Księga urwisów

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk

Inne wydania

Powieść opowiada o ciekawych świata i żądnych przygód chłopcach z niewielkiej miejscowości, którzy przeżywają domowe i szkolne problemy, spierają się z kolegami, szukają zrozumienia u dorosłych, próbują poznać samych siebie. Akcję uatrakcyjnia niezwykły wątek sensacyjny chłopcy rozwiązują tajemniczą zagadkę...

| 2016-06-20
Na półkach: 2016.06, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Przyznam szczerze, ze nie dałem rady, przerwałem lekturę w momencie, kiedy miała zawiązywać się spółdzielnia. Za dużo w tej książce przodowników pracy, wyśrubowanych norm, szpiegów, sabotażystów, zbyt wiele socrealizmu. nie ma tu zupełnie tej magii późniejszych książek Niziurskiego, nie ma humoru, dowcipnych ksyw. Szkoda, ale każdy od czegoś zaczyna, a kiedy debiut powstaje w 1954 roku, czyli przed Odwilżą, to krakać trzeba może nie w pierwszej linii, ale na tę samą nutę co inne wrony.

PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna, najlepsza Niziurskiego chyba. Zdecydowanie polecam, cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

michall_1985 | 2015-11-20
Przeczytana: październik 1994

Dwaj panowie N - Niziurski i Nienacki królowali w moim podstawówkowym,nieco specyficznym życiu.

Uwielbiam tę książkę,jak i inne przygodowe w tym swojskim klimacie.

Aququ | 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

To jedna z książek mojego dzieciństwa, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie, a Edmund Niziurski stał się jednym z ulubionych pisarzy. Pomyślałem, powrócę po latach, zeby sprawdzić czy rzeczywiście było czym się zachwycać. Fabuła ma w gruncie rzeczy trzy warstwy. Wątek przygodowy jest najwyższej klasy na "dychę". Druga warstwa to szkolna dydaktyka tak charakterystyczna dla Niziurskiego, podana jak zwykle nienachalnie i z wyczuciem. Jednak całość psuje warstwa propagandowa wczesnego PRLu. Jako dziecko w ogóle jej nie wyczułem czyli "brawa" dla autora, ale... Co innego gdyby autor pisał książkę młodzieżowo przygodową, w której od przypadku znalazłyby się jakieś propagandowe wtręty, ale ewidentnie propaganda to podstawowe założenie książki, a wątek przygodowy to tylko niezbędny kwiatek dla przyciągnięcia młodzieżowego czytelnika i nafaszerowania go politycznie. Autor zresztą w tekście nie kryje, jaka literatura była dla niego wzorcem, mlodzieżowe radzieckie przygodówki dla pionierów....

leonid | 2015-12-27

Jedna z książek mojego dzieciństwa. A jak wiadomo :) takich książek nie poddaje się krytyce. Z pewnością do niej nie wrócę, nie chciałbym się rozczarować.

Agata | 2014-01-04

Przeczytawszy niedawno "Marka Piegusa", "Cymeona Maksymalnego", "Siódme Wtajemniczenie", "Adelo, zrozum mnie" i "Księgę Urwisów", z radością stwierdzam, że powieści Niziurskiego się nie zestarzały i dla dorosłego czytelnika są wciąż na tyle wciągające, że zarywa noce;) Absurdalny humor, niezwykłe przygody przeżywane w najzwyklejszych miejscach i okolicznościach, pełnokrwiści bohaterowie, cudownie plastyczny język i nutka psychodelii - to jest to, co tygryski, młode czy starsze, lubią najbardziej.

"Księga urwisów", pierwsza powieść Niziurskiego, jest trochę inna od pozostałych. Bohaterowie to zwyczajni chłopcy. Nie ma wśród nich nadwrażliwch outsiderów prześladowanych przez tragikomiczne zbiegi okoliczności, o dziwacznych imionach i nazwiskach (Cymeon Maksymalny), używających charakterystycznego slangu (mieszanina autentycznej gwary uczniowskiej plus inwencja pisarza).

Książka powstała w roku 1954, między śmiercią Stalina a początkiem odwilży - kiedy ruszała Nowa Huta,...

| 2013-09-05
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Smak propagandy komunistycznej dzisiaj już tylko wywołuje uśmiech na twarzy, a jest jej w tej książce całe hałdy. To jednak mało istotne. Czyta się Księgę z wypiekami na twarzy. Jak zacząłem czytać to musiałem ją skończyć- pamiętam, że kochana mamusia obudziła się nad ranem i oczywiście dostałem burę, że nie spałem tylko czytałem. Ale warto było, do dziś nie żałuję. Idealna książka dla chłopaka. Siostra miała swoją Anię z zielonego, my chłopacy mieliśmy Niziurskiego, Nienackiego....

Zuela | 2013-02-08

Jedna z najlepszych książek Niziurskiego.Czytałąm ją dość dawno,będąc jeszcze w podstawówce,ale bardzo dobrze ją wspominam chociaż nie należy do tzw,dziwczyńskich lektur.Gorąco polecam

Adrian F | 2016-05-31
Przeczytana: 18 maja 2016

Wątek przygodowy 10/10, czytając ją teraz wciągała tak samo, jak w dzieciństwie, natomiast wtedy nie zwracałem uwagi (skąd mogłem wiedzieć) na wstrętny wątek polityczny. Za to niestety musiałem obniżyć ocenę.

moniczka_28 | 2014-09-11
Przeczytana: 1993 rok

Po raz pierwszy czytałam tę książkę w 1993 r i od razu mi sie spodobała! zwłaszcza gdy czytałam o wyprawie Wiktora Stopy i Karlika Rudnioka do kopalni...i uwielbiam wracać do tejksiążki!