Dziwne miasto

Wydawnictwo: Świat Literacki

Wybór drobnej prozy, gdzie prowokacyjnie krzyżują się różne konwencje i wzorce gatunkowe.

Chocolate__Girl | 2013-09-04
Przeczytana: 07 maja 2013

Mikrogramy mikrogramami, ale "Park" z tego zbiorku niszczy wszytstko, "śmieję się do barierki, bo mi się podoba" - nie no co kurde, nie ma wstydu skurwysyn

Nie mam pojęcia, jak ocenić tę książeczkę. Roberta Walsera znam tylko z LnŚ i na tej podstawie po "Dziwnym mieście" nie spodziewałam się takiego zaskoczenia. Tymczasem wszystko - tytuł, okładka - zapowiada, z czym zetknie się czytelnik. Są więcej zaskakujące historyjki, odbiegające od znanego układu wstęp-rozwinięcie-zakończenie, czasem dopowiedziane jakby "od środka", czasem pozbawione zakończenia, jest surrealizm, oniryczny nastrój, jest prowokacyjne mieszanie konwencji i krzyżowanie gatunków. Jest również wystawianie cierpliwości czytelnika na ciężką próbę, żeby zaraz potem olśnić doskonałą prozą.
W "Dziwnym mieście" znaleźć można sporo "rozprawek" o teatrze i sztuce aktorskiej, niepokojących bajek i baśni, doświadczeń flaneura i celnych obserwacji społecznych (Tiergarten, Mała berlinianka), ale tak odbiegających od utartych norm i kryteriów oceny, że ja nie czuję się na siłach do jednoznacznego podsumowania - czy jest to skończone arcydzieło, czy przegadana, nic nie warta...

asia | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2014

Fabułożercy powinni trzymać się z daleka, bo rzecz dla nich zdecydowanie niestrawna... Pozostali mogą spodziewać się wszystkiego.
Choć mamy dopiero czerwiec, to już pewniak na mojej półce najważniejszych książek w tym roku.

Arek_Szpak | 2016-04-25
Piotr | 2016-01-25