman z Nefrytu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Les Îles Immortelles
chiny

Qinshihuangdi nakazuje spalenie wszystkich dzieł pisanych chcąc, po reformie imion i nazw, ukrócić wpływy uczonych. Wiosennej Róży nie udaje się temu przeszkodzić, ale ratuje najcenniejsze pozycje z biblioteki królewskiej. Poznawszy prawdę o ojcu, porzuca dom rodzinny i po różnych perypetiach odnajduje się ze Złotą Rybą. Postanawiają przygotować kopie ukrytych książek i rozprowadzić je po kraju, by uciskanemu ludowi przywrócić poczucie godności i zdolność samodzielnego myślenia. Opanowany szaleńczą ideą nieśmiertelności, Qinshihuangdi organizuje wyprawę morską, by odnaleźć legendarne Wyspy Nieśmiertelnych. Ostatnie lata panowania poświęca tylko tej sprawie, pozwalając, by w jego imieniu rządził służalczy Lisi.

Suarrilk | 2012-09-19
Przeczytana: 06 września 2012

W porównaniu do poprzednich dwóch części zamykający trylogię tom wypada najsłabiej, zdaje się najbardziej infantylny, a dialogi czasami przyprawiają o zgrzytanie zębów. Dziwi mnie to nieco, bo dwóm poprzednim odsłonom "Talizmanu z Nefrytu" nie miałam w zasadzie nic do zarzucenia. Wciągająca lektura, zachęciła mnie do poszukania informacji o Chinach epoki Walczących Królestw w mniej lub bardziej historycznych źródłach. Nie mogłam się oderwać od czytania, aczkolwiek trzeci tom nieco męczył...

Bacha85 | 2015-08-09
Przeczytana: lipiec 2015

„Wyspy nieśmiertelnych” to trzeci po „Niebiańskich koniach” i „Złotej rybie” tom trylogii „Talizman z nefrytu” opisującej okres panowania cesarza Qin Shi Huangdi. To właśnie za jego panowania wzniesiono najbardziej monumentalne zabytki Chin- Wielki mur oraz grobowiec z terakotową armią.

Cesarz Zheng coraz bardziej opętany wizją nieśmiertelności organizuje wyprawę tysiąca, składającą się z tysiąca młodych i czystych ludzi, których jedynym celem jest odnalezienie legendarnych Wysp Nieśmiertelnych, na których drzewa rodzą nefrytowe owoce, dające życie wieczne. Tymczasem Złota Ryba w towarzystwie Anweia, Istotnego Ogniwa oraz Płonącego Ognia dociera do leża wielkiego podziemnego smoka, odnajdując tam swojego ojca. Postanowił ukrócić rządy prawa, jakie wprowadził Qin Shi Huangdi przywracając ludziom wolność i swobodę myślenia.

Trzeci tom trylogii jest kolejną wyprawą w świat starożytnych Chin, z ich polityką, architekturą, a także mistycyzmem. Poznajemy kolejne taoistyczne praktyki i...

Bożo | 2013-06-12
Przeczytana: 2009 rok

Książka przybilża historię Chin. Dzięki niej dowiedziałam się wiele o czasach tworzenia się potężnego cesartswa. Sama akcja książki również jest ciekawa, miłość, intrygi, morderstwa, dążenie do władzy

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Nefrytowy talizman przynosi pomyślność i szczęście swojemu posiadaczowi, a ten, kto posiada rozległe dobra, majątek i poparcie cesarza nie może nie zostać wciągnięty w dworskie intrygi i rozgrywki. Eunuchowie, konkubiny, kupcy, urzędnicy, frakcje polityczne, wszystko to jest w tej trylogii. Do tego przekonujący obraz Chin, którego próżno szukać w innych podobnych powieściach (tak, nawet w trylogii "Jedwabna cesarzowa" tego samego autora).

mary1984 | 2016-10-02
Przeczytana: luty 2016