Symbolika zwierząt, cz. 3

Seria: Heraldyka i symbolika chrześcijańska
Wydawnictwo: WAM
symbolika, zwierzę, numizmatyka
popularnonaukowe

mgr lic. Krzysztof Gruca: Zwierzęta w karykaturach i grafikach "Much"; mgr Jan Masłyk: Symbolika zwierząt w numizmatyce Symbolika chrześcijańska jest jedną z bardziej rozległych dziedzin nauki dotykającą wiele różnych dyscyplin. Łączy w sobie treści teologiczne z kultem ludowym, biblijne z antycznymi, historyczne z legendarnymi. Posiadając olbrzymie spektrum znaczeniowe, symbolika posługuje...

mgr lic. Krzysztof Gruca: Zwierzęta w karykaturach i grafikach "Much";
mgr Jan Masłyk: Symbolika zwierząt w numizmatyce

Posiadając olbrzymie spektrum znaczeniowe, symbolika posługuje się jednak językiem bardzo konkretnym i posiadającym precyzyjnie określone zasady. Barwa, forma, układ, przedmiot, tekst, gest - wszystko to w odniesieniu do określonej cywilizacji, kultury i wierzeń religijnych staje się przekazem, w którym autor w mniej lub bardziej ukryty i zakamuflowany sposób podaje treści etyczne, moralne, religijne lub społeczne.
Jak każdy język, również ten symboliczny posiada określoną "gramatykę" i zasady, których poznane pozwalają na zrozumienie przekazu. I nagle gesty, nabożeństwa liturgiczne, przedstawienia osób, przedmioty lub zwyczaje a nawet budowle architektoniczne zaczynają do nas przemawiać, a my ten język zaczynamy rozumieć.

źródło opisu: WAM, 2008

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl