Łaskawa ziemia

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Cykl: Ziemski dom (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
The Good Earth
Chiny, trylogia, życie, ziemski dom

Inne wydania

Wang Lung, ojciec rodu, zmaga się z "marnotrawnymi" synami, żonami i marzeniem o ziemi. Jest człowiekiem z krwi i kości. Nieraz musi dokonywać bolesnych wyborów, nieustannie poddawany jest presji tradycji, własnej pożądliwości i jakże ludzkich lęków. Jego los jest korowodem wydarzeń- niekiedy tragicznych, niekiedy zabawnych i radosnych. Realistyczna, ciepła narracja oraz nagromadzone emocje...

Realistyczna, ciepła narracja oraz nagromadzone emocje sprawią, że odległa rzeczywistość Chin staje się czytelnikowi bardzo bliska.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2011

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Monika | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Ostatnio mam szczęście do pięknych chińskich sag rodzinnych.
"Ziemski dom" to historia jednej rodziny na przystrzeni lat, jej wzlotów upadków, głodu i prosperity.

Jak to często w życiu bywa, tak samo stało się i tu: dopóki małżeństwo łączyła wspólna bieda, razem zbierali siły i walczyli z głodem i przeciwnościami losu. Gdy po latach ciężkiej, niewolniczej pracy dorobili się w końcu lepszego życia i pieniędzy - odbiło się to negatywnie na ich małżeństwie. Pieniądze szczęścia nie dają? Nie, nie dają! Jednak ich brak też się do szczęścia nie przykłada.

Książka jest przepiękna, chociaż momentami tak cholernie smutna, że łza kręci się w oku. Powieść powstała niemal 100 lat temu na innym kontynencie, a jednak zaskakuje prawdami uniwersalnymi i wiecznie żywymi.

Jedyny minusem książki było dla mnie wydanie kieszonkowe z tak maleńką czcionką, że oczy wyłaziły mi z orbit podczas czytania :(

gwiazdka | 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 lutego 2013

Książka jest przepiękną opowieścią o Wang Lung, Chińczyku, chłopie, którego największa miłością jest ziemia. Historia zaczynająca się w dniu ślubu Chińczyka, opowiadająca o latach dobrych i złych jego i jego rodziny. Losy w latach urodzaju i w czasach głodu. Przepięknie ukazany obraz zmian charakteru człowieka, biedniejącego czy bogacącego się- bo to wszystko znalazłam w tej książce. W tle przepiękny obraz Chin, ich kultury i obyczajów. I wspaniała, moim zdaniem, narracja Pearl S. Buck, że książkę czyta się jednym tchem.

Anna | 2013-02-20
Przeczytana: maj 2011

Wspaniale napisana książka, obrazująca życie codzienne chińskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku. Główny bohater Wang Lung ma na utrzymaniu rodzinę, a jego największym marzeniem jest posiadanie własnej ziemi. Na codzień boryka się z wieloma problemami, presją tradycji, niepowodzeniami, ale zawsze pozostaje wiara na lepsze jutro. I choć książka w pewnych momentach może przytłaczać, ma wiele momentów radosnych i optymistycznych. Mnie urzekła, bowiem cudownie jest napisana i dzięki niej mogłam poznać Chiny tamtego okresu i poczuć się jakbym tam była. Polecam też dalsze dwa tomy Trylogii o Chinach tj. "Synowie" oraz "Dom w ruinie".

ChanLee | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Pięknie napisana historia. Lubię sagi rodzinne, ale nie spodziewałam się czegoś tak dobrego! Książka była na tyle interesująca, że nie potrafiłam przerwać jej czytania, skutkiem było niewyspanie zarwaną nocą. A powieść jest o tyle interesująca, bo opowiada o losie człowieka biednego, a jednocześnie wielkiego sercem. Z zapałem biorę się za tom drugi. Jestem ciekawa, jaki los czeka synów Wang Lunga.

Mario | 2015-06-30

Sięgnąłem po tę noblistkę sprzed lat spodziewając się zjedzonej przez mole starzyzny, a znalazłem orzeźwiający potok bardzo, bardzo dobrej, a przy tym mądrej, acz nienachalnie, literatury. Ciekawie, we właściwym tempie snuta opowieść o trzech (w całej trylogii) pokoleniach przeciętnego zapewne chińskiego rodu, którego losami targają w tym samym stopniu osobiste namiętności jego synów, jak i zmiany w świecie, w którym przyszło im żyć. Chińska obyczajowość pokazywana jest tutaj niejako mimochodem, przy okazji opowiadania o wydarzeniach z życia tej rodziny, a przecież szybko "wsiąkamy" w nią, staje się dla czytelnika jasna i oczywista (taka była dla autorki, od dzieciństwa wychowywanej wśród Chińczyków).
Wspaniałe pisarstwo, Nobel w pełni zasłużony.

Joanna Bożek | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

Wspaniała książka o miłości do ziemi, ziemi która daje nam jedzenie, pieniądze aby żyć, ziemi którą mówi kim jesteśmy.
Czytałam już jedną z książek Pearl S. Buck napisaną z perspektywy matki, ta przedstawiona jest z perspektywy ojca, któremu zależy na dobrym wychowaniu swoich dzieci oraz życiu w harmonii z naturą.

Cudowna opowieść.

Krasnoludek Monika | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

W dobie komputerów, szybkich samochodów, supermarketów z których szybko dostajemy żywność jest prosto zapomnieć o filarze naszego życia. Szczególnie łatwo przychodzi to w zatłoczonym mieście, gdzie za jedyny powiew natury robi mały park z trzema drzewkami na krzyż i wystawy sztucznych kwiatów w sklepowych witrynach.

Jednakże przychodzi czas, gdy człowiek musi spojrzeć w stronę pól, bujnych łąk i stawów pełnych żab, aby odpocząć od całego zgiełku i owczego pędu, jaki charakteryzuje dzisiejsze czasy.

Stąd już krótka droga do powieści „Łaskawa ziemia” Pearl S. Buck znanej w świecie noblistki, która uznanie czytelników zyskała dzięki pełnym mądrości powieściom o Chinach, w których spędziła pierwszą połowę swojego życia.
Swoją przygodę z jej twórczością rozpoczęłam już jakiś czas temu. Najpierw na mojej drodze pojawiła się „Matka”, będąca powieścią o prostej kobiecie ze wsi, która ze wszystkich sił stara się wiązać koniec z końcem. Następnie przyszedł czas na skierowanie się „W...

Nikto | 2014-06-29
Przeczytana: 09 maja 2014

Piękna,snuta powolutku i ze spokojem opowieść o rodzinie Wang Lunga ,ubogiego chłopa który ponad wszystko kochał ziemię. Ta historia napełniła mnie jakimś dziwnym ,mistycznym spokojem ,chociaż wydarzenia w niej opisane wcale '' spokojne '' nie były.Wręcz odwrotnie. Przeżywałam z Wang Lungiem ,jego żoną ,synami i córką '' idiotką '' czasy dobre i obwite w dorodne plony ,ale i czasy tak wielkiej suszy ,że jadali korę z drzew i nie tylko to...Okresy wielkiego chaosu ,gdzie biedacy umierali z głodu, sprzedawali własne dzieci i zjadali swoje zwierzęta gospodarcze ,oraz czasy wielkich zbójnickich band ,tworów bałaganu w państwie.Przyglądałam się temu wszystkiemu śledząc poczynania rodziny i to jak sobie radzą. Wiele się też dowiedziałam o zwyczajach tego egzotycznego dla mnie państwa. Roli kobiety w Chinach w dziewiętnastym wieku ,oraz o szacunku i posłuszeństwie jakim otaczani tam byli ludzie starsi. Nie powiem ,aby wszystko w tamtych zwyczajach mi się podobało ,ale na pewno ciekawie...

Zuela | 2013-03-14

Pierwszy tom trylogii o przemianach w Chinach z zpoczątku XX wieku na tle rodziny Wang Lunga.Już ten pierwszy tom zapowiada barwną epopeję narodu olbrzymich kontrastów-od bogaczy po rzeszę biedaków zostawionych samym sobie.Losy rodziny,która wyszła z nędzy i osiągnęła olbrzymie bogactwo.Co sie zdzieje z synami głownego bohatera?Tego mam zamiar sie dowiedziec z następnych tomów

żabka | 2012-01-16
Przeczytana: styczeń 2012

była to dla mnie wyjątkowa przygoda do świata Chin. Ich kultura i obyczaje są tak bardzo różne od naszych, że pochłonęłam ją dość szybko... Podobało mi się to w jaki sposób też zostało pokazane jak pieniądze mogą wpłynąć na człowieka i w rezultacie nie czynić go szczęśliwszym niż był.
Polecam!