Okładka książki Księga urwisów

Księga urwisów

Autor:
wydawnictwo
Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - I
typ
papier
6.76 (434 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Powieść opowiada o ciekawych świata i żądnych przygód chłopcach z niewielkiej miejscowości, którzy przeżywają domowe i szkolne problemy, spierają się z kolegami, szukają zrozumienia u dorosłych, próbują poznać samych siebie. Akcję uatrakcyjnia niezwykły wątek sensacyjny chłopcy rozwiązują tajemniczą zagadkę...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
| 2013-09-05
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Smak propagandy komunistycznej dzisiaj już tylko wywołuje uśmiech na twarzy, a jest jej w tej książce całe hałdy. To jednak mało istotne. Czyta się Księgę z wypiekami na twarzy. Jak zacząłem czytać to musiałem ją skończyć- pamiętam, że kochana mamusia obudziła się nad ranem i oczywiście dostałem burę, że nie spałem tylko czytałem. Ale warto było, do dziś nie żałuję. Idealna książka dla chłopaka. Siostra miała swoją Anię z zielonego, my chłopacy mieliśmy Niziurskiego, Nienackiego....

książek: 2083
LadyAga | 2014-01-04

Przeczytawszy niedawno "Marka Piegusa", "Cymeona Maksymalnego", "Siódme Wtajemniczenie", "Adelo, zrozum mnie" i "Księgę Urwisów", z radością stwierdzam, że powieści Niziurskiego się nie zestarzały i dla dorosłego czytelnika są wciąż na tyle wciągające, że zarywa noce;) Absurdalny humor, niezwykłe przygody przeżywane w najzwyklejszych miejscach i okolicznościach, pełnokrwiści bohaterowie, cudownie plastyczny język i nutka psychodelii - to jest to, co tygryski, młode czy starsze, lubią najbardziej.

"Księga urwisów", pierwsza powieść Niziurskiego, jest trochę inna od pozostałych. Bohaterowie to zwyczajni chłopcy. Nie ma wśród nich nadwrażliwch outsiderów prześladowanych przez tragikomiczne zbiegi okoliczności, o dziwacznych imionach i nazwiskach (Cymeon Maksymalny), używających charakterystycznego slangu (mieszanina autentycznej gwary uczniowskiej plus inwencja pisarza).

Książka powstała w roku 1954, między śmiercią Stalina a początkiem odwilży - kiedy ruszała Nowa Huta, rozwiązano be...

Zuela | 2013-02-08

Jedna z najlepszych książek Niziurskiego.Czytałąm ją dość dawno,będąc jeszcze w podstawówce,ale bardzo dobrze ją wspominam chociaż nie należy do tzw,dziwczyńskich lektur.Gorąco polecam

PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna, najlepsza Niziurskiego chyba. Zdecydowanie polecam, cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

Enjoy_The_Silence | 2013-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Mój tata kiedyś czytał tą książkę i powiedział mi, że jest bardzo fajna i spokojna. Ja akurat musiałam trochę odpocząć od książek Kinga no, bo ile można czytać o morderstwach itd.?!

Ogólnie "Księga Urwisów" bardzo mi się podobała. Lekko się ją czytało, a jednocześnie byłeś ciekawy co będzie dalej;)

graszka | 2014-01-08
Przeczytana: 1997 rok

Książa ta w mojej rodzinie jest od 1956 -wszystkie dzieci w mojej rodzinie ją czytają. Rewelacja

Magdalena | 2011-05-05

Książka mojego dzeciństwa. Jest re-we-la-cyj-na! :) Swoim dzieciom też będę kazać czytać

MalinowyKompot | 2014-03-09

Książka ciekawe, ale jej akcja niezbyt wciągająca :) Idealna, gdy nie ma nic innego do poczytania :)
6/10

krystyna | 2012-03-12