Taniec szarańczy

Wydawnictwo: Albatros
literatura piękna

Paryż, rok 1940. Jean Gilbert, paryski przedsiębiorca, w rzeczywistości sowiecki szpieg Leopold Trepper, przygotowuje się do tajnej misji. Ciąży na nim przeszłość udział w krwawej hiszpańskiej wojnie i wolta, jakiej dokonał, okradając kompanów z NKWD. Po piętach depcze mu niemiecki kontrwywiad, poszukujący tajemniczego, zmieniającego tożsamość agenta, dla celów operacyjnych nazwanego Kameleone

czytamcałyczas | 2018-07-23

Okładka
ładna ta ruda
skąd
biblioteka
fabuła
Francja,pod okupacją.Szpiedzy NKWD

Moja opinia
Może,być.Ale,więcej bym chciał.O okupacji,we Francji.
Bo,za dużo nazwisk.Czasm zbędnych.

Monika | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Kolejny raz sięgnęłam po książkę Wojciecha Dutki i kolejny raz nie rozczarowałam się. "Taniec szarańczy" to powieść szpiegowsko-sensacyjna, której głównym bohaterem jest Leopold Trepper — postać autentyczna, twórca Czerwonej Orkiestry, superszpieg. Był Żydem, urodził się w Nowym Targu w 1904 roku. W 1930 roku w Marsylii zetknął się z radziecką siatką wywiadowczą, co w rezultacie spowodowało, że rozpoczął działalność na rzecz wojskowego wywiadu radzieckiego. W 1940 roku (od tego momentu rozpoczyna się fabuła), jako Jean Gilbert przybył do Paryża, gdzie założył tajną organizację działającą pod przykrywką — przedsiębiorstwem "Simex". Dzięki temu, że był człowiekiem "o 100 twarzach" zyskał miano "Kameleona", a jego zdolność zmiany wizerunku sprawiła, że przez ponad 20 powojennych lat wywiady zachodnich mocarstw nie mogły trafić na jego ślad. Leopold Trepper zmarł w 1982 roku w Jerozolimie.

Tyle faktów. Przejdźmy teraz do powieści. Wojciech Dutka na kanwie niesamowitego życiorysu...

Monika | 2015-05-13
Przeczytana: 11 maja 2015

To jest zapewne dobra książka, jednak ja już na początku zaginęłam w gąszczu postaci i wydarzeń. I nie zdołałam się odnaleźć. Polecam zatem tym osobom, które czytają w ciszy, spokoju i skupieniu :)

Zuela | 2013-05-25

Najlepszy szpiegoski kryminał ostatnich lat dla ludzi o mocnych nerwach.Szpiedzy ZSRR,II wojna światowa przeplata się ze współczesnością!!Kryminalna zagadka z trudem rozwiązana w dniu dzisieszym.Kryminalne cudo!!!