Nowoczesność i Zagłada

Tłumaczenie: Tomasz Kunz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Modernity and the Holocaust

Inne wydania

Nowoczesność i zagłada jedna z najważniejszych i najgoręcej komentowanych książek XX wieku, uhonorowana Europejską Nagrodą Amalfi i prestiżową Nagrodą im. Theodora W. Adorna. Zygmunt Bauman sprzeciwia się zamykaniu problemu zagłady w historycznej przeszłości, w której winni zostali osądzeni. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do straszliwych zbrodni doszło w nowoczesnym społeczeństwie, w zaawansowanym stadium jego cywilizacyjnego rozwoju i szczytowej fazie rozkwitu kultury.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2009

mikozul | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Świetna książka o Holocauście i jego nowoczesnych warunkach możliwości. Również o tym, jak nowoczesny sposób uprawiania nauki przeszkadza w stawianiu pytań etycznych (oczywiście Bauman skupia się na swojej dziedzinie, socjologii). Jeśli komuś autor kojarzy się z zepsutym postmodernistycznym relatywizmem, to tym bardziej powinien przeczytać.

Mateusz | 2014-07-28

Najbardziej znana i przełomowa książka prof. Baumana, wydana w 1989 roku, która odbiła się szerokim echem na świecie i doprowadziła do swoistej rewolucji jeśli chodzi o ocenę i interpretację Holocaustu w środowiskach socjologicznych.
W swoim dziele Bauman stara się udowodnić prostą tezę: Holocaust nie był chwilowym, irracjonalnym powrotem do barbarzyństwa, momentalnym szaleństwem pałających rasową nienawiścią Niemców i dowodem na niewystarczający postęp cywilizacyjny naszego europejskiego społeczeństwa. Wprost przeciwnie – stanowił on logiczna i pełnoprawną konsekwencję Nowoczesności i szczytowe stadium racjonalności Europejczyków. Shoah zaistniał nie tyle dzięki jakimś specyficznym cechom niemieckim, lecz ma swoje podstawy w naszej dzisiejszej, nowoczesnej i racjonalnej kulturze, bez której Zagłada nigdy by nie zaistniała. Dlatego jest to kwestia każdego z nas, a nie tylko Niemców i Żydów.
Bauman wskazuje na parę cech nowoczesności, które były niezbędne do przeprowadzenia...

Jagoda | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Tylko 9 gwiazdek, bo o literaturze naukowej głupio mówić, że to "arcydzieło", ale praca Zygmunta Baumana z całą pewnością już na miano wybitnej zasługuje. Bardzo łatwo uznać, że Zagłada to coś co spotkało Żydów ze względu na ich wyjątkowość a jej sprawcy byli degeneratami po czym żyć w błogiej świadomości, że coś takiego już nie będzie miało miejsca, a jeśli nawet to "mnie to nie dotyczy, bo we mnie nie płynie ani kropla semickiej krwi". Bauman ukazuje, że owszem, sam pomysł pozbycia się Żydów urodził się w głowie szaleńca, ale to machina biurokratyczna, będąca produktem nowoczesnego społeczeństwa, odpowiedzialna jest za tak skuteczne wprowadzenie wizji szaleńca w życie. Machina, która sprawia, że tak trudno uczynić kogoś odpowiedzialnym. Podobnie jak trudno uczynić kogoś odpowiedzialnym za ofiary stalinowskich gułagów czy za mieszkańców Hiroszimy poległych w wyniku zrzucania bomby atomowej na to miasto. Tylko że odpowiedzialnych za gułagi i Hiroszimę nikt nie starał się wskazać,...

_Em | 2014-02-06
Na półkach: Studia, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Autor bardzo często się powtarza. Gdyby wyciąć wszystkie tego typu błędy, to książka byłaby o wiele krótsza. Nie wpływa to jednak na to, że jej lektura jest bardzo wartościowa, zwraca uwagę na ważne sprawy, porusza tematy, o których nie chcemy rozmawiać i będzie aktualna jeszcze przez wiele lat. Mimo iż autor przeprowadza analizę wydarzeń sprzed ponad pół wieku to zaskakującym jest fakt jak bardzo dotyczy naszych teraźniejszych czasów.

mariusz6 | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Książka wybitna. I tylko pozostaje mi żałować, że przeczytałem ją dopiero teraz. Bauman pokazuje jasno jak to się stało- że technika umożliwiła Holokaust, nowoczesne społeczeństwo umożliwiło Holokaust...i właściwie uświadomienie tego poraża.

Demios | 2013-07-23
Przeczytana: 2011 rok

Jedyne w swoim rodzaju studium nad mechanizmami ludzkich zachowań, psychologii obojętności i zatraceniu ludzkiej wrażliwości. Naukowy opis wyjaśniający podstawy działania aparatu biurokratycznego III Rzeszy. Bauman udowadnia, że przy wykorzystaniu nowoczesnych technik zarządzania można przemienić człowieka w istotę kompletnie indyferentną oraz posłuszną wobec innych. Jedna z najważniejszych książek dotyczących zbrodniczych metod nazistów, a także kondycji ludzkiej psychiki.

Constance | 2015-09-05
Przeczytana: 06 października 2015