Księga urwisów

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
6,8 (489 ocen i 16 opinii)

Inne wydania

Powieść opowiada o ciekawych świata i żądnych przygód chłopcach z niewielkiej miejscowości, którzy przeżywają domowe i szkolne problemy, spierają się z kolegami, szukają zrozumienia u dorosłych, próbują poznać samych siebie. Akcję uatrakcyjnia niezwykły wątek sensacyjny chłopcy rozwiązują tajemniczą zagadkę...

Sklep

• Słowa pamięci
  • Czarny świt
  • Szturmując niebo
  • Pogromca lwów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Wakacje

7,22 (18 ocen i opinii)
Gupik ma szczęście!
Tomek Nowaczyk

9,4 (10 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

7,2 (5 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,64 (767 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Chłopaki niech płaczą
Paweł Piotrowicz , Olaf Lubaszenko

7,5 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna, najlepsza Niziurskiego chyba. Zdecydowanie polecam, cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

LadyAga | 2014-01-04

Przeczytawszy niedawno "Marka Piegusa", "Cymeona Maksymalnego", "Siódme Wtajemniczenie", "Adelo, zrozum mnie" i "Księgę Urwisów", z radością stwierdzam, że powieści Niziurskiego się nie zestarzały i dla dorosłego czytelnika są wciąż na tyle wciągające, że zarywa noce;) Absurdalny humor, niezwykłe przygody przeżywane w najzwyklejszych miejscach i okolicznościach, pełnokrwiści bohaterowie, cudownie plastyczny język i nutka psychodelii - to jest to, co tygryski, młode czy starsze, lubią najbardziej.

"Księga urwisów", pierwsza powieść Niziurskiego, jest trochę inna od pozostałych. Bohaterowie to zwyczajni chłopcy. Nie ma wśród nich nadwrażliwch outsiderów prześladowanych przez tragikomiczne zbiegi okoliczności, o dziwacznych imionach i nazwiskach (Cymeon Maksymalny), używających charakterystycznego slangu (mieszanina autentycznej gwary uczniowskiej plus inwencja pisarza).

Książka powstała w roku 1954, między śmiercią Stalina a początkiem odwilży - kiedy ruszała Nowa Huta,...

| 2013-09-05
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Smak propagandy komunistycznej dzisiaj już tylko wywołuje uśmiech na twarzy, a jest jej w tej książce całe hałdy. To jednak mało istotne. Czyta się Księgę z wypiekami na twarzy. Jak zacząłem czytać to musiałem ją skończyć- pamiętam, że kochana mamusia obudziła się nad ranem i oczywiście dostałem burę, że nie spałem tylko czytałem. Ale warto było, do dziś nie żałuję. Idealna książka dla chłopaka. Siostra miała swoją Anię z zielonego, my chłopacy mieliśmy Niziurskiego, Nienackiego....

Zuela | 2013-02-08

Jedna z najlepszych książek Niziurskiego.Czytałąm ją dość dawno,będąc jeszcze w podstawówce,ale bardzo dobrze ją wspominam chociaż nie należy do tzw,dziwczyńskich lektur.Gorąco polecam

moniczka_28 | 2014-09-11
Przeczytana: 1993 rok

Po raz pierwszy czytałam tę książkę w 1993 r i od razu mi sie spodobała! zwłaszcza gdy czytałam o wyprawie Wiktora Stopy i Karlika Rudnioka do kopalni...i uwielbiam wracać do tejksiążki!

redlime | 2014-09-16
Przeczytana: 15 września 2014

Jak na książkę dla dzieci - trzyma w napięciu. Widać, ze autor dość mocno wierzy w system, który był w tamtych czasach.

Maria | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Książka inna niż pozostałe, które czytałam autorstwa Pana Niziurskiego. Chyba dla mnie trochę bardziej ciężka. Jakoś czuć w niej powojenną Polskę, zapyziałość wsi i brak szacunku oraz nawet przemoc dorosłych względem dzieciaków. Szczerze bardzo mnie to raziło i jakoś przerażało, że te dzieci ciągle boją się dorosłych :/ a to miała być lekka książka przygodowa, a ja ciągle koncentrowałam się na tych dziwnych relacjach... Mimo, że książka wydała mi się niemiłosiernie długa i miała jakiś niepokojący klimat, trzymała mnie przy sobie nie puszczając, zwłaszcza pod koniec :)
Oczywiście sięgnę po kolejną książkę pana Niziurskieg.

Magdalena | 2011-05-05

Książka mojego dzeciństwa. Jest re-we-la-cyj-na! :) Swoim dzieciom też będę kazać czytać

graszka | 2014-01-08
Przeczytana: 1997 rok

Książa ta w mojej rodzinie jest od 1956 -wszystkie dzieci w mojej rodzinie ją czytają. Rewelacja

MalinowyKompot | 2014-03-09

Książka ciekawe, ale jej akcja niezbyt wciągająca :) Idealna, gdy nie ma nic innego do poczytania :)
6/10