Czarna skrzynka

Tłumaczenie: Danuta Górska
Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA
Kufsa szechora

Rozpada się małżeństwo pary bohaterów. Obydwoje próbują szukać przyczyn tego faktu, nie mogąc się z tym pogodzić. Po siedmiu latach Ilana pisze do swego byłego męża pierwszy z serii listów, które otworzą ich własną czarną skrzynkę z zapisem uczuć, jakie im towarzyszyły przy rozstaniu. Erotyczne, komiczne, patetyczne, pełne rozpaczy i nadziei listy odsłonią kulisy walki o duszę ich krnąbrnego syna. Opisują też namiętność oraz układy osobistych powiązań, odzwierciedlające socjalną, polityczną i religijną złożoność współczesnego życia w Izraelu. Według krytyków, powieść wibruje echem żydowskiej literatury od Biblii aż po Bellowa.

źródło opisu: Wydawnictwo Niezależna Oficyna Wydawnicza, 1994

Nobliszka | 2017-03-15

Upadł liść. Upadł List. Na drogę a droga kręta, rozgałęzioną. I ona i on. Bo twój syn, bo problem. Pomocy! Słowa jak żar, słowa jak mrówki, rozchodzą się na wszystkie strony. To nie jest mój syn, stchórzyłaś, uciekłaś z podkulonym ogonem, a ja na tarczy, zwyciężyłem.

Liść czerwony, płomienny, niebieskie litery listu. Zwrotnymi śladami na drodze, z nosem przy ziemi, na ugiętych nogach. Namiętność, bezkresny ocean nieba, opuszki palców na piersi, zęby w nadgarstku, krwawa tarcza zegara. Odeszłam pokonana ale bogata, uposażona w dodatkowe życie. Ratuj to życie. Jest też Twoje.

Labirynt żyłek, niechciany zarodek klonu, zawijas podpisu, odcisk ust. Przyszłość, które jest teraźniejszością. Ucieczka na karuzeli, czym dalej, tym bliżej startu. Niewypowiedziane słowa palą skórę tatuażem. Wyrządzone zło wiąże liną wyrzutów sumienia. Rak. Mój spadkobierca, mój odkupiciel. Synu…

Wioletta | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Nie mam nic do stracenia. Amos Oz. Dotąd dla mnie upadki i wzloty, wysokie. Nie rezygnuję. Nie mam nic do stracenia. Chcę poznawać Izrael, chcę poznać Jerozolimę. Czarna skrzynka, jak po katastrofie samolotu, autor pozwala nam ją przeanalizować. Książka spełniła moje największe oczekiwania, pewnie że nie zgadzam się z niektórymi, nawet z wieloma poglądami, ale został mi przenikliwie, aż do zmrożenia, ze spadającymi wokół mnie soplami lodu przedstawiony ten kraj, ba właśnie to co chciałam, jego mieszkańcy.
Ilana i … no właśnie, mąż obecny, mąż były.
Ilana „…niczym liść miotany wiatrem, przez łąki cierpliwej łaski, przez zachwyt i tęsknotę, przez cętkowane lasy, mętne rzeki i wzburzone morza, aż do punktu topnienia.”
Płacząca Wierzba
dżin zamknięty w butelce (i na odwrót)
doktor Strangelove
Miłość Życie
Komu uda się rozszyfrować czarną skrzynkę?
Poczułam bohaterów, dotknęłam, wiatr owiewający ich przemknął koło mnie, wzburzył, ale i otulił. Rozniecił ogień.
Genialne w wyrazie,...

macieklew | 2013-04-24

Jeżeli przyjąć, iż tytułowa czarna skrzynka to urządzenie służące do zapisu danych niezbędnych do zbadania przyczyn katastrofy samolotu, to należałoby określić w tym miejscu jego załogę. Ilana, zatem, jako kapitan, Alek – pierwszy oficer i Michel – drugi. Tak dobrani piloci mogą ze statkiem powietrznym uczynić tylko jedno – rozbić go w drobny mak, tak że nikt z przebywających na pokładzie nie przeżyje katastrofy. Przegrać muszą wszyscy – starzy, młodzi, dorośli i dzieci. Przegrywa zarówno Ilana, jak i jej obaj mężczyźni. Przegrywa malutka córka Ilany i Michela, przegrywa również zaufany prawnik Alka.

więcej: http://zaczytajsie.pl/2011/10/31/%E2%80%9Eczarna-skrzynka%E2%80%9D-czyli-amosa-oza-zapis-katastrofy/

mm8371 | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Gdy rutyna kłuje wściekle,
I ambicje maleją,
A rozgoryczenie wzrasta,
W przeciwieństwie do uczuć,
I zmieniamy się, wybierając różne drogi.

Zatem miłość, miłość nas rozszarpie kolejny raz.
Miłość, miłość nas rozszarpie kolejny raz

Dlaczego w sypialni zapanował chłód?
Leżysz odwrócona po swojej stronie.
Czy moje wyczucie jest takie błędne?
Wzajemny szacunek zanika.
Jednak ciągle jest to przyciąganie którego trzymamy się przez nasze życie.

Lecz miłość, miłość nas rozszarpie kolejny raz.
Miłość, miłość nas rozszarpie kolejny raz.

Lepiej dwóch rannych niż jeden zabity...być może...ale tylko wtedy gdy rany dają się zaleczyć,ból ustępuje,a czas wygładza blizny.Tu jest inaczej,tutaj cienki strupek maskuje obrażenia,mijające lata nic nie znaczą,a byle pretekst wywołuje krwotok...
Tak jak zawsze o ludziach,o naszej ułomności,zakłamaniu,głupocie i bezdennej bezradności...

Lizabetka | 2012-04-30
Przeczytana: marzec 2012

Pierwsza książka Oza i sądzę, że nie jedyna po jaką sięgnę.
Najbardziej ujął mnie sposób, w jaki autor ukazał emocje głównej bohaterki. Powieść to właściwie zbiór listów, jakie bohaterowie między sobą wymieniają - najbardziej powalający jest jednak ładunek emocjonalny, jakie one ze sobą niosą. Uczucia, które nie wygasły, wątpliwości, problemy rodzinne, a to wszystko nakreślone w ujmujący sposób.

deltakom | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora i detektywem Bosch'em. Książka jest nieźle napisana , bez niepotrzebnych dłużyzn . Główny bohater budzi sympatię , autor wprawdzie opisuje jego życie rodzinne , ale niema tu walki z uzależnieniami , traumą z przed lat czy depresją . Ot zwykły glina , no może niezupełnie . Pozostałe postaci również całkowicie akceptowalne . Co powoduje , że zaliczyłem tę pozycję do dobrych i wystawiłem ocenę 7 gwiazdek ? Atutem jest właśnie ta "normalność" bliska rzeczywistości , dobry warsztat pisarski i ciekawa historia detektywistyczna , do poznania której zachęcam nie ujawniając jej .
Z całym spokojem mogę polecić "Czarną skrzynkę" czytelnikom .

Soledad | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

Lektura niełatwa w odbiorze; forma korespondencji między bohaterami jest wprawdzie ciekawa, ale w niektórych momentach wydawał mi się nieco naciągana (kto z takimi szczegółami opisywałby w liście wszystkie dialogi!). Atmosfera fabuły gęsta od skrywanych lub uwalnianych emocji: gdzie prawda, gdzie fałsz, nie do końca wiadomo. Poza tym smutek, nostalgia za czymś utraconym, co mogło być miłością, ale czy było? Ambitna lektura dla koneserów.

Stanisław Wojiński | 2012-03-17
Przeczytana: 07 sierpnia 1995

najpiękniejsza książka o miłości

Piktor | 2017-03-24

Ładna i pełna wrażliwości powieść o splątanych uczuciach ze szczególnym uwzględnieniem miłości, a właściwie mieszaniny miłości i nienawiści; o rodzinie, o podejściach do życia i priorytetach; o kondycji społeczeństwa izraelskiego drugiej połowy XX wieku, podzielonego na konserwatywnych, radykalnych nacjonalistów i pacyfistycznych "zdrajców" tradycji (ci drudzy reprezentowani przez najciekawszego bohatera powieści, który zresztą jest chyba reprezentantem samego autora). Obiecuje na pierwszych stronach może trochę więcej, niż ostatecznie oferuje, ale zarówno psychologicznie jest dobrze, bez prostych rozwiązań, jak i filozoficznie i socjologicznie przyzwoicie (Oz dość zgrabnie strzela w narodowo-religijnych fanatyków... tu chciałem napisać, że więcej sublimacji by nie zaszkodziło, bo Michel Sommo jest naszkicowany odrobinę groteskowo, jakby przerysowany i za łatwo w niego strzelać, ale przypomniałem sobie, że narodowo-religijni fanatycy zwykle są jeszcze bardziej groteskowi). Jest to...

ola85 | 2019-05-23