Bazylika. Świetność i zgorszenie. Jak powstawała Bazylika św. Piotra

Tłumaczenie: Piotr Szubertowie
Wydawnictwo: Świat Książki
Basilica : the splendor and the scandal : building St. Peter's
sztuka

Od chwili, gdy papież Mikołaj V wpadł na pomysł wybudowania nowej watykańskiej bazyliki, do momentu otoczenia jej wspaniałym placem z kolumnadą minęły... dwa wieki! Zmieniło się kilkudziesięciu papieży, kłócono się o plany i pieniądze, zadania podejmowali się kole jni budowniczy, od Bramantego przez Rafaela i Michała Anioła po Berniniego. Epoka renesansu ustąpiła miejsca barokowi, a wokół bazyl iki trwały nieustanne targi religijne, polityczne, artystyczne, finansowe... Dzieje jej powstania, opowiedziane niczym thriller hist oryczny, to zarazem zdumiewający rozdział w historii Kościoła i papiestwa, architektury i sztuki.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/bazylika-r-a-scotti,p90059346.html

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/bazylika-r-a-scotti,p90059346.html