Papieżyca Joanna

Książnica
2006-01-01
2004-01-01
Alina Siewior-Kuś
chrześcijaństwo historia kobieta papież legenda tajemnica

Feministyczno-antyklerykalny manifest Autorki przedstawiony w formie baśni dziejącej się w świecie równoległym, imitującym średniowieczną Europę IX wieku. Z prawdą historyczną nie ma ta książka nic wspólnego i nie chodzi mi o samą legendę kobiety-papieża, lecz (nie)realia społeczne i obyczajowe.

Procesy czarownic w IX wieku? Święta Inkwizycja powstała dopiero w XIII w., a masowe palenie czarownic na stosie to czasy jeszcze późniejsze. W IX w. osoba mogła zostać spalona na stosie jedynie w wyniku samosądu i linczu dokonanego przez miejscową ludność, chrześcijański kler nie wspierał a nawet potępiał tego rodzaju incydenty. Pała z historii dla Autorki.

Kobiety w IX w. nie miały dostępu do edukacji? Lista żeńskich klasztorów istniejących w Zachodniej Europie w IX wieku jest długa i bynajmniej zakonnice nie uczyły się tam szydełkowania, a pochodzące z możnych rodzin arystokratycznych same często dochodziły do wysokiej pozycji społecznej i politycznej. Jeden warunek: trzeba było urodzić się w bogatej rodzinie, płeć miała już drugorzędne znaczenie. Kolejna pała z historii dla Autorki.

Kobieta na wsi w Państwie Franków traktowana jak bydło? W germańskich społecznościach wysoka pozycja kobiety jako osoby nadzorującej gospodarstwo domowe utrzymała się długo po napływie grecko-rzymskich wzorców kulturowych niesionych przez Kościół. Znowu pała z historii dla Autorki.

A to dopiero czubek góry lodowej, bo można by napisać cały elaborat o tym, jak wiele niedorzeczności i dezinformacji zawartych jest w tej książce, mającej rzekomo przybliżyć czytelnikowi realia wczesnego średniowiecza.

Dla autorki należy się uznanie przede wszystkim za to, że zechciała poruszyć temat tabu. Bo wszystko wskazuje na to, że naprawdę pomiędzy papieżem Leonem IV a Benedyktem III na tronie Piotrowym zasiadała KOBIETA. I jakby się to mogło wydawać dziwne, jest w tej powieści pierwiastek prawdy, gdyż kobiety te które czuły się na siłach i nie chciały zgodzić się przypisaną z góry im rolę matek i żon, wybierały życie w przebraniu. Jak nie czeladnikiem, piratem, czy zwykłym rozbójnikiem tak niektóre zostawały mnichami czy uczonymi. W IX w. możliwe było to jedynie pod przykrywką fałszywego męskiego imienia bo i tak każdy chodził w sukienkach. I dlaczegóż by nie jakaś Joanna miała zostać wybrana na papieża.
Jedyne co bym zmieniała w fabule - to opis jej dzieciństwa. Aby osiągnęła to co osiągnęła musiałaby mieć poparcie a nie negację swoich czynów przede wszystkim u wpływowego ojca. I szczerze dość mam czytania o tym jak to w średnich wiekach każdy facet był oprawcą i poniewierał własną żoną i dziećmi.

Ciekawa opowieść, dobrze oddająca wieki ciemne, w których przyszło żyć legendarnej Joannie. Trochę za bardzo szczegółowo było potraktowane jej dzieciństwo i cała droga do Rzymu, gdzie np. kilka stron zajmowały jakieś dialogi bohaterów a dość ważne historyczne wydarzenia pod koniec były często "ściśnięte" w kilka zdań. Szczerze powiedziawszy to książka mnie wciągnęła dopiero tak gdzieś w połowie i ta druga część była zdecydowanie lepsza od tej pierwszej. Jednakże podobało mi się to jak autorka to zakończyła i końcówka aż wycisnęła że mnie łezkę czy dwie;) od razu obejrzałem film, który, jak się okazało, został oparty na tej książce. Powieść dla każdego kto ma dość otwarty umysł by uwierzyć, że w każdej legendzie jest ziarnko prawdy:)

Jest to bardzo niesamowita historia, nie wiem czy w obecnych czasach znalazłaby się taka dziewczyna a właściwie to dziewczynka o tak silnej chęci do nauki, aby próbować wcielić się w rolę chłopca.
Nie czytałam wcześniej tej książki, lecz oglądałam film, a teraz ta książka mnie po prostu zachwyciła. Podziwiam autorkę za to, że tak wyśmienicie połączyła fakty historyczne z fikcją literacką. Nie wiadomo gdzie jest ta granica. Z pewnością Joanna była niezwykłą postacią, skoro tak wymazano z kart kościoła jej historię. Dlatego teraz trudno w stu procentach stwierdzić czy jest to historia prawdziwa, lecz właśnie fakt, że kościołowi tak zależało na tym wymazaniu, może świadczyć o słuszności tej teorii. Zresztą o papieżycy Joannie wspominały również liczące się w średniowieczu osoby (np. Boccaccio czy Petrarca),z drugiej jednak strony w każdej legendzie tkwi ziarnko prawdy, teraz nie do udowodnienia. Warto jednak przeczytać o dziejach Joanny.

Wiadomo, że przez wiele wieków odmawiano kobietom dostępu do nauki, mężczyźni mogli się uczyć, lecz kobiety miały tylko słuchać męża, rodzić dzieci, modlić się i pilnować porządku w domu i obejściu, były traktowane nie lepiej niż zwierzęta gospodarskie a nawet wręcz gorzej. Mówiono, że kobieta ma być ja pies, który mimo tego, że pan go zbije to i tak za nim będzie chodził. W dużej mierze do takiego traktowania kobiet przyczynił się kościół, bo zakłamani hierarchowie zepchnęli kobiety na margines społeczeństwa, odbierając im możliwość nawet podstawowego kształcenia. Uważali, że kobieta wykształcona to zjawisko przeciwne naturze i wręcz niebezpieczne. W takim właśnie czasie na świat przyszła w rodzinie kanonika Joanna, Była trzecim dzieckiem, miała dwóch starszych braci. Ojciec nie był zadowolony z urodzenia się córki, chciał trzeciego syna. Joanna okazała się bardzo rezolutnym dzieckiem i mimo zakazu ojca starszy z braci nauczył ją pisać i czytać. Niestety brat Joanny przegrał walkę z chorobą a ojciec obwinił ją o jego śmierć, gdy dowiedział się o tym, że dziewczynka umie czytać i pisać. Poniosła okrutną karę, niemal przypłacając to życiem. Jednak uparty charakter Joanny i silna chęć zdobywania wiedzy doprowadziła ją do szkoły, gdzie była jedyną dziewczyną a potem do zakonu, została tam lekarzem aż wreszcie jako Jan Anglicus przybyła do Rzymu..., nie opiszę Wam całej fabuły książki, gdyż uważam, że jest tak dobra, iż powinniście sami ją poznać.
Opisana przez autorkę historia Joanny pokazuje nam, że jeśli ktoś jest naprawdę mocno zdeterminowany, to może osiągnąć niemal wszystko.

Dużo pytań ciśnie się na usta po przeczytaniu tej książki; czy historia papieżycy Joanny jest prawdziwa, czy zmyślona? Dlaczego kobiety tak długo pozwalały mężczyznom na takie traktowanie? Ile musiała poświęcić Joanna dla swoich marzeń o wiedzy i nauce? Czy było warto tak się poświęcić? Czy stanowisko kościoła zmieniło się przez te wieki, czy stoi w tym samym miejscu?
Na te i inne pytania odpowiedzcie sami czytając książkę. Powieść czyta się bardzo szybko, jest dużo dialogów co bardzo ożywia fabułę.
Polecam "Papieżycę Joannę" wszystkim czytelnikom z całego serca, warto ją przeczytać.
Ja z pewnością do niej wrócę i dodaję do ulubionych.

Książka ta bardzo mnie urzekła. Dodam na wstępie, iż jest ona nieco trudno dostępna, cena była dość wysoka jak na używkę z antykwariatu, ale nie była zniszczona a do tego w twardej oprawie. Jednak zupełnie nie żałuję,że ją kupiłam. Jeszcze bardziej cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Jest to niesamowita wyprawa do przeszłości... Książka pisana była przez 7 lat, nie gdzieś tam na kolanie aby prędzej. Niezwykle wciągająca, mimo sporej dawki historii-czego się nie odczuwa. Muszę przyznać, iż mnie w zupełności przekonała, co do tego czy właśnie tak mogła wyglądać prawda. Uważam, iż są na to całkiem duże szanse patrząc ile z prawdą ma wspólnego cały kościół i to co sobą reprezentuje, nie tylko dzisiaj ale od zawsze. Niesamowicie ciekawa historia - polecam!

Doskonała powieść historyczna. Realistyczna, czyżby prawdziwa?

Doskonała powieść historyczna. Realistyczna, czyżby prawdziwa?

Niesamowicie wciągająca powieść historyczna o dziewczynie łaknącej wiedzy. Aż trudno sobie wyobrazić przez co musiała przejść by móc nauczyć się pisać i czytac. Książka jest napisana w bardzo dostępny sposób i aż trudno się od niej oderwać. Polecam gorąco.

Przyjemna lektura o kobiecie takiej jak my tylko żyjącej w mrocznych czasach nie gotowych na jej piękny i bardzo chłonny wiedzy umysł.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie zachwycila mnie. Mocno naciagana pierwsza czesc, a te najwazniejsze wydarzenia zostaly skrocone do minimum. Ksiazka stala sie interesujaca mniej wiecej po 2/3 objetosci.

"Papieżyca Joanna" to opowieść o sile kobiet, o łamaniu konwenansów i zasad, o wytrwałości i wierze we własne możliwości. Joanna, odważna marzycielka, zbuntowała się przeciw surowym regułom, które zabraniały kobietom dostępu do nauki. W klasztorze w Fuldzie, przebrana za mężczyznę, zgłębiała tajniki wszelkiej wiedzy, w tym medycznej. Po kilku latach stała się słynnym lekarzem. Jednak przełomem w jej życiu nastąpił, gdy wezwano ją do umierającego papieża… Czyta się świetnie, szybko, można zarwać noc ...

• Powieść historyczna
  • Historyczne