Kolejna znana powieść Konwickiego, w której autor opisuje swe autentyczne lub wymyślone przygody. Podobnie jak w poprzednich jego dziełach, także i tym razem w tle obecne są wydarzenia polityczne. Cechą charakterystyczną omawianej prozy jest próba pokazania absurdów, jakie mają miejsce w codziennym życiu.

Grażyna | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Autor pięknie opisuje ciało kobiety i to podobałao mi się najbardziej :)

Przemek Skoczyński | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Inteligent pogubiony w chaotycznej rzeczytwistości po 89 roku. Poetyka snu i absurd typowy dla Konwickiego. Intryguje i irytuje na zmianę.

nellanna | 2011-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Ach, te wirujące światy, snu, myśli, wspomnień, majaczenia z przeszłości i odniesienia do rzeczywistości, także w sensie społeczno-politycznym!Czytałam, zupełnie nie czekając na ciąg dalszy, który długo nie następował, bo nie miałam złudzeń, że będzie się działo.I nadal uważam, jak przed podjęciem czytania, że Konwicki nie jest zupełnie na mój temperament. Magia czytania zmieniała się coraz bardziej w udrękę i jakąś zasadniczą konieczność.

Jacek | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Świetna literatura. Autor chciał pokazać, że potrafi napisać "czytadło" czyli powieść z wątkami kryminalno - erotycznymi. I mu się udało, choć oczywiście, pomiędzy nieuniknionymi zwrotami akcji, dużo tu dygresji, mądrych, oryginalnych fraz o ludziach, miłości, bogu, wszechświecie: zbiór dobrych cytatów, to co najmniej z 15 pozycji. W tle charakterystyczne wydarzenia i postacie wczesnych lat 90-tych XX wieku.

Ananke | 2011-12-09

Cytaty:
1. "Ja po prostu dużo chodzę. Całe życie idę, choć właściwie stoję w miejscu".
2. "Też na to cierpię. Wydaje mi się, że wszystko już skądś znam".
3. "Może wyjdę na balkon i strasznym kosmicznym wrzaskiem nawymyślam światu. Ale właśnie w tej chwil starażacy zdejmują z dachu domu towarowego krzyczącego wariata. Uprzedził mnie. Koszmar plagiatów".

Paweł Skorupski | 2010-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Czytałem że ta książka nie wzbudziła zachwytu u recenzentów i moja skromna osoba :) musi się z nimi zgodzić. Zbyt dużo tu się dzieje, panuje ciągłe zamieszanie, w końcu zaczyna królować absurd, w który nie wierzymy. Ja nie "uwierzyłem" w historię opisaną w "Czytadle".

papiesz | 2011-11-15
Przeczytana: wrzesień 2011

Ostatnia powieść Tadeusza Konwickiego i, jak do tej pory, najsłabsza z tych, które czytałem. A zawsze byłem entuzjastą jego twórczości. Klimat trochę zbliżony do "Małej Apokalipsy", nadeszły wielkie zmiany, wszędzie panuje chaos, unoszą się opary absurdu. Główny bohater nie widzi sensu życia, uwikłany jest w tajemnicze zabójstwo, mamy tutaj elementy kryminału, romansu, powieści politycznej. Ale za dużo jest chaosu, za dużo wątków, za dużo niedomówień, chociaż nie zawsze musi być to wada. Przyszło mi na myśl, że "czytadło" miało być takie z założenia - słabe czytadło, jako symbol słabej literatury, podobnie jak było ze "Szmirą" Bukowskiego, która miała być po prostu z zamierzenia "pulpową" powieścią. W krytyce poświęconej "Czytadłu" można dopatrzeć się opinii, że jest to przewrotna dyskusja z komercyjnym nastawieniem literatury polskiej po transformacji. Może i o to chodzi, a ja głupi jestem, niemniej wolę wracać do starszych utworów Konwickiego.

Jacek Parys | 2016-05-26

Konwicki w pigułce, aczkolwiek nie polecam rozpoczynania przygody z tym pisarzem od lektury tejże książki.

Dominika | 2016-11-09
Przeczytana: maj 2016