Okładka książki Księga urwisów

Księga urwisów

Autor:
wydawnictwo
Firma Księgarska Olesiejuk
typ
papier
6,78 (462 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Powieść opowiada o ciekawych świata i żądnych przygód chłopcach z niewielkiej miejscowości, którzy przeżywają domowe i szkolne problemy, spierają się z kolegami, szukają zrozumienia u dorosłych, próbują poznać samych siebie. Akcję uatrakcyjnia niezwykły wątek sensacyjny chłopcy rozwiązują tajemniczą zagadkę...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna, najlepsza Niziurskiego chyba. Zdecydowanie polecam, cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

| 2013-09-05
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Smak propagandy komunistycznej dzisiaj już tylko wywołuje uśmiech na twarzy, a jest jej w tej książce całe hałdy. To jednak mało istotne. Czyta się Księgę z wypiekami na twarzy. Jak zacząłem czytać to musiałem ją skończyć- pamiętam, że kochana mamusia obudziła się nad ranem i oczywiście dostałem burę, że nie spałem tylko czytałem. Ale warto było, do dziś nie żałuję. Idealna książka dla chłopaka. Siostra miała swoją Anię z zielonego, my chłopacy mieliśmy Niziurskiego, Nienackiego....

LadyAga | 2014-01-04

Przeczytawszy niedawno "Marka Piegusa", "Cymeona Maksymalnego", "Siódme Wtajemniczenie", "Adelo, zrozum mnie" i "Księgę Urwisów", z radością stwierdzam, że powieści Niziurskiego się nie zestarzały i dla dorosłego czytelnika są wciąż na tyle wciągające, że zarywa noce;) Absurdalny humor, niezwykłe przygody przeżywane w najzwyklejszych miejscach i okolicznościach, pełnokrwiści bohaterowie, cudownie plastyczny język i nutka psychodelii - to jest to, co tygryski, młode czy starsze, lubią najbardziej.

"Księga urwisów", pierwsza powieść Niziurskiego, jest trochę inna od pozostałych. Bohaterowie to zwyczajni chłopcy. Nie ma wśród nich nadwrażliwch outsiderów prześladowanych przez tragikomiczne zbiegi okoliczności, o dziwacznych imionach i nazwiskach (Cymeon Maksymalny), używających charakterystycznego slangu (mieszanina autentycznej gwary uczniowskiej plus inwencja pisarza).

Książka powstała w roku 1954, między śmiercią Stalina a początkiem odwilży - kiedy ruszała Nowa Huta,...

Zuela | 2013-02-08

Jedna z najlepszych książek Niziurskiego.Czytałąm ją dość dawno,będąc jeszcze w podstawówce,ale bardzo dobrze ją wspominam chociaż nie należy do tzw,dziwczyńskich lektur.Gorąco polecam

redlime | 2014-09-16
Przeczytana: 15 września 2014

Jak na książkę dla dzieci - trzyma w napięciu. Widać, ze autor dość mocno wierzy w system, który był w tamtych czasach.

moniczka_28 | 2014-09-11
Przeczytana: 1993 rok

Po raz pierwszy czytałam tę książkę w 1993 r i od razu mi sie spodobała! zwłaszcza gdy czytałam o wyprawie Wiktora Stopy i Karlika Rudnioka do kopalni...i uwielbiam wracać do tejksiążki!

graszka | 2014-01-08
Przeczytana: 1997 rok

Książa ta w mojej rodzinie jest od 1956 -wszystkie dzieci w mojej rodzinie ją czytają. Rewelacja

Magdalena | 2011-05-05

Książka mojego dzeciństwa. Jest re-we-la-cyj-na! :) Swoim dzieciom też będę kazać czytać

MalinowyKompot | 2014-03-09

Książka ciekawe, ale jej akcja niezbyt wciągająca :) Idealna, gdy nie ma nic innego do poczytania :)
6/10

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica