Ludzie z Innhaug, tom 3. Nowe życie

Wydawnictwo: Elipsa
Nytt rotfeste
Norwegia, saga

Ludzie z Innhaug to od ponad 30 lat jedna z najpopularniejszych książek w Norwegii. W zamyśle autorki miała być kroniką rodziny. Już w czasie pisania powieści okazało się, że Anne Karin Elstad, która zawsze chciała być aktorką, a której życie ułożyło się inaczej i została nauczycielką, ma talent literacki. Książka przybrała formę wielkiej sagi, przedstawiającej dzieje rodu na tle wydarzeń dziewiętnastego wieku. Fabularną osią powieści są dzieje matki i córki Oline i Magret. Magret jest owocem wielkiej, ale tragicznej miłości. Oline, dzieckiem nieślubnym, co kładzie się cieniem na życiu ich obu. Są to kobiety obdarzone niepospolitą siłą, potrafią walczyć o szczęście swoje i najbliższych. Kiedy w końcu życie Magret układa się, to może ona potwierdzić to, co zawsze powtarzała, że wszystko co nas spotyka ma sens i dzieje się po coś, a my wierzymy, że tak właśnie jest. Historyczna z założenia powieść okazuje się utworem bardzo uniwersalnym.

Joana | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

To jedna z najpiękniejszych SAG jakie czytałam - uwielbiam pisać te słowa, mimo że zdaję sobie sprawę z tego, iż mogę być mało wiarogodna. Jestem wielbicielką tego rodzaju literatury i po prostu bardzo lubię Sagi rodzinne, ale uwierzcie mi "Ludzie z Innhaug" to naprawdę wyjątkowa powieść składająca się z zaledwie czterech tomów. Początkowo zamierzałam opisać każdy z nich osobno, ale ponieważ mają po zaledwie 200 stron i czytałam je właściwie jednym tchem, to też tak zamierzam o nich napisać.

Przepiękna Saga - nie mogłam zacząć inaczej, bo jestem cały czas pod wpływem czaru, uroku, radości i wszystkich innych uczuć jakie we mnie obudziła. "Ludzie z Innhaug" autorstwa Pani Anne Karin Elstad to jedna z najpopularniejszych książek w Norwegi i wcale mnie to nie dziwi. Wyczytałam gdzieś, że początkowo to miała być tylko kronika rodziny, która w miarę pisania przeobraziła się w cudowną opowieść o dziejach czterech pokoleń pewnego rodu na tle dziewiętnastowiecznych...

Sinuhe | 2014-06-03

Klimat norweskiej wsi wsiąknął we mnie niepostrzeżenie i zawładnął na cztery, dobre dni bycia z bohaterami z Innhaug. Ich dramaty, specyficzne postrzeganie rzeczywistości, duma i wprost niebywała pracowitość, uczą, budzą podziw i przejmują swą wymową do szpiku kości.

I język, którym się posługują, ten który już wydaje się coraz mniej znany, bliski wymarcia niemal jak starożytne języki. Mowa, której nośnikiem są oczy. To one mówią wszystko, to one komunikują radość, podniecenie, rozpacz, miłośc, szaleństwo. W ich głębi można znaleźć wszystko, co chce się powiedzieć, wykrzyczeć, wyszeptać. Ich otchłań, ich przepaść tam jest cała prawda o człowieku. Znam ten język, ale niewielu już umie nim władać.

manfred | 2013-03-18
Przeczytana: 17 marca 2013

upolowana:) i z tej radości odłożyłam wszystko inne na bok.
Dalsze losy Magret, już po ślubie z Erikiem, zaczynającej życie w nowym gospodarstwie z daleka od domu. Musi zmierzyć się ze wspomnieniami, tęsknotą za domem, za rodzinnymi stronami. Świetna opowieść o życiu:)

monia77 | 2013-07-10
Przeczytana: 01 czerwca 2013