Fritz Perls. Twórcy psychoterapii Gestalt

Tłumaczenie: Justyna Giczela-Pastwa
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Fritz Perls (Key Figures in Counselling and Psychotherapy series)
Terapia Gestalt, psychoterapia
zdrowie, medycyna

Książka przedstawia istotny wkład Fritza Perlsa w teoretyczne podstawy psychoterapii Gestalt, jego niezwykle wpływowe wykorzystanie teorii w praktyce oraz sposób, w jaki niweczył własne zasługi, utożsamiając swój styl pracy z terapią Gestalt oraz niszcząc jej reputację swoim zachowaniem. Bada wpływ, jaki Fritz Perls wywarł na późniejszy rozwój terapii Gestalt, oraz znaczenie (często niedoceniane) jego prac dla całości poradnictwa terapeutycznego. Najważniejsze osiągnięcia Perlsa w dziedzinie psychoterapii i doradztwa psychologicznego zostały w książce zilustrowane przykładami jego pracy z klientami (wykorzystano w tym celu bogaty zbiór filmów i zapisów sesji pokazowych). Fritz Perls jest powszechnie znany jako twórca lub współtwórca terapii Gestalt. Jako psychoterapeuta, nauczyciel i pisarz cieszył się dużą popularnością, ale i wzbudzał wiele kontrowersji.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/fritz-perls-tworcy-psychoterapii/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/fritz-perls-tworcy-psychoterapii/

adata | 2016-12-26
Przeczytana: grudzień 2016

Petruska Clarkson oraz Jennifer Mackewn podjęły się zadania opisania życia i pracy Fritza Perlsa – człowieka uważanego za współtwórcę (czy wręcz twórcę) psychoterapii Gestalt. Książka podzielona jest na 5 rozdziałów: pierwszy dotyczy życia Perlsa, drugi - jego wkładu w teorię psychoterapii, trzeci – wkładu w praktykę terapeutyczną, kolejny zawiera zbiór krytycznych poglądów na terapię Gestalt wraz z ujawnieniem stanowiska autorek książki wobec tejże krytyki, i ostatni pokazuje wpływ dokonań Fritza Perlsa zarówno na teorię i praktykę Gestalt, jak i całą psychoterapię i poradnictwo psychologiczne.

Książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób. Jasno wyłożone koncepcje, uczciwie, z otwartością i życzliwością pokazane zalety, ale też wady i trud osób tworzących nowy, rewolucyjny, jak na owe czasy (lata 50-te XX w.), sposób pracy z ludźmi. Nurt, który powstał w odpowiedzi na tradycyjne podejście psychoanalityczne i który wniósł nowe, świeże spojrzenie na to czym jest zdrowie i ...

Whiskey Josh | 2013-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Ciekawa i rzeczowa, choć trochę lania wody i powtarzania informacji. Niemniej, dobra.

Evelyn | 2014-09-21
Kohaku | 2017-01-04