Tsippora
83-7469-269-3
Sefora

Trzy tysiąclecia minęły od dnia, gdy na plaży nad Morzem Czerwonym znaleziono czarnoskóre dziecko. Dziewczynce nadano imię Sefora, „ Ptaszek” . Kolor skóry przesądził o jej przyszłości - nikt nie zechce przecież czarnoskórej żony. Pewnego dnia jednak, przy studni, obcy mężczyzna spojrzał na nią, jak nigdy jeszcze nie patrzył żaden. Nazywał się Mojżesz. Namiętna kochanka, oddana żona, Sefora cudzoziemka, obca ludowi Izraela, pokierowała losami Mojżesza. Dzięki niej usłyszał wołanie Boga i przekazał ludzkości prawa, które do dziś chronią słabych przed silnymi. Niestety, miłość do Mojżesza była wyrokiem na Seforę - pośród rzeszy Hebrajczyków, którzy wyrwali się z egipskiej niewoli, dopadło ją przeznaczenie czarnoskórej kobiety... Sefora to uosobienie inteligencji i miłości. Słaba między słabymi - ona jedna w pełni pojmuje, jaka rola przypadła Mojżeszowi.

Isadora | 2012-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Bardzo sobie cenię opowieści o nietuzinkowych kobietach, które dzięki swojej mądrości, ponadprzeciętnej inteligencji oraz niezwykłej charyzmie dokonały wielkich rzeczy zapisując się tym samym w pamięci potomnych.
W naszym kręgu kulturowym o Mojżeszu, postaci tak ważnej dla tradycji judeochrześcijańskiej, słyszał chyba każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę w życiu przywódcy Hebrajczyków odegrała czarnoskóra małżonka, Kuszytka Sefora. Marek Halter snuje interesującą opowieść o losach przybranej córki madianickiego mędrca doceniając ogrom poświęcenia i znaczenie tej niezwykłej postaci dla losów narodu wybranego.

Trzy tysiące lat temu na wybrzeżu Morza Czerwonego służący mędrca królów Madianu, Jetra, znaleźli czarnoskórą dziewczynkę. Jetro nadał jej imię Sefora, "Ptaszek" i przyjął do swojego domu traktując na równi z pozostałymi dziećmi. Wkrótce trzy córki Jetra zasłynęły ze swych cnót w madianickiej ziemi: Orma swą wyjątkową urodą, Sefoba posłuszeństwem i...

SzwarcKot | 2016-11-13
Przeczytana: 2016 rok