Ludzie z Innhaug, tom 1. Oline

Wydawnictwo: Elipsa
Folket på Innhaug
Norwegia, saga

Ludzie z Innhaug to od ponad 30 lat jedna z najpopularniejszych książek w Norwegii. W zamyśle autorki miała być kroniką rodziny. Już w czasie pisania powieści okazało się, że Anne Karin Elstad, która zawsze chciała być aktorką, a której życie ułożyło się inaczej i została nauczycielką, ma talent literacki. Książka przybrała formę wielkiej sagi, przedstawiającej dzieje rodu na tle wydarzeń dziewiętnastego wieku. Fabularną osią powieści są dzieje matki i córki Oline i Magret. Magret jest owocem wielkiej, ale tragicznej miłości. Oline, dzieckiem nieślubnym, co kładzie się cieniem na życiu ich obu. Są to kobiety obdarzone niepospolitą siłą, potrafią walczyć o szczęście swoje i najbliższych. Kiedy w końcu życie Magret układa się, to może ona potwierdzić to, co zawsze powtarzała, że wszystko co nas spotyka ma sens i dzieje się po coś, a my wierzymy, że tak właśnie jest. Historyczna z założenia powieść okazuje się utworem bardzo uniwersalnym.

EmaxDomina | 2014-08-28
Przeczytana: sierpień 2014

Piękna, poruszająca i mądra książka.
Wspaniałe wszystkie 4 tomy.
"Ludzie z Innhaug" to historia kobiet z jednego rodu, mieszkających na norweskiej wsi w pierwszej połowie XIX wieku.
Walka o przetrwanie w trudnych warunkach, ciężka praca wykonywana od wczesnego dzieciństwa, surowe normy moralne powodują, że życiowe wybory bohaterek nie idą w parze z ich marzeniami i oczekiwaniami. Życie rozczarowuje, jest w nim mało radości za to wiele trosk i smutku.
Jednak te dobre chwile, które są im dane, każda z bohaterek uważa za niezwykły dar. Jedna z nich mówi "ja żyłam tylko jedno lato", ale to "jedno lato" jej wystarcza na resztę życia, z tego wspomnienia czerpie siłę do końca swoich dni.
Żadna z postaci w tych książkach nie jest "przypadkowa" , każda jest traktowana sprawiedliwie - racje każdej z opisanych osób są wyłożone bez stronniczości i taniego mentorstwa. Dlatego właśnie ta książka jest tak poruszająca - każdy z bohaterów może uzasadnić swoje zachowanie, można powiedzieć, że...

Jusia | 2010-09-09

Zaciekawiły mnie fragmenty tej książki które były publikowane w czasopiśmie "Bluszcz", postanowiłam sięgnąć do samych książek. Cztery tomy przyjemnej lektury która przeniosła mnie prawie 100 lat wstecz do malowniczych wsi. Piękna saga godna polecenia.

Joana | 2016-02-02
Przeczytana: 30 stycznia 2016

To jedna z najpiękniejszych SAG jakie czytałam - uwielbiam pisać te słowa, mimo że zdaję sobie sprawę z tego, iż mogę być mało wiarogodna. Jestem wielbicielką tego rodzaju literatury i po prostu bardzo lubię Sagi rodzinne, ale uwierzcie mi "Ludzie z Innhaug" to naprawdę wyjątkowa powieść składająca się z zaledwie czterech tomów. Początkowo zamierzałam opisać każdy z nich osobno, ale ponieważ mają po zaledwie 200 stron i czytałam je właściwie jednym tchem, to też tak zamierzam o nich napisać.

Przepiękna Saga - nie mogłam zacząć inaczej, bo jestem cały czas pod wpływem czaru, uroku, radości i wszystkich innych uczuć jakie we mnie obudziła. "Ludzie z Innhaug" autorstwa Pani Anne Karin Elstad to jedna z najpopularniejszych książek w Norwegi i wcale mnie to nie dziwi. Wyczytałam gdzieś, że początkowo to miała być tylko kronika rodziny, która w miarę pisania przeobraziła się w cudowną opowieść o dziejach czterech pokoleń pewnego rodu na tle dziewiętnastowiecznych...

Sinuhe | 2014-06-03

Klimat norweskiej wsi wsiąknął we mnie niepostrzeżenie i zawładnął na cztery, dobre dni bycia z bohaterami z Innhaug. Ich dramaty, specyficzne postrzeganie rzeczywistości, duma i wprost niebywała pracowitość, uczą, budzą podziw i przejmują swą wymową.

I język, którym się posługują, ten który już wydaje się coraz mniej znany, bliski wymarcia niemal jak starożytne języki. Mowa, której nośnikiem są oczy. To one mówią wszystko, to one komunikują radość, podniecenie, rozpacz, miłośc, szaleństwo. W ich głębi można znaleźć wszystko, co chce się powiedzieć, wykrzyczeć, wyszeptać. Ich otchłań, ich przepaść tam jest cała prawda o człowieku. Znam ten język, ale niewielu już umie nim władać.

Anepor | 2013-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2013

Norwegia .Początek XIX wieku. Surowa norweska przyroda, wiejski folark i spokojna opowieść snuta o członkach starego rodu zmieszkującego Innhaug. Jakże cudownie odpoczywałam przy tej książce. Cieżka praca, uczciwość, troska, ogromna miłość jaką okazują sobie członkowie starej rodziny, namiętność i podstawowe wartości jakimi powinien kierować się człowiek w życiu - wszystko tam znalazłam. Wspaniała przewciwaga dla skandynawskich kryminałów w których ostatnio się zaczytywałam. Tego mi było trzeba. Polecam wszystkim którzy pokochali "Krytynę córkę Lavransa" i sagi skandynawskie w ogóle.

manfred | 2012-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2012

akcja rozgrywa się w XIX wieku na w niewielkiej osadzie na północy Norwegii. Innhaug to nazwa jednego z większych gospodarstw rolnych (trudno nazwać go dworem, bo nie odpowiada naszym wyobrażeniom;) ), pochodząca od nazwiska właścicieli. Opowieść o ludziach pracowitych,pomocnych i szczodrych, którzy muszą zmierzyć się z dwoma rodzinnymi tragediami ( jedna ciągnie za sobą smutek, druga,oprócz smutku, także wstyd),a do jednej z nich przyczynia się jedyna córka- Oline.
Opowieść o codziennym życiu ludzi żyjących w czasach kryzysu ekonomicznego wskutek przystąpienia do blokady ekonomicznej Wielkiej Brytanii. Opowieść o sile,jaką jest rodzina.

Wciąga.

Solea | 2010-03-06

Polecam dla kogoś kto lubi sagi, zwłaszcza o norweskich rodzinach

Beata | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Norweskie sagi, to coś w co można wsiąknąć na dobre. Świetna książka. Czytałam do 3ej w nocy i nawet tego nie zauważyłam... Kupiłam zupełnie w ciemno i zastanawiam się czemu nie wcześniej. Opowieść o "zwykłych" ludziach, o ich charcie ducha, dumie. Bardzo realistycznie oddany klimat epoki i miejsca. Gdy ją czytałam to tak jak oglądać film, obrazy same malują się przed oczami. Zabieram się za kolejny tom. Jeśli Ci się spodobała, sięgnij po "córka wikingów".

Turms | 2013-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Wielka miłość zdarza się tylko raz w życiu. Właśnie taka spotkała Oline pewnego lata na górskim pastwisku, jednak los bywa przewrotny i okrutny.
Niełatwe losy młodej dziewczyny oraz jej rodziny przedstawione zostały na barwnym tle jakie stanowi niewielka dziewiętnostowieczna, skandynawska wioska.

monia77 | 2013-07-10
Przeczytana: 03 maja 2013

bardzo klimatyczna, wciągająca, inna, super