Ludzie z Innhaug, tom 1. Oline

Elipsa
2008-01-01
2008-01-01
Norwegia saga

Okładka książki Bluszcz, nr 4 / styczeń 2009 Joe Alex, Joanna Brodzik, Marcin Brykczyński, Joanna Chmielewska, Anne Karin Elstad, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Joanna Holeksa, Natalia Jaroszewska, Małgorzata Kalicińska, Etgar Keret, Krystyna Kofta, Marsha Mehran, Piotr Mosak, Sigbjørn Mostue, Małgorzata Niezabitowska, Halina Pawlowská, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Barbara Rybałtowska, Bogusław Wołoszański
Bluszcz, nr 4 ... Joe Alex, Joanna Br...
Okładka książki Bluszcz, nr 3 / grudzień 2008 Joe Alex, Joanna Brodzik, Marcin Brykczyński, Jonathan Carroll, Joanna Chmielewska, Anne Karin Elstad, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Joanna Holeksa, Natalia Jaroszewska, Justyna Jaworska, Małgorzata Kalicińska, Marsha Mehran, Piotr Mosak, Sigbjørn Mostue, Małgorzata Musierowicz, Małgorzata Niezabitowska, Halina Pawlowská, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Barbara Rybałtowska, Rafał Szłapa, Bogusław Wołoszański
Bluszcz, nr 3 ... Joe Alex, Joanna Br...
Okładka książki Bluszcz, nr 2 / listopad 2008 Joe Alex, Joanna Brodzik, Marcin Brykczyński, Joanna Chmielewska, Anne Karin Elstad, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Joanna Holeksa, Natalia Jaroszewska, Małgorzata Kalicińska, Roma Ligocka, Marsha Mehran, Piotr Mosak, Sigbjørn Mostue, Małgorzata Niezabitowska, Halina Pawlowská, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Barbara Rybałtowska, Rafał Szłapa, Janusz Leon Wiśniewski, Bogusław Wołoszański
Bluszcz, nr 2 ... Joe Alex, Joanna Br...

Książka, owszem, ciekawa ale nie powalająca. Przenosi nas w dawne czasy i przedstawia życie w tamtym okresie, szczególnie kobiet z jednego rodu. Cudze losy, dla mnie, zawsze są wciągające i wszelkie sagi bardzo lubię, jednak tu nie pasował mi styl narracji. Trochę tak, jakby dziecko pisało sprawozdanie z obserwacji. Nie sięgnę po resztę tomów, ale każdy niech spróbuje bo książka ma wiele dobrych opinii.

To jedna z najpiękniejszych SAG jakie czytałam - uwielbiam pisać te słowa, mimo że zdaję sobie sprawę z tego, iż mogę być mało wiarogodna. Jestem wielbicielką tego rodzaju literatury i po prostu bardzo lubię Sagi rodzinne, ale uwierzcie mi "Ludzie z Innhaug" to naprawdę wyjątkowa powieść składająca się z zaledwie czterech tomów. Początkowo zamierzałam opisać każdy z nich osobno, ale ponieważ mają po zaledwie 200 stron i czytałam je właściwie jednym tchem, to też tak zamierzam o nich napisać.

Przepiękna Saga - nie mogłam zacząć inaczej, bo jestem cały czas pod wpływem czaru, uroku, radości i wszystkich innych uczuć jakie we mnie obudziła. "Ludzie z Innhaug" autorstwa Pani Anne Karin Elstad to jedna z najpopularniejszych książek w Norwegi i wcale mnie to nie dziwi. Wyczytałam gdzieś, że początkowo to miała być tylko kronika rodziny, która w miarę pisania przeobraziła się w cudowną opowieść o dziejach czterech pokoleń pewnego rodu na tle dziewiętnastowiecznych wydarzeń.

"Ludzie z Innhaug" to właściwie historia kobiet tego rodu mieszkającego na norweskiej wsi. Natomiast samo Innhaug to jedno z większych gospodarstw zamieszkiwane przez szanowaną rodzinę na owej wsi, której klimat dosłownie czułam z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej.

Autorka wspaniale wręcz nakreśliła zwyczaje i codzienne życie ówczesnych ludzi. Wtrącając je tak jakby od niechcenia przez co w zupełnie naturalny sposób przekazuje czytelnikowi klimat i krajobraz wsi jednocześnie informując o trudach i troskach życia jej mieszkańców.

Kobiety z tego rodu posiadają ogromną siłę, która pozwala im walczyć z przeciwnościami losy o szczęście swoje i najbliższych. Ich normalne życie bez zbędnych wzlotów czy też niespodziewanie szczęśliwych zbiegów okoliczności składa się na wspaniale realistyczny obraz, który jest ogromnym atutem tej powieści. Głównym jej nurtem jest właściwie historia matki Oline i córki Magret, która jest owocem wielkiej miłości ale niestety też i tragicznej. Gdy Magret staje na czele rodu, zostaje jakby dobrym duchem rodziny, opiekuje się wszystkimi i każdym z osobna. Pojawiają się i mężczyźni, może odrobinę mniej przykuwający uwagę niż kobiety, ale też bardzo interesujący. W tej powieści nawet postacie z dalszego planu maja swoje miejsce i czas przez co również stają się ciekawe.

Życie rodziny Innhaug nie jest lekkie, ale przepełnione ciężką pracą na roli od świtu do nocy i wygląda porostu jak walka o przetrwanie w trudnych warunkach. Ponad to pewne ramy moralne narzucone przez rodzinę czy otoczenie też nie ułatwiają im życia i nie pozwalają iść za głosem serca. Życie często ich rozczarowuje z nadmiaru trosk, nieszczęść czy też smutku ale wbrew temu wszystkiemu starają się widzieć dobro a te cudowne chwilę które zsyła im los traktują niczym dar, która stanowi siłę napędową na kilka następnych lat

Każdy z bohaterów tej sagi ma swój czas i swoje miejsce, każdy tu popełnia błędy ale też i każdy ma szansę na przedstawienie swojego punktu widzenia. Dzięki czemu czytelnik też nie jest skazany na ocenę autora ale ma możliwość by wyrobić sobie

Norweskie sagi, to coś w co można wsiąknąć na dobre. Świetna książka. Czytałam do 3ej w nocy i nawet tego nie zauważyłam... Kupiłam zupełnie w ciemno i zastanawiam się czemu nie wcześniej. Opowieść o "zwykłych" ludziach, o ich charcie ducha, dumie. Bardzo realistycznie oddany klimat epoki i miejsca. Gdy ją czytałam to tak jak oglądać film, obrazy same malują się przed oczami. Zabieram się za kolejny tom. Jeśli Ci się spodobała, sięgnij po "córka wikingów".

Piękna, poruszająca i mądra książka.
Wspaniałe wszystkie 4 tomy.
"Ludzie z Innhaug" to historia kobiet z jednego rodu, mieszkających na norweskiej wsi w pierwszej połowie XIX wieku.
Walka o przetrwanie w trudnych warunkach, ciężka praca wykonywana od wczesnego dzieciństwa, surowe normy moralne powodują, że życiowe wybory bohaterek nie idą w parze z ich marzeniami i oczekiwaniami. Życie rozczarowuje, jest w nim mało radości za to wiele trosk i smutku.
Jednak te dobre chwile, które są im dane, każda z bohaterek uważa za niezwykły dar. Jedna z nich mówi "ja żyłam tylko jedno lato", ale to "jedno lato" jej wystarcza na resztę życia, z tego wspomnienia czerpie siłę do końca swoich dni.
Żadna z postaci w tych książkach nie jest "przypadkowa" , każda jest traktowana sprawiedliwie - racje każdej z opisanych osób są wyłożone bez stronniczości i taniego mentorstwa. Dlatego właśnie ta książka jest tak poruszająca - każdy z bohaterów może uzasadnić swoje zachowanie, można powiedzieć, że każdy ma swoją szansę, a przecież jakże łatwo byłoby autorce manipulować czytelnikiem i zdobyć jego serce dla któregoś z bohaterów. Anne Elstad tego jednak nie zrobiła - pozwala czytelnikowi dokonywać samodzielnych wyborów, pozostawia nas z refleksją, nie narzuca się, a to, co ma do powiedzenia warte jest przeczytania każdej strony z czterech tomów.
Już dawno nie czytałam tak pięknych książek, które okazałyby się dla mnie tak bardzo osobiste. Każdy tom przeczytałam w jedną noc i przy czytaniu każdego ryczałam jak bóbr - na szczęście wzruszyć się przy dobrej literaturze nie jest wstydem :-)

Piękna, poruszająca i mądra książka.
Wspaniałe wszystkie 4 tomy.

Klimat norweskiej wsi wsiąknął we mnie niepostrzeżenie i zawładnął na cztery, dobre dni bycia z bohaterami z Innhaug. Ich dramaty, specyficzne postrzeganie rzeczywistości, duma i wprost niebywała pracowitość, uczą, budzą podziw i przejmują swą wymową.

I język, którym się posługują, ten który już wydaje się coraz mniej znany, bliski wymarcia niemal jak starożytne języki. Mowa, której nośnikiem są oczy. To one mówią wszystko, to one komunikują radość, podniecenie, rozpacz, miłośc, szaleństwo. W ich głębi można znaleźć wszystko, co chce się powiedzieć, wykrzyczeć, wyszeptać. Ich otchłań, ich przepaść tam jest cała prawda o człowieku. Znam ten język, ale niewielu już umie nim władać.

Wielka miłość zdarza się tylko raz w życiu. Właśnie taka spotkała Oline pewnego lata na górskim pastwisku, jednak los bywa przewrotny i okrutny.
Niełatwe losy młodej dziewczyny oraz jej rodziny przedstawione zostały na barwnym tle jakie stanowi niewielka dziewiętnostowieczna, skandynawska wioska.

Norwegia .Początek XIX wieku. Surowa norweska przyroda, wiejski folark i spokojna opowieść snuta o członkach starego rodu zmieszkującego Innhaug. Jakże cudownie odpoczywałam przy tej książce. Cieżka praca, uczciwość, troska, ogromna miłość jaką okazują sobie członkowie starej rodziny, namiętność i podstawowe wartości jakimi powinien kierować się człowiek w życiu - wszystko tam znalazłam. Wspaniała przewciwaga dla skandynawskich kryminałów w których ostatnio się zaczytywałam. Tego mi było trzeba. Polecam wszystkim którzy pokochali "Krytynę córkę Lavransa" i sagi skandynawskie w ogóle.

akcja rozgrywa się w XIX wieku na w niewielkiej osadzie na północy Norwegii. Innhaug to nazwa jednego z większych gospodarstw rolnych (trudno nazwać go dworem, bo nie odpowiada naszym wyobrażeniom;) ),pochodząca od nazwiska właścicieli. Opowieść o ludziach pracowitych,pomocnych i szczodrych, którzy muszą zmierzyć się z dwoma rodzinnymi tragediami ( jedna ciągnie za sobą smutek, druga,oprócz smutku, także wstyd),a do jednej z nich przyczynia się jedyna córka- Oline.
Opowieść o codziennym życiu ludzi żyjących w czasach kryzysu ekonomicznego wskutek przystąpienia do blokady ekonomicznej Wielkiej Brytanii. Opowieść o sile,jaką jest rodzina.

Wciąga.

Zaciekawiły mnie fragmenty tej książki które były publikowane w czasopiśmie "Bluszcz", postanowiłam sięgnąć do samych książek. Cztery tomy przyjemnej lektury która przeniosła mnie prawie 100 lat wstecz do malowniczych wsi. Piękna saga godna polecenia.

bardzo klimatyczna, wciągająca, inna, super

bardzo klimatyczna, wciągająca, inna, super