Biały Tygrys

Tłumaczenie: Ludwik Stawowy
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The white tiger

Balram Halwai tytułowy Biały Tygrys to człowiek niezwykle skomplikowany. Służący. Filozof. Przedsiębiorca. Morderca. Przez siedem nocy snuje historię o tym, jak z uczciwego i pracowitego chłopca, urodzonego w ciemnym sercu Indii, stał się pełnym determinacji zabójcą. Jego oczami oglądamy Indie, jakich nigdy dotąd nie widzieliśmy: kraj biedy, bezprawia, korupcji i nowoczesnego biznesu na globalną skalę.

źródło opisu: okładka

akane171 | 2013-07-13
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Jak dla mnie genialny opis człowieka na drodze prowadzącej do zerwania ze stereotypowym myśleniem i dążeniu do prawdzizwej wolności, a we współczesnych, bardzo szybko zmieniających się Indiach, nie jest to takie proste. Niby uporano się z kastami, niby okres kolonii się skończył, ale cóż z tego, skoro miejsce Anglików zajęli co bardziej przedsiębiorczy Indusi? Obraz społeczeństwa wnikliwy, choć bardzo nieprzyjemny i dołujący. Chociaż patrząc na głównego bohatera - da się, jednak metody jakie zastosował... cóż, są co najmniej wątpliwie moralnie.
Ogólnie książka świetna, pochłonęłam za jednym posiedzeniem. Ciekawe opisy, bohaterowie drugoplanowi dość sztampowi ale o to chyba chodziło - wyolbrzymienie cech i upersonifikowanie stereotypów - a to wszystko okraszone niezłym humorem (polecam czytać powieść z lekkim przymrużeniem oka). Chyba jedna z lepszych pozycji od których można zacząć znajomość z literaturą indyjską.

Monika | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że wszystkie przeczytane przeze mnie do tej pory książki indyjskich pisarzy są co najmniej bardzo do siebie podobne. Ostre, momentami bluźniercze, prowokacyjne i piękne na swój sposób.

Ewa-Książkówka | 2011-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Indie w czasach współczesnych. Człowiek o imieniu Balram tuż przed północą zasiada przy kartce papieru, bierze do ręki długopis i zaczyna pisać. To co się rodzi na papierze to list, ale nie taki byle jaki…Nie są to zdawkowe pozdrowienia dla rodziny. Nie jest to także wyraz płomiennych uczuć do kobiety jego serca.

Balram pisze długi list do premiera Chin odwiedzającego Indie.

Mówi w nim o swoim kraju, sytuacji politycznej w nim, ogromnej przepaści między bogatymi a biednymi i przede wszystkim – o swoim życiu wraz ze swoim Panem.
Główny bohater „Białego Tygrysa” jest jednym z wielu służących (choć bardziej chyba pasowałoby określenie „poddanym”) pracujących dla swoich „właścicieli”.
Balram bardzo cieszy się, że może pracować dla Pana Ashoka, uznaje to jako dar od losu. Czuje się cząstką jego życia (mimo, że oficjalnie tego nie okazuje) i z wzajemnością – Pan często podkreśla, że jego sługa jest członkiem rodziny. To prawie ideał życia dla niejednego indyjskiego biedaka. Dlaczego...

Preetishya | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

"Całe lata szukałem klucza,
Lecz drzwi były zawsze otwarte."
/cytat z ksiażki/

Biały tygrys. Jakby nie patrzeć zwyczajny tygrys, tylko że biały. Zjawisko to zachodzi na wskutek zmiany w pojedynczym genie. Biały tygrys to rzadkość. To zwierze bardzo poszukiwane przez ogrody zoologiczne, bo przecież taki osobnik rodzi się naprawdę bardzo rzadko i jest on, jakby nie patrzeć, wyjątkowy.

Taki też i jest główny oraz tytułowy bohater. Jako jedyny z rodziny jest inny, każdy dostrzega w nim cechy zmarłej matki. Jest inny, chce coś w życiu osiągnąć, bo tak też chciał jego ojciec. Czy mu się to uda? Dowiadujemy się właśnie tego z jego nocnych nagrań, które kieruje do chińskiego premiera, Wena Jiabao. Przez siedem nocy opowiada on mu, a zarazem nam, historię swojego życia. Począwszy od dzieciństwa, a skończywszy na dorosłości i ustatkowaniu. Pewnych faktów dowiadujemy się od razu, a na niektóre trzeba nam będzie czekać przez kilka "nocy". Każda noc to kolejny rozdział.

Balram Halwai, czyli...

Marzena | 2010-10-03
Przeczytana: 2010 rok

Jak najbardziej zasłużona nagroda Bookera.Ta książka wciąga i odrzuca jednocześnie.Trudno polubić jej bohatera, ale jest niezwykle prawdziwy i głęboko ludzki w swoim staczaniu się, które miało być życiowym awansem.
Napisana żywym i soczystym ale nie wulgarnym językiem.
Warto a nawet trzeba przeczytać.

orchisss | 2011-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Indie. Kraj kontrastów, chętnie odwiedzany przez poszukujących przygody, duchowego uspokojenia. Kultura hinduska jest niezwykle różnorodna i barwna. Bollywood pokazuje ją w niezwykle atrakcyjnym opakowaniu - jest ono kolorowe, zachęcające. Nie ma w nim miejsca na brud, ubóstwo, przemoc. Opis na okładce "Białego Tygrysa" głosi: "Żadnej bajkowej egzotyki rodem z Bollywood, żadnego pachnącego szafranu, ani powiewnego sari, żadnych złudzeń". I tak dokładnie jest - otrzymuje solidne uderzenie mieszanką błota, brudu i innych paskudztw ...

Autor jest z pochodzenia Hindusem, z wykształcenia dziennikarzem. Był korespondentem TIME'a w Indiach, współpracował również z takimi tytułami jak "The Financial Times", "The Independent" oraz "The Sunday Times". "Biały Tygrys" to jego debiutancka powieść, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Bookera.

"Biały Tygrys" to historia Balrama, urodzonego w wiosce w środkowych Indiach, który pewnego dnia zostaje zabrany ze szkoły, aby pracować w...

Justyna | 2011-04-18
Przeczytana: kwiecień 2011

Bardzo ciekawa historia. Nie chcę jednak pisać na temat tego, czy wydarzyła się ona naprawdę, co w niej jest prawdą a co fikcją. Jest to temat rzeka a nie o to chodzi w TEJ akurat książce. Nikt nie jest w stanie tego powiedzieć, czy ktoś mieszkał w Indiach sześć miesięcy czy pięć lat. Nikt tego nie wie, poza samym autorem, który - nie zapominajmy - jest przecież korespondentem (!!!) Time`a!
Adiga opisuje Indie jako kraj biedy, bezprawia, korupcji i niewiarygodnie bogatych ludzi. Widzimy makabryczny obraz szpitali, które nie są dostępne dla biednych(!), szpitali, gdzie przez trzy dni nie pojawia się żaden lekarz(!!!), gdzie chorzy ludzie leżą na gazetach.. Niesamowicie wciągająca historia chłopaka, który za wszelką ceną chciał się wydostać z biedy. Jest gotów zrobić wszystko, żeby to osiągnąć. Jednak moim zdaniem, główny bohater tak naprawdę nigdy nie był „uczciwym chłopcem”. On przez cały czas UDAJE.. Myśli inaczej i mówi inaczej. Zazdrości. W nic nie wierzy i nikomu nie ufa. Jest...

Malini | 2014-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2014

Balram, inaczej zwany Białym Tygrysem, przez siedem nocy opowiada historię swojego życia. O tym jak komuś, kogo przeznaczeniem było robienie słodyczy, udało się najpierw zostać kierowcą, a w końcu wyrwać się z Ciemności.
To nie jest historia typu Bollywood. To są prawdziwe Indie. Pokazany jest tu ogromny kontrast dzielący społeczeństwo indyjskie. Możemy zobaczyć jak wygląda życia bogaczy i tych najbiedniejszych, pozbawionych nadziei na lepsze jutro.
Opis na końcu książki niespecjalnie mnie zachęcił, ale gdy już zaczęłam czytać, wciągnęło mnie całkowicie. Polecam.

takisobiejac | 2011-01-06
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa powieść dobrze oddająca indyjską mentalność bohaterów. Hindusów można albo nienawidzić albo uwielbiać (ja opcja nr 2), i dlatego czytało mi się to świetnie.
Jedyny minus to niestety niepotrzebne tłumaczenia ksywek "Dzik", "Bocian" itp., ale to żale do tłumacza. To powinno być zagwiazdkowane i wyjaśnione na dole albo końcu książki. I tak dobrze, że jest "Mukesh" a nie "Mukeś", bo niektórzy pseudotłumacze-nadgorliwcy zapisują imiona... wg polskiej transkrypcji!
Książkę szczerze polecam.

macieklew | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Dobra, ciekawa książka, chociaż jednak nie arcydzieło. Ale z pewnością autor umie patrzeć i opisać to, co widzi.

Od początku zastanawiał mnie pomysł narracyjny (całość książki jako listy głównego bohatera do chińskiego przywódcy) - podejrzewałem, że jest to literacki chwyt, żeby "było inaczej" (co nie znaczy, że koniecznie lepiej). W końcu doszedłem do wniosku, że zabieg ten miał pomóc autorowi w szczegółowym i dokładnym ukazaniu stosunków indyjsko - chińskich. No i że się to nie do końca udało, a szkoda - bo można było w ten sposób przekazać czytelnikowi (szczególnie niezbyt zorientowanemu w temacie, jak na przykład mnie) dużą ilość wartościowych i ciekawych informacji. Ja zapamiętałem tylko jedną (która była zresztą dla mnie odkryciem) - że Chińczycy z premedytacją wysyłają(li) broń do zapalnych obszarów w Indiach i dookoła (na przykład do Pakistanu), aby kompletnie zdestabilizować "największą demokrację świata" i przejąć nad nią całkowitą kontrolę.

Szkoda, że autor nie...