Biały Tygrys

Tłumaczenie: Ludwik Stawowy
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The white tiger

Balram Halwai tytułowy Biały Tygrys to człowiek niezwykle skomplikowany. Służący. Filozof. Przedsiębiorca. Morderca. Przez siedem nocy snuje historię o tym, jak z uczciwego i pracowitego chłopca, urodzonego w ciemnym sercu Indii, stał się pełnym determinacji zabójcą. Jego oczami oglądamy Indie, jakich nigdy dotąd nie widzieliśmy: kraj biedy, bezprawia, korupcji i nowoczesnego biznesu na globalną skalę.

źródło opisu: okładka

Nobliszka | 2018-11-04

Balram Halwai. Jeśli wybiorę się kiedyś do Indii, to chciałabym aby to właśnie on był moim przewodnikiem. Pokazałaby mi ten kraj jakim jest, od środka, od rdzenia, od serca. Sam urodził się w kaście cukierników, po stronie ciemności, gdzie bez rodziny zginiesz, gdzie największym skarbem jest bawolica a matriarchat jedyną słuszną władzą. Gdzie słaby jest naprawdę słaby, a jednostka znaczy tyle co nic.

Balram to właśnie Biały Tygrys, ktoś wyjątkowy, jeden na miliard. Zna soją wartość, jest jej świadom do bólu, do granic percepcji, aż po bezkres moralności. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś był zwykłym Balramem, sługą, duszą swego pana, bez praw i perspektyw. I jak kropla drąży skałę, tak krok po kroku rodziła się w nim samoświadomość i ambicje. I stała się ciemność. I Balram stał się człowiekiem.

Myślę, że znalazł by dla mnie czas. W dzień by mnie oprowadzał a nocami snuł opowieści, z tysiąc a i jednego dnia. Z całego życia, z tętniących żył, z przeludnionych zakątków. O zapachach, o...

Zoltar | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Dostałem książkę od znajomej. Znalazła ją gdzieś w Indiach na stole z promocjami. Po angielsku, oczywiście. Chociaż, nie. Mogła być w hindi, panjabi, urdu lub kilkudziesięciu innych językach. Miałem więc farta. Wydana na tanim, dziwnym w dotyku papierze i trzcionce jakby z książek dla zaczynających czytać dzieci rodem.

Pasowało to wszystko tak genialnie do treści, jakbym dorwał osobisty pamiętnik Balrama Halwaia, pisany gdzieś na kolanie, między jednym wezwaniem jego państwa a drugim.

Chcecie podróży w samo serce Indii? Chcecie chociażby spróbować zrozumieć, co to oznacza urodzić się po złej stronie "muru", w nie tej wiosce, w nie tej rodzinie? Chcecie poczuć te wielkie emocje związane z małymi (dla nas) sprawami? Zrozumieć szczęście syna, że jest synem i właśnie jeden z "tych z właściwej kasty" dał mu szansę bycia niewolnikiem-szoferem?

Sięgnijcie po "Białego Tygrysa". Tam to (i wiele wiele więcej) czeka. Książka to znakomita terapia na "problemy" europejskiej...

akane171 | 2013-07-13
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Jak dla mnie genialny opis człowieka na drodze prowadzącej do zerwania ze stereotypowym myśleniem i dążeniu do prawdzizwej wolności, a we współczesnych, bardzo szybko zmieniających się Indiach, nie jest to takie proste. Niby uporano się z kastami, niby okres kolonii się skończył, ale cóż z tego, skoro miejsce Anglików zajęli co bardziej przedsiębiorczy Indusi? Obraz społeczeństwa wnikliwy, choć bardzo nieprzyjemny i dołujący. Chociaż patrząc na głównego bohatera - da się, jednak metody jakie zastosował... cóż, są co najmniej wątpliwie moralnie.
Ogólnie książka świetna, pochłonęłam za jednym posiedzeniem. Ciekawe opisy, bohaterowie drugoplanowi dość sztampowi ale o to chyba chodziło - wyolbrzymienie cech i upersonifikowanie stereotypów - a to wszystko okraszone niezłym humorem (polecam czytać powieść z lekkim przymrużeniem oka). Chyba jedna z lepszych pozycji od których można zacząć znajomość z literaturą indyjską.

Monika | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że wszystkie przeczytane przeze mnie do tej pory książki indyjskich pisarzy są co najmniej bardzo do siebie podobne. Ostre, momentami bluźniercze, prowokacyjne i piękne na swój sposób.

Ewa-Książkówka | 2011-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Indie w czasach współczesnych. Człowiek o imieniu Balram tuż przed północą zasiada przy kartce papieru, bierze do ręki długopis i zaczyna pisać. To co się rodzi na papierze to list, ale nie taki byle jaki…Nie są to zdawkowe pozdrowienia dla rodziny. Nie jest to także wyraz płomiennych uczuć do kobiety jego serca.

Balram pisze długi list do premiera Chin odwiedzającego Indie.

Mówi w nim o swoim kraju, sytuacji politycznej w nim, ogromnej przepaści między bogatymi a biednymi i przede wszystkim – o swoim życiu wraz ze swoim Panem.
Główny bohater „Białego Tygrysa” jest jednym z wielu służących (choć bardziej chyba pasowałoby określenie „poddanym”) pracujących dla swoich „właścicieli”.
Balram bardzo cieszy się, że może pracować dla Pana Ashoka, uznaje to jako dar od losu. Czuje się cząstką jego życia (mimo, że oficjalnie tego nie okazuje) i z wzajemnością – Pan często podkreśla, że jego sługa jest członkiem rodziny. To prawie ideał życia dla niejednego indyjskiego biedaka. Dlaczego...

Preetishya | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

"Całe lata szukałem klucza,
Lecz drzwi były zawsze otwarte."
/cytat z ksiażki/

Biały tygrys. Jakby nie patrzeć zwyczajny tygrys, tylko że biały. Zjawisko to zachodzi na wskutek zmiany w pojedynczym genie. Biały tygrys to rzadkość. To zwierze bardzo poszukiwane przez ogrody zoologiczne, bo przecież taki osobnik rodzi się naprawdę bardzo rzadko i jest on, jakby nie patrzeć, wyjątkowy.

Taki też i jest główny oraz tytułowy bohater. Jako jedyny z rodziny jest inny, każdy dostrzega w nim cechy zmarłej matki. Jest inny, chce coś w życiu osiągnąć, bo tak też chciał jego ojciec. Czy mu się to uda? Dowiadujemy się właśnie tego z jego nocnych nagrań, które kieruje do chińskiego premiera, Wena Jiabao. Przez siedem nocy opowiada on mu, a zarazem nam, historię swojego życia. Począwszy od dzieciństwa, a skończywszy na dorosłości i ustatkowaniu. Pewnych faktów dowiadujemy się od razu, a na niektóre trzeba nam będzie czekać przez kilka "nocy". Każda noc to kolejny rozdział.

Balram Halwai, czyli...

RosaCzyta | 2017-01-04
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Nie jest to lekka książka i nie powinno jej się czytać jednym tchem.
"Biały Tygrys" to opowieść mroczna, pokazująca różnoraką ciemność. Pokazuje nam Indie przepełnione skrajnościami: bieda i bogactwo, piękno i brzydota, uczciwość i korupcja. Jednak nie ma tutaj tak naprawdę kontrastu dobro zło. Mamy do czynienia z jakimś tworem pomiędzy dobrem i złem, dobro niejako wydaje się być splądrowane przez otaczające je zło, jest brzydkie. Zło wydaje się najlepszą opcją dobra.
Ta pozycja zapadła mi w pamięci chyba na zawsze. Skonstruowana w formie listów, co nie zostało w żaden sposób bezpośrednio uzasadnione. Wydaje się być odpowiedzią na jakiś impuls bohatera, kiedy dowiedział się, że "Pan Jiabo przyjeżdża, aby poznać prawdę o Bangalurze".
Przekrój Indii, barwne postacie, problemy społeczne i ciemność. Na tę książkę trzeba mieć właściwy czas, bo ciemność osacza i na długo zostaje.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej lub porozmawiać o tej pozycji to zapraszam na mojego...

Panna_Jagodzianna | 2019-02-14
Na półkach: 2019, Beletrystyka, Przeczytane

"jestem po prostu kimś, kto się budził, podczas gdy wy jeszcze śpicie"

Cyniczna i gniewna demonstracja, na jaką stać autora zapewne dopiero po zrzuceniu społecznych kajdanów uległości i wierności. Emigrując zdobył się na inną perspektywę i świeże spojrzenie na to, co w starym kraju dusi, co wydaje się być uświęconym porządkiem i tradycją z dziada pradziada, z kasty na kastę. Na koniec wystawił ostrą cenzurę ojczyźnie przebijając banieczkę mitycznego raju i wywlekając cały koszmarny brud, tak skrzętnie pomijany przez uduchowionych turystów i wywyższonych obywateli.
Trudno nie dostrzec podobieństwa z równie brawurową powieścią P. Beatty 'Sprzedawczyk", ale zdecydowanie to "Biały Tygrys" jest bardziej wyrazisty. Nie ma w nim tak gęstej i błyskotliwej satyry, galopującej wyobraźni i zabawy ze stereotypami, znajdzie się za to walka głupca z wiatrakami, symbolami czegoś tak tragicznie przyziemnego jak głód, nędza, separacja i oszustwo.
Trzeba również przyznać, że jest to powieść,...

Marzena | 2010-10-03
Przeczytana: 2010 rok

Jak najbardziej zasłużona nagroda Bookera.Ta książka wciąga i odrzuca jednocześnie.Trudno polubić jej bohatera, ale jest niezwykle prawdziwy i głęboko ludzki w swoim staczaniu się, które miało być życiowym awansem.
Napisana żywym i soczystym ale nie wulgarnym językiem.
Warto a nawet trzeba przeczytać.

orchisss | 2011-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Indie. Kraj kontrastów, chętnie odwiedzany przez poszukujących przygody, duchowego uspokojenia. Kultura hinduska jest niezwykle różnorodna i barwna. Bollywood pokazuje ją w niezwykle atrakcyjnym opakowaniu - jest ono kolorowe, zachęcające. Nie ma w nim miejsca na brud, ubóstwo, przemoc. Opis na okładce "Białego Tygrysa" głosi: "Żadnej bajkowej egzotyki rodem z Bollywood, żadnego pachnącego szafranu, ani powiewnego sari, żadnych złudzeń". I tak dokładnie jest - otrzymuje solidne uderzenie mieszanką błota, brudu i innych paskudztw ...

Autor jest z pochodzenia Hindusem, z wykształcenia dziennikarzem. Był korespondentem TIME'a w Indiach, współpracował również z takimi tytułami jak "The Financial Times", "The Independent" oraz "The Sunday Times". "Biały Tygrys" to jego debiutancka powieść, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Bookera.

"Biały Tygrys" to historia Balrama, urodzonego w wiosce w środkowych Indiach, który pewnego dnia zostaje zabrany ze szkoły, aby pracować w...