Koci chichot. Powieść z trzydziestoma trzema rysunkami autora

Tłumaczenie: Maryna Ochab
Wydawnictwo: Sic!
Le rire du chat (avec trente-trois dessins de l'auteur)

Kot Milshteina chichocze cicho, ale niezmordowanie. Tak uśmiechał się jego starszy brat z Alicji w Krainie Czarów . Pech chce, że młodsze pokolenie żyje w krainie curesów. W przeciwieństwie do brata, którego Lewis Caroll posłał do nieba, ten siedzi człowiekowi kością w gardle. Zwinięty w kłębek między migdałkami, to chowa, to wyciąga pazury i zawzięcie drapie. Znamy Milshteina jako malarza, rzeźbiarza i grafika. Okazuje się również pisarzem. I to jakim! Książka jest śmieszna i dramatyczna, liryczna i ironiczna, absurdalna i logiczna. W banalnych postaciach mieszkają lokatorzy z innego świata, piętrzą się niewiarygodne sytuacje i metafizyczne pytania, wszystko wisi na włosku. Salwom śmiechu wtóruje cichutki, przewrotny chichot kota.
Czai się za nim bezcenny przyjaciel: pięć tysięcy lat poczucia humoru.

Roland Topor

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 1997

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/

jagarkar | 2013-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Dziwaczny twór. Aczkolwiek spełniło się moje marzenie, by naprawdę móc zobaczyć rysunki, które przeglądają bohaterowie. Zamiast ciągnących się opisów, co na danym rysunku można znaleźć, Autor po prostu... rysuje!

Koma | 2012-06-15
Przeczytana: 2012 rok

Abstrakcja i Absurd w czystej postaci :) Chciałabym poznać człowieka, w którego głowie powstają takie surrealistyczne obrazy!
Krótka historia do przeczytania w godzinę/dwie.
Plus za oryginalne wykorzystanie ilustracji, będących części akcji.
Na początku myślałam, że ocenię książkę na 4,5 gwiazdki, po namyśle daję 6, ponieważ jednak cieszę się, że ją przeczytałam i mam :)

para_bolka | 2012-08-29
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Nigdy nie pogardzę mieszanką abstrakcji i absurdu. Ilustracje spójne z wizją samej książki (jeśli wyraz "spójny" w stosunku do tej książki może być w jakimkolwiek sensie użyty). A jednak Topor zrobiłby to lepiej ;)

Monika | 2015-03-04
Na półkach: 2015, Przeczytane