Dziesięciu Irańczyków i trup w Warszawie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Tuż przed wizytą szacha Iranu w Polsce w 1966 roku młody oficer Wydziału zabójstw otrzymuje zadanie znalezienia sprawcy morderstwa, którego ofiarą padł pracownik ambasady irańskiej w Warszawie. W ręce oficera wpada dziennik jednego z irańskich emigrantów. Już z pierwszej części diariusza wynika, że jego autor mógł popełnić tę zbrodnię. Żeby to udowodnić, należy przetłumaczyć dziennik aż do miejsca, w którym zostaje ona opisana. śledczy codziennie dostaje tylko część tłumaczenia, a czas nagli... Te przeplatające się wzajemnie fabuły: przedstawiony w dzienniku refleksyjny opis życia i uczuć emigrantów oraz dynamiczna relacja z przebiegu śledztwa, tworzą dwa odrębne nurty powieści. Jest ona tym ciekawsza, że odwołuje się do autentycznych doświadczeń i przeżyć Autora. Okładka: miękka, Rok wydania: 2006,

Asia | 2016-01-25
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Sama intryga kryminalna jest chyba najmniej interesującym aspektem tej książki. Najciekawsze jest chyba pokazanie grupy irańskich socjalistów, którzy uciekli przed represjami reżimu Szacha, i zderzenie ich oczekiwań z polską "małą stabilizacją". Przyjemnie napisana i pełna "smaczków".

tasha | 2015-12-27
Na półkach: Kryminały, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Prawie nie zdarza mi sie nie doczytywać książek, ale tu poległam. Nuda, potęgowana przez chaos spowodowany dwiema narracjami zrobiły swoje. Plusem jest przedstawienie RP l. 60.

Konrad | 2016-10-01
dahud | 2016-02-11