Węzły duszy /Chrestomatia współczesnych opowiadań chińskich

Seria: Skarby Orientu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Pierwsza w Polsce chrestomatia współczesnych opowiadań chińskich, tłumaczonych przez sinologów, wprowadza w niezwykłą krainę od rozległych ziem Tybetu przez Shanxi po północno-wschodnie kresy ludu Oroczonów. Literacka opowieść o tym świecie to często poetycki zapis obrazów przywoływanych z pamięci lub magiczna wędrówka w głąb historii i wyobraźni, w której mit miesza się z rzeczywistością. Jest w niej także miejsce na groteskę i szyderczy śmiech. Pobrzmiewa on w opowiadaniach o tradycji żółtej ziemi , odsłaniających świat zwierzęcych zmysłów i ludowej moralności chłopów. Słychać go także tam, gdzie kpi się z norm i ideologii rewolucyjnych Chin. Autorzy opowiadań to w większości współcześni mistrzowie chińskiego słowa. Wśród nich Mo Yan i Su Tong zyskali sławę na całym świecie dzięki ekranizacji swoich utworów (Czerwone sorgo, zawieście czerwone latarnie). W wypisach znalazły się wyłącznie utwory z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Wszystkie są ilustracją świadomego poszukiwania i odkrywania nowej poetyki, stylów i konwencji. Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

źródło opisu: http://www.wydawnictwodialog.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwodialog.pl/

artdeco92 | 2010-07-26

Były nudy, były fascynacje.

minji | 2016-08-07
XiaoShu | 2016-04-01