Życie instrukcja obsługi

Tłumaczenie: Wawrzyniec Brzozowski
Seria: Liberatura
Wydawnictwo: Ha!art
La Vie mode d'emploi

Książka stworzona w duchu OuLiPo, przy użyciu ścisłych matematyczno-szachowych reguł, a zarazem skrząca się bogactwem języka w bezliku barwnych opowieści. Wyłaniają się z nich splątane losy mieszkańców pewnej paryskiej kamienicy, po której tajemniczych wnętrzach autor oprowadza czytelnika ruchem skoczka szachowego.

źródło opisu: Korporacja Ha!art, 2009

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/

Słowianka | 2012-03-27
Przeczytana: 27 marca 2012

PEREC TO REKIN W MORZU LITERACKICH PŁOTEK
Czy możliwe jest stworzenie dzieła, które zaspokoi wymagania wszystkich? Nie, ale Georges Perec był blisko tworząc „Życie instrukcja obsługi”, powieść, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dużej grupy czytelników.
Pierwsza warstwa książki to zbiór luźno powiązanych barwnych historii dawnych i obecnych mieszkańców paryskiej kamienicy oraz zatrzymane w kadrze obrazy paryskiego życia, w tym szczegółowy opis wnętrz, bibelotów, dzieł sztuki. Jest coś uroczego i nostalgicznego w sposobie prowadzenia narracji, od pierwszych stron poczułam, że już gdzieś się z tym spotkałam, moje skojarzenie padło na „Amelię”, i nie myliłam się, gdyż wielkim fanem „Życia..” jest Jean-Pierre Jeunet, który wykorzystuje w swoich filmach pomysły Pereca.
Bardziej wyrobionych czytelników autor wciąga w intelektualną grę w odnalezienie ukrytych przekazów, każdy z rozdziałów zawiera dwa cytaty zaczerpnięte z innych dzieł literackich między innymi z Manna, Prousta,...

ouLIPOgram | 2011-08-03
Przeczytana: 2008 rok

Rewelacja. Perec pokazuje jak przepastną i niezgłębioną ma wyobraźnię, bogaty język i możliwości literackie. Książka pochłania i zniewala swoim profesjonalizmem. To jest Literatura Piękna.

Amarcord | 2011-10-31
Przeczytana: 2008 rok

To jest literatura! Według Calvino - ostatnia prawdziwa wielka powieść.
Powieść - DOM.
Powieść - CZAS.
Powieść - ŚWIAT.
Powieść - ZABAWA.
Powieść - ZAGADKA.
Każdy wielki pisarz przede wszystkim bawi się literaturą.

Zawsze fascynowały mnie rysunki dla dzieci, na których przedstawiano "przekrojony dom" i można było podglądać co robią ludzie. Perec opisał taki przekrój, rozciągając go dodatkowo w obszarze czasu.

Podobno miał listę słów, które musi użyć, w każdym rozdziale miała się znaleźć jakaś inna czynność, opis ubioru itd.
Bardzo fascynuje mnie wątek puzzlowy jak również poświęcanie czasu na aktywności, których efekty są doskonale niewidoczne lub znikające - tzw. pomniki straconego czasu.

Genialna księga!
Perec jest wielki!

Najważniejsza książka mojego życia.

PS http://gabinet-kolekcjonera.blogspot.com/

Henry Rackham | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Magiczna powieść o "niczym", pełna różnorodnych opowieści wciągających w każdą kolejną stronicę, nie pozwalając się oderwać od drobiazgów, szczegółów i puzzli, składających się na całość. Książka którą się czyta szybko, ale zarazem trudno, co wcale nie zniechęca, i to chyba stanowi o wartości powieści Pereca.

annakk | 2011-01-27

Mimo przeczytania instrukcji, nadal nie wiem jak żyć...

dziś_jutro_czytam | 2015-08-09
Przeczytana: lipiec 2015

Misternie skonstruowana układanka z puzzli słów. Historia pewnej paryskiej kamienicy opowiedziana poprzez losy jej mieszkańców. Gra językowa?; eksperyment literacki?; sztuka dla sztuki? – być może, ale jaka SZTUKA! Panie, Panowie oto Mistrz!

papalotl | 2013-09-19
Na półkach: Różne, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2013

Kiedy oglądam ułożony przez kogoś obrazek z puzzli, mogę się zachwycić jego urodą (gdy przedstawia na przykład jakiś ładny widoczek), mogę także wyrazić podziw dla umiejętności układającego (zwłaszcza jeśli wyjątkowo szybko dopasowywał poszczególne elementy). Niewątpliwie jednak największą radość z puzzli odczuwa ten, co sam je układa. To chyba naturalne.

Podobnie mam z tą powieścią. Perec narzucił sobie pewne wymogi formalne, czyniąc ze swojego dzieła łamigłówkę. Mogę podziwiać efekt jego zmagań, mogę zachwycić się pomysłem i tym, że autorowi udało się go zrealizować. Odnoszę jednak wrażenie, że Perec musiał o wiele lepiej bawić się podczas tworzenia "Życia..." niż ja podczas czytania.

Bo w "Życiu..." brakuje mi życia. Powieść składa się z wyliczanek (w tym pokoju znajduje się to, to i tamto, a w tamtym siamto i owamto) i nieprawdopodobnych opowiastek (a nie "opowieści", każda ma tylko kilka stron). Tak więc początkowe uznanie dla talentu literackiego (który niewątpliwie Perec...

Abigail | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Rozczarowanie...Wśród przedmiotów przytłaczających swą patetycznością żyje i umiera gromada ludzi. Jaki jest tego sens? Żaden. Książka Pereca wyjątkowo trafnie ukazuje bezsens ludzkiego życia. Szczególnie dobrze to widać na przykładzie niejakiego Bartlebootha, który sensem swojego życia uczynił układanie puzzli. Ale może to lepsze niż uczynienie nim zemsty lub uzyskania satysfakcji seksualnej za pomocą kradzieży. Ach, że też powieść nosi tytuł: "Życie instrukcja obsługi" Ciekawe, czy to zamierzona ironia?

Elisheva | 2015-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2015

"Życie..." pokazuje nieistotność i bezsens ludzkiej egzystencji, zarówno poprzez formę - czytelnik nie może zżyć się z bohaterami, przez chwilę poznajemy wybrane fakty z ich życia tylko po to, by za chwilę skupić się na kimś zupełnie innym, jak i treść - bohaterowie nie znajdują spełnienia w tym, do czego ze wszystkich sił dążą, ich marzenia, cele i plany skazane są na porażkę. Jednemu z nich nie udaje się nawet przewrotny plan zniszczenia tego, czemu poświęcił swoje życie.
Książka Pereca jest oryginalna i może skłonić do dyskusji nad tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne, posiada jednak poważne mankamenty: czasem trzeba się przedzierać z trudem przez poszczególne rozdziały, które polegają przede wszystkim na wyliczeniu i opisaniu przedmiotów znajdujących się w mieszkaniach. Przedmioty te są przeważnie bardzo wyrafinowane i wyjątkowe, więc ich nagromadzenie w jednej kamienicy odrealnia świat przedstawiony w powieści.

Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.

Drugie życie przedmiotów

Czy wy też, jak ja, zastanawiacie się, dlaczego wciąż giną wam różne drobiazgi? Co się stało z tymi setkami łyżeczek od herbaty, naparstków, igieł, szpilek, spinaczy, guzików, drobnych monet, pudełek zapałek, szpulek nici i innych niewielkich przedmiotów?