Klątwa siedmiu kościołów

Tłumaczenie: Zbigniew Machej
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
837469324X

Siedem praskich kościołów, siedem okrutnych morderstw. Kończy się XX wiek. Mieszkańcami ponurej jesiennej Pragi wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Podejrzenie pada na człowieka bez pracy i przyszłości, ale z osobliwym talentem, kochającego miasto, które ginie na jego oczach. Udręczony i rozbity, stanie się nowym Golemem, w którym można czytać jak w kryształowej kuli. Kto jest mordercąa Kto ofiarąa Kto zawinił, a kto tylko przymknął okoa Jak to się stało, że historia wypadła ze swych kolein, i kiedy w nie powrócia Klątwa siedmiu kościołów , horror rozgrywający się w magicznej Pradze, przynosi odpowiedzi na te pytania.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Klatwa_siedmiu_kosciolow-p-14251-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Klatwa_siedmiu_kosciolow-p-14251-.html

Aga | 2016-11-22
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2016

Sięgając po "Klątwę siedmiu kościołów" zdawałam sobie sprawę, iż będzie to lektura specyficzna- jak na literaturę czeską przystało:) Nie wiedziałam czego się spodziewać- krytycy literaccy chwalą, zwykli czytelnicy nie zostawiają złudzeń- piszą, że książka jest nudna, ciężko się czyta itd. Krótko mówiąc opinie na LC nie są zbyt przychylne.
Moja będzie wyjątkiem.

Książka jest oryginalna, nie można jej z niczym porównać. Zaskakuje w wielu momentach. Nietuzinkowe zbrodnie wynikające z niepospolitych pobudek i zagmatwana charakterystyka psychologiczna postaci sprawiają, że książka mogłaby być prawdziwą ucztą czytelniczą, gdyby nie nadmiar faktów z dziedziny historii sztuki. Kilka ciekawostek stanowiłoby interesujące tło. Niestety autor nie zna umiaru i wręcz bombarduje nas miejscami wiedzą niemalże akademicką. Z tego też powodu daję tylko 6 gwiazdek.

Isadora | 2010-11-11
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2010

Dawno nie przeczytałam tak dziwnej książki.Mroczna,duszna atmosfera nieco przypomina tę z "Procesu" Kafki.Dziwna jest narracja - to przyspiesza,to się rozmywa i pierwszy raz mi się zdarzyło,że gubiłam wątek.Kiedy akcja zaczyna się rozkręcać,nagle następuje dwustronicowy myślowy monolog głównego bohatera,po czym akcja nie wraca do miejsca,w którym się zatrzymała,lecz rozpoczyna się w zupełnie innym momencie bez żadnych logicznych uzasadnień.Jest to dosyć męczące i pojawia się nagminnie,w związku z czym trudno zorientować się,co jest rzeczywistością,a co rojeniami bohatera.
Może był to celowy zabieg autora,co nie zmienia faktu,że ogromnie utrudnia to odbiór książki.
Czytelnika mogą także znudzić długie opisy cudów architektonicznych Pragi wraz ze szczegółami ; mnie to akurat interesowało,ale słyszałam opinie,że dłużyzny te wybijają z rytmu czytania.
Równie jak narracja pokręcona jest treść ; głównym bohaterem jest K. (inicjał do rozszyfrowania dla ciekawego czytelnika) - młody...

goskrzys | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

No, cóż, recenzent, który określił tę książkę jako horror, musiał być człowiekiem wielce strachliwym lub wyjątkowo wrażliwym... Bo ani to horror, ani nawet thriller historyczny - zaledwie wyjątkowo słaby kryminał (?), okraszony fantastyką i wstawkami o historii średniowiecznej Pragi.
Właśnie te elementy, wspominające przeszłość miasta, jak również te, opisujące urok staromiejskich budowli czeskiej stolicy - ratują jeszcze tę książkę. Do tego nawet stopnia, że w połowie lektury uznałam, że - ok, akcja układa się w dość denerwujący sposób, ślimaczy się i rwie, ale jest w tej powieści swoisty urok, tchnący właśnie z tych historycznych i architektonicznych dywagacji. Ale z kolejnymi stronami przyszło rozgoryczenie - no, dobra, rozumiem, że ktoś może fascynować się średniowieczem, że może świata nie widzieć poza pięknem starych kościołów i wściekać się na współczesną architekturę i nowoczesny styl życia. Z takiego materiału można stworzyć cykl naprawdę ciekawych esejów. Ale spreparować...

Joanka | 2011-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 listopada 2011

Po tytule, okładce i opisie „Klątwy siedmiu kościołów” spodziewałam się horroru, który zatrzęsie wszystkimi moimi zmysłami i sprawi, że długo po zakończeniu czytania nie będę chciała zamknąć książki. I niewiele się pomyliłam, choć motywy takiej reakcji były zupełnie inne.
Powieść rozpoczyna się wyjątkowo okrutną próbą morderstwa, która zostaje udaremniona dzięki byłemu policjantowi. K., bo tak też brzmi jego imię - a raczej to takiej jego części się przyznaje – ratuje od niechybnej śmierci przez przywiązanie go serca ogromnego dzwonu nogi praskiego inżyniera – Zahira. Później zastępuje obszerna retrospekcja życia dzielnego byłego policjanta, z której praktycznie niewiele się dowiadujemy. Dopiero później rozpoczyna się właściwa fabuła powieści. Jeśli można to nazwać fabułą.
Akcja? Jaka akcja?, chciałabym zapytać. Wszystko dzieje się wolnej niż w brazylijskiej telenoweli. Może dlatego, że autor – w związku z akcją – ma nam niewiele do zaoferowania. Dwustupięćdziesięciostronicowa...

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: październik 2008

Tytuł zdecydowanie robi wrażenie, ale nie ocenia się książki po okładce i rzeczywiście tytuł może i zachęca jednak treść odstręcza, męczy i nuży. Nic specjalnego. Spodziewałam się wspaniałej fabuły, wartkiej akcji, szybkich zwrotów, a przeczytałam kolejną nudną książkę autorstwa Czecha, którzy piszą niezwykle nostalgicznie. Nawet opisy Pragi i tamtejszych kościołów nie są magiczne, w przeciwieństwie do rzeczywistości. Owszem są wzloty budujące zainteresowanie i napięcie, ale trwają niezwykle krótko…

Vesna-Parun | 2011-05-08

Dla wielbicieli Pragi i sztuki architektonicznej. Dużo trafnych opisów kościołów i najpiękniejszych budynków tego wspaniałego miasta. Fabuła mnie nie urzekła, rozwiązanie zagadki było do przewidzenia, cała intryga pełna niekoniecznie potrzebnych udziwnień. Powieść z pewnością nieszablonowa, pomysł dobry, ale poprzez "wykonanie" - niestety, nie dla mnie.

toska1982 | 2013-02-06

Książka jako całość mi się nie podobała. Opis samych zabytków oraz ich historii był dosyć ciekawy ale poza tym nie ma w niej nic ciekawego. Język jakim jest pisana był dla mnie nie zrozumiały i dziwny, nastrój grozy komiczy i tak do końca to nie wiem co autor miał na myśli.

alga | 2010-07-27
Przeczytana: lipiec 2010

Nie gustuje w horrorach, ale aż taki straszny nie był.
Historia K. mnie nie zafascynowała, ale polecam do przeczytania tym, którzy chcą odbyć mały spacer po Pradze.

Kasjopeja | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Jedyne co mi się podobało to opisy średniowiecznej Pragi oraz zakończenie.

truska93 | 2012-01-29
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Szczerze powiedziawszy jestem zawiedziona... Ta książka została mi polecona i z chęcią wypożyczyłam ją podczas ostatnich łowów w bibliotece. Opis zapowiadał dosyć ciekawą historię, a styl autora był nienaganny, dopracowany. Jednak to, co mnie zawiodło, to fakt, że przez większą część książki czytałam o nudnym życiu głównego bohatera, nawiązania do dzieciństwa i jego lata studenckie. Gdyby było to jedynie wzmianką w jednym rozdziale, nawet bym tego nie zauważyła, ale autor ciągnął to przez wiele kolejnych części i po prostu na siłę ciągnęłam czytanie, aby w końcu dobrnąć do części, gdzie zostały popełnione zbrodnie...
Początek nie powiem, był wymagający, ale zapowiadał intrygującą historię, jednak wydaje mi się, że reszta to zwyczajny życiorys nudnego i przeciętnego mieszkańca Czech.