9788374691925
Eurypides, tragedia

Alkestis ukazuje dramat człowieka, który może odsunąć od siebie śmierć, jeśli znajdzie kogoś, kto zgodzi się umrzeć zamiast niego. Medea to szokująco prawdziwa opowieść o wielkiej kobiecej miłości małostkowo odepchnięta żona w rozpaczliwej szamotaninie zadaje śmierć synom z rozbitego małżeństwa. W Dzieciach Heraklesa z mitycznych opowieści o legendarnych postaciach tragik buduje historię, która dodałaby otuchy i uzasadniła w dniach wojny pelopo-neskiej racje ojczyzny poety. Hippolytos uwieńczony ukazuje niedającą się stłumić, namiętną miłość Fedry do pasierba cnotliwego Hippolyta: odtrącona kobieta decyduje się na samobójstwo, a przebiegle chroniąc się przed niesławą, okrutnym kłamstwem przyczynia się do śmierci młodzieńca. Hekabe pozostaje patetyczną tragedią zemsty, niepohamowanego okrucieństwa, odpłaty. Błagalnice przynoszą analizę polityki ateńskiej, a rozważania te przeradzają się w ocenę demokracji jako takiej.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2005

źródło okładki: proszynski.pl

Błażej | 2012-01-11

Nigdy nikt nawet nie zbliżył się do poziomu Euypidesa. Nie ma co mówić i rozwodzić się nad oczywistościami.
Wypada zwrócić uwagę na znakomity przekład Jerzego Łanowskiego i jego znakomite opracowanie dzieł tragika. Zewsząd zarzucani jesteśmy Eurypidesami Kasprowicza, o których wątpliwej jakości można dużo powiedzieć. Lepiej zapłacić dużo i kupić pięknie wydanego Łanowskiego, niż za kilka złotych nabyć lekturowe wydania z potwornymi przekładami młodopolskiego poety.

W tomie pierwszym najistotniejsze są dla mnie oczywiście arcydzieła "Medea", "Hippolythos uwieńczony" i "Hekabe". Na większą uwagę zasługuje też ciekawy, nietypowy dramat "Alkestis".

Magda | 2015-08-19
Przeczytana: 15 sierpnia 2015