Inne wydania

Debiutancka powieść Grażyny Jeromin-Gałuszki to pełna uroku historia dwóch kobiet, które mimo zupełnie różnych charakterów, muszą razem zmierzyć się z przewrotnym losem. Obie kochały tego samego mężczyznę i obie zostały przez niego skrzywdzone. Razem odkrywają jego mroczną tajemnicę. Ciekawie skonstruowana fabuła, żywe dialogi oraz wątek sensacyjny, sprawiają, że sceny z powieści przesuwają się niczym obraz filmowy. Książkę ilustrują zdjęcia obu bohaterek, Lory i Matyldy, na tle ich wiejskiego domu i wiklinowych koszy wyplecionych przez Mateusza.

Nieodparty urok tej powieści polega przede wszystkim na niezwyczajnym opisie prostego i bardzo zwyczajnego życia. Nagle to, czego zazwyczaj nie zauważamy w otaczającym nas świecie i ludziach, staje się wyraźne, nazwane, zmusza do refleksji, wstrząsa nami lub wzrusza. Jeromin-Gałuszka nie widzi przecież innego świata niż my, a jednak dostrzega w nim o wiele więcej. I z niebywałą dokładnością i wrażliwością to opisuje. Prostym, współczesnym, często dosadnym językiem. (.) Tę książkę czyta się jednym tchem, a po jej przeczytaniu chce się być lepszym człowiekiem...

Janusz Leon Wiśniewski
autor bestsellera S@motność w sieci
juror konkursu literackiego „Kolory życia”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2007

Książkowa-Fantazja | 2014-09-16
Przeczytana: 29 maja 2014

Czego innego wymaga się od płotu, czego innego od człowieka. Rozumiała to doskonale i chyba dobrze oceniła możliwości, skoro przez siedem lat wszystko grało. Mateusz robił swoje, a ona swoje. Dni mijały, cicho i pięknie. Ani się obejrzała, jak mijały miesiące i lata. Czy nie tak miało być?"

Życie na wsi rządzi się swoimi prawami i toczy swoim rytmem. Rytmem, który oparty jest na wczesnym wstawianiu, robieniu obrządków wokół zwierząt i prac na roli. Dotychczasowy porządek dnia może zostać jednak łatwo zburzony. Wystarczy choroba, która w konsekwencji prowadzi do śmierci bliskiej osoby. Wówczas trzeba zacząć budować domek z kart od nowa, ale co zrobić, gdy znienacka zjawia się zupełnie obca osoba?

Grażyna Jeromin - Gałuszka to absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Jest współwłaścicielką księgarni i mieszka w Sosnowicy. Swoim debiutem "Złote nietoperze" zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim "Kolory...

Ania | 2015-06-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Po 10 gwiazdkowych "Kobietach z czerwonych bagien" debiutanckie "Złote nietoperze" lekko rozczarowują.
Nie zmienia to faktu, że bardzo lubię styl autorki, która z wielką prostotą i niezwykłą trafnością pisze o rzeczach zwykłych i codziennych. Bohaterowie, których tworzy są realni, pełni emocji i (co bardzo lubię) niełatwi w ocenie.
Czytałam z wielką przyjemnością i prawie jednym tchem, tak byłam ciekawa jak potoczą się losy Matyldy i Lory.
Rozczarował mnie jednak pomysł z rozwiązaniem wątku z Mateuszem, moim zdaniem niepotrzebny i niewiarygodny.

Przejmująca. Prawdziwa. Bliska.
Jestem pod wrażeniem, proza polska z klimatem,
myśli sie o książce i bohaterach po przeczytaniu, zapada w pamięć.

allison | 2011-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2011

To moje trzecie spotkanie z prozą pani Jeromin - Gałuszki. I trzeci raz mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że się nie zawiodłam.
Przeczytałam powieść jednym tchem, zarwałam nockę, więc teraz oczy mi się kleją, ale było warto.
To piękna opowieść o tym, jak bardzo skomplikowane, zaskakujące może być życie i jak bardzo cenna, budująca może być prostota oraz spokojna codzienność.
Janusz L. Wiśniewski powiedział o tej książce, że po jej przeczytaniu chce się być lepszym człowiekiem - w pełni z nim się zgadzam.

Rybana | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Jedna i druga bohaterka są czasem mega wkurzające, a zarazem tak bardzo bliskie. Bo która z nas kobiet jest idealna? która czasem nie podniesie ciśnienia sobie i innym? która czasem nie jest rozmemłana? a czasem wręcz bezczelna?
Książki Grażyny Jaromin-Gałuszki wciągają mnie zawsze bez reszty. Może dlatego, że jej bohaterowie są tacy prawidziwi i swojscy.

Historia dwóch sióstr Matyldy i Lory, mieszkają na wsi..klimaty sielskie, urocze,,,pełne uroku, ciepła opowieść.
Postacie ciekawe, narracja dobra i trzyma w napięciu.
Bardzo dobra powieść i poruszająca za serce..wzruszyła mnie.

Stokrotka | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Raczej smutna powieść. Dwie kobiety - Matylda i Lora. Mają różne charaktery, a jednak życie łączy ich losy. Autorka opisuje ich historię bardzo nostalgicznie... Łączy ich Mateusz - wiecznie milczący za życia i o zimnym spojrzeniu. I jego tajemnica, która wychodzi na jaw pod koniec książki. Lora - jego żona opuszcza go po urodzeniu córki /Julia/. Matylda jest z nim przez kolejne siedem lat, opiekuje się nim w chorobie. Po jego śmierci pojawia się w domu na Wzgórzu Lora. Czy dwie /zupełnie odmienne/ kobiety nauczą się żyć razem? Podobała mi się ciekawie skonstruowana fabuła powieści. Powoli wciągnęłam się w życie tych dwóch kobiet. Czy tylko Matylda okazała się ciekawą postacią? Nie sądzę, bo czas w zasadzie przyniósł ciekawe rozwiązania. Julia wyrasta na dojrzałą kobietę. A Matylda odnajduje swoje miejsce na ziemi. Nie boi się już przyszłości...
Autorka ujęła mnie ciepłym, choć smutnym pisaniem.

Beata | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Lora i Matylda. Dwie różne osobowości, dwa odmienne charaktery, ogień i woda. Skazane na wspólną egzystencję powoli budują pozytywne między sobą relacje.
Cudownie napisana historia. Czytałam jednym tchem. Odczucie, które zostaje po przeczytaniu książki młodzież określa : daje po głowie. I tak jest z tą powieścią. Dodatkowym atutem jest szata graficzna. Ciekawe rozwiązanie stanowią karty w sepii z fotografiami kobiet.

orzech | 2016-07-30

Mało zachęcająca okładka "Złotych nietoperzy" na pewno nie przyciągnęłaby mojej uwagi gdyby książki nie napisała Grażyna Jeromin-Gałuszka, z którą już od jakiegoś czasu zamierzałam się zapoznać. Muszę przyznać, że to moje pierwsze spotkanie z autorką okazało się całkiem obiecujące.

Historię spokojnej ale i jakby trochę nie z tej planety Matyldy i wyskokowej Lory pochłonęłam szybko i z przyjemnością. Zaimponował mi ale i też lekko wzruszył los Matyldy, która akceptuje z godnym podziwu spokojem to co przynosi jej życie. Postać Lory jest już bardziej karykaturalna ale wspólna egzystencja i docieranie się tak dwóch diametralnie różnych istot było chyba dobrym pomysłem na udaną powieść. Wątek sensacyjny jest może nieco naciągany ale dosyć umiejetnie wkomponowany w całość. Podsumowując, bardzo zgrabnie napisana powieść obyczajowa nie tylko o przemijaniu ale też o akceptacji własnego losu, o dokonywaniu życiowych wyborów czy o życiu zgodnie z własnym sumieniem. Z chęcią sięgnę teraz po...

Kanarek | 2010-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Świetna książka. Od pierwszych stron trzyma w napięciu. Autorka po kawałku odkrywa przed nami tajemnicę. Co łączy Matyldę i Lorę? Jaką mroczną tajemnicę skrywał Mateusz?
To książka o uczuciach: miłości, nienawiści, przywiązaniu, odrzuceniu.
To książka mądra i ważna.
Matylda, młoda kobieta, odrzucona przez matkę i ciotki, której życiem kieruje właściwie przypadek trafia pod dach Mateusza.Opiekuje się nim w chorobie, a po jego śmierci otrzymuje długo oczekiwany spokój i wolność. Nie cieszy się nimi jednak zbyt długo. W jej spokojne i uporządkowane życie wkracza Lora. Wywraca życie Matyldy do góry nogami. Między kobietami panują specyficzne relacje, początkowa nienawiść z czasem zamienia się w przywiązanie, a później w siostrzaną miłość.
Autorka świetnie pokazuje relacje psychologiczne między bohaterami.
To z jednej strony po trochu książka sensacyjna a z drugiej psychologiczna. Myślę, że warto ją przeczytać. W mojej pamięci zostanie na długo.