Debiutancka powieść Grażyny Jeromin-Gałuszki to pełna uroku historia dwóch kobiet, które mimo zupełnie różnych charakterów, muszą razem zmierzyć się z przewrotnym losem. Obie kochały tego samego mężczyznę i obie zostały przez niego skrzywdzone. Razem odkrywają jego mroczną tajemnicę. Ciekawie skonstruowana fabuła, żywe dialogi oraz wątek sensacyjny, sprawiają, że sceny z powieści przesuwają się niczym obraz filmowy. Książkę ilustrują zdjęcia obu bohaterek, Lory i Matyldy, na tle ich wiejskiego domu i wiklinowych koszy wyplecionych przez Mateusza.

Nieodparty urok tej powieści polega przede wszystkim na niezwyczajnym opisie prostego i bardzo zwyczajnego życia. Nagle to, czego zazwyczaj nie zauważamy w otaczającym nas świecie i ludziach, staje się wyraźne, nazwane, zmusza do refleksji, wstrząsa nami lub wzrusza. Jeromin-Gałuszka nie widzi przecież innego świata niż my, a jednak dostrzega w nim o wiele więcej. I z niebywałą dokładnością i wrażliwością to opisuje. Prostym, współczesnym, często dosadnym językiem. (.) Tę książkę czyta się jednym tchem, a po jej przeczytaniu chce się być lepszym człowiekiem...

Janusz Leon Wiśniewski
autor bestsellera S@motność w sieci
juror konkursu literackiego „Kolory życia”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2007

Książkowa-Fantazja | 2014-09-16
Przeczytana: 29 maja 2014

Czego innego wymaga się od płotu, czego innego od człowieka. Rozumiała to doskonale i chyba dobrze oceniła możliwości, skoro przez siedem lat wszystko grało. Mateusz robił swoje, a ona swoje. Dni mijały, cicho i pięknie. Ani się obejrzała, jak mijały miesiące i lata. Czy nie tak miało być?"

Życie na wsi rządzi się swoimi prawami i toczy swoim rytmem. Rytmem, który oparty jest na wczesnym wstawianiu, robieniu obrządków wokół zwierząt i prac na roli. Dotychczasowy porządek dnia może zostać jednak łatwo zburzony. Wystarczy choroba, która w konsekwencji prowadzi do śmierci bliskiej osoby. Wówczas trzeba zacząć budować domek z kart od nowa, ale co zrobić, gdy znienacka zjawia się zupełnie obca osoba?

Grażyna Jeromin - Gałuszka to absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Jest współwłaścicielką księgarni i mieszka w Sosnowicy. Swoim debiutem "Złote nietoperze" zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim "Kolory...

Ania | 2015-06-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Po 10 gwiazdkowych "Kobietach z czerwonych bagien" debiutanckie "Złote nietoperze" lekko rozczarowują.
Nie zmienia to faktu, że bardzo lubię styl autorki, która z wielką prostotą i niezwykłą trafnością pisze o rzeczach zwykłych i codziennych. Bohaterowie, których tworzy są realni, pełni emocji i (co bardzo lubię) niełatwi w ocenie.
Czytałam z wielką przyjemnością i prawie jednym tchem, tak byłam ciekawa jak potoczą się losy Matyldy i Lory.
Rozczarował mnie jednak pomysł z rozwiązaniem wątku z Mateuszem, moim zdaniem niepotrzebny i niewiarygodny.

Przejmująca. Prawdziwa. Bliska.
Jestem pod wrażeniem, proza polska z klimatem,
myśli sie o książce i bohaterach po przeczytaniu, zapada w pamięć.

allison | 2011-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2011

To moje trzecie spotkanie z prozą pani Jeromin - Gałuszki. I trzeci raz mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że się nie zawiodłam.
Przeczytałam powieść jednym tchem, zarwałam nockę, więc teraz oczy mi się kleją, ale było warto.
To piękna opowieść o tym, jak bardzo skomplikowane, zaskakujące może być życie i jak bardzo cenna, budująca może być prostota oraz spokojna codzienność.
Janusz L. Wiśniewski powiedział o tej książce, że po jej przeczytaniu chce się być lepszym człowiekiem - w pełni z nim się zgadzam.

Historia dwóch sióstr Matyldy i Lory, mieszkają na wsi..klimaty sielskie, urocze,,,pełne uroku, ciepła opowieść.
Postacie ciekawe, narracja dobra i trzyma w napięciu.
Bardzo dobra powieść i poruszająca za serce..wzruszyła mnie.

Stokrotka | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Raczej smutna powieść. Dwie kobiety - Matylda i Lora. Mają różne charaktery, a jednak życie łączy ich losy. Autorka opisuje ich historię bardzo nostalgicznie... Łączy ich Mateusz - wiecznie milczący za życia i o zimnym spojrzeniu. I jego tajemnica, która wychodzi na jaw pod koniec książki. Lora - jego żona opuszcza go po urodzeniu córki /Julia/. Matylda jest z nim przez kolejne siedem lat, opiekuje się nim w chorobie. Po jego śmierci pojawia się w domu na Wzgórzu Lora. Czy dwie /zupełnie odmienne/ kobiety nauczą się żyć razem? Podobała mi się ciekawie skonstruowana fabuła powieści. Powoli wciągnęłam się w życie tych dwóch kobiet. Czy tylko Matylda okazała się ciekawą postacią? Nie sądzę, bo czas w zasadzie przyniósł ciekawe rozwiązania. Julia wyrasta na dojrzałą kobietę. A Matylda odnajduje swoje miejsce na ziemi. Nie boi się już przyszłości...
Autorka ujęła mnie ciepłym, choć smutnym pisaniem.

Kanarek | 2010-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Świetna książka. Od pierwszych stron trzyma w napięciu. Autorka po kawałku odkrywa przed nami tajemnicę. Co łączy Matyldę i Lorę? Jaką mroczną tajemnicę skrywał Mateusz?
To książka o uczuciach: miłości, nienawiści, przywiązaniu, odrzuceniu.
To książka mądra i ważna.
Matylda, młoda kobieta, odrzucona przez matkę i ciotki, której życiem kieruje właściwie przypadek trafia pod dach Mateusza.Opiekuje się nim w chorobie, a po jego śmierci otrzymuje długo oczekiwany spokój i wolność. Nie cieszy się nimi jednak zbyt długo. W jej spokojne i uporządkowane życie wkracza Lora. Wywraca życie Matyldy do góry nogami. Między kobietami panują specyficzne relacje, początkowa nienawiść z czasem zamienia się w przywiązanie, a później w siostrzaną miłość.
Autorka świetnie pokazuje relacje psychologiczne między bohaterami.
To z jednej strony po trochu książka sensacyjna a z drugiej psychologiczna. Myślę, że warto ją przeczytać. W mojej pamięci zostanie na długo.

Beata | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Lora i Matylda. Dwie różne osobowości, dwa odmienne charaktery, ogień i woda. Skazane na wspólną egzystencję powoli budują pozytywne między sobą relacje.
Cudownie napisana historia. Czytałam jednym tchem. Odczucie, które zostaje po przeczytaniu książki młodzież określa : daje po głowie. I tak jest z tą powieścią. Dodatkowym atutem jest szata graficzna. Ciekawe rozwiązanie stanowią karty w sepii z fotografiami kobiet.

orzech | 2016-07-30

Mało zachęcająca okładka "Złotych nietoperzy" na pewno nie przyciągnęłaby mojej uwagi gdyby książki nie napisała Grażyna Jeromin-Gałuszka, z którą już od jakiegoś czasu zamierzałam się zapoznać. Muszę przyznać, że to moje pierwsze spotkanie z autorką okazało się całkiem obiecujące.

Historię spokojnej ale i jakby trochę nie z tej planety Matyldy i wyskokowej Lory pochłonęłam szybko i z przyjemnością. Zaimponował mi ale i też lekko wzruszył los Matyldy, która akceptuje z godnym podziwu spokojem to co przynosi jej życie. Postać Lory jest już bardziej karykaturalna ale wspólna egzystencja i docieranie się tak dwóch diametralnie różnych istot było chyba dobrym pomysłem na udaną powieść. Wątek sensacyjny jest może nieco naciągany ale dosyć umiejetnie wkomponowany w całość. Podsumowując, bardzo zgrabnie napisana powieść obyczajowa nie tylko o przemijaniu ale też o akceptacji własnego losu, o dokonywaniu życiowych wyborów czy o życiu zgodnie z własnym sumieniem. Z chęcią sięgnę teraz po...

Monika | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Moje drugie spotkanie z twórczością Grażyny Jeromin-Gałuszki należy do udanych. "Złote nietoperze" to mądra powieść obyczajowo-psychologiczna.

Dwie kobiety Matyldę i Lorę połączył ten sam mężczyzna, chociaż żadna nie wiedziała o istnieniu tej drugiej. I, aby nikt nie odebrał tego niewłaściwie, nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zdradą małżeńską. Mateusz, bo tak miał na imię ten mężczyzna, to szanowany wyplatacz koszów wiklinowych i właściciel Wzgórza. Po jego śmierci, do uporządkowanego życia Matyldy wkracza przebojowa kobieta Lora, żona Mateusza. Początkowo, chce ona sprzedać Wzgórze, jednak po czasie zmienia zdanie. Można powiedzieć, że w pewnym sensie pokochała to miejsce i jego lokatorkę. Gdy na jaw wychodzi ukryte życie, które wiódł cichy, spokojny Mateusz, obie doznają szoku (chociaż Matylda większego).

Jednak poza samą fabułą ważniejsza wydaje się płaszczyzna psychologiczna. Autorka nakreśliła świetne portrety kobiet, głównych bohaterek. Chociaż różniło je wiele:...