Walizka pana Liwy miniatury

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
5 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Pamiętam z dzieciństwa autora tej książki. Wysoki, szczupły, wygimnastykowany, przystojny młodzieniec w okularach. Nie domyślałem się, że z taką uwagą i wrażliwością obserwuje lokatorów z suteren i parteru, rodziny borykające się z biedą i złym losem. Teofil Konar dostrzegał w tych ludziach osobowości. Dzięki niemu wiele się o nich dowiedziałem. Zginęli i śladu by po ich istnieniu nie było, gdyby nie te miniatury WALIZKA PANA LIWY. Ta książka utrwala pamięć to jej niezaprzeczalny walor. Józef Hen.

allison | 2017-03-31
Przeczytana: 30 marca 2017

"Walizka pana Liwy" to zbiór miniatur zapomnianego już pisarza, Teofila Konara.

Na pewno nie jest to książka dla tych, którzy lubią się spieszyć podczas lektury i cenią jedynie wartką akcję.

Tu czas płynie powoli, autor opowiada o mieszkańcach warszawskiego Nowolipia z sentymentem, wspominając przedwojenne czasy. Dużo miejsca pisarz poświęca opisom miejsc, konkretnych osób i relacji między nimi. Wśród bohaterów poszczególnych tekstów mamy i pozytywne i negatywne postacie, ludzi uczciwych i krętaczy, poważanych i pogardzanych, stoików i choleryków.
To bogactwo portretów w połączeniu z klimatem lat dwudziestych i trzydziestych minionego wieku układa się w melancholijną opowieść o miejscu, którego już nie ma, i o ludziach, których wojennych losów nie znamy. Ich sylwetki autor unieśmiertelnił jednak na kartach swej książki, ocalając chociaż w ten sposób pamięć o nich.

Do czasów Holokaustu nawiązuje jedynie ostatni tekst mający formę listu, który został napisany w lutym 1945...

Lidka | 2017-06-05
Marta Wietoszko | 2014-12-24