Księga zeznań

Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Świat Literacki
The Book of Evidence
Wojciech Falarski

Poruszająca opowieść o życiu Fryderyka Montgomery ujęta została w formę jego zeznania, osobliwej spowiedzi, z której wyłania się pogmatwany, niejednoznaczny autoportret. Powieść znakomitego irlandzkiego pisarza doczekała się entuzjastycznych recenzji, w których podkreślano mistrzowską konstrukcję utworu, połączenie chłodnej ironii, brutalności, liryzmu i specyficznego humoru.

źródło opisu: Świat Literacki, 2001

źródło okładki: własne

Spowiedź Freddiego nie porwała mnie. Koncept braku wolnej woli jest mi znany, podobnie jak psychopatyczne poczynania ludzi twierdzących, że jedyne istniejące ograniczenia to takie, które sami sobie stwarzają. Tutaj może nie o te ograniczenia chodzi, tylko bardziej o autentyczność Freddiego. Jest to człowiek nie będący w stanie uczynić niczego, co byłoby sprzeczne z jego naturą, nawet jeśli byłoby to niezgodne z ogólnie przyjętymi normami. Świat to ciąg zbiegów okoliczności, co dla niego jest wizją tragiczną bowiem wtedy wolna wola zanika, a wraz z nią etyka. Zbiegi okoliczności i zdarzenia nie mają dla niego żadnego znaczenia. Jest to świat absurdu, którego częścią Freddie nie chce być. Zwraca się ku sobie i nie dopuszcza żadnego autorytetu poza swoją osobą. Obsesja na własnym punkcie uniemożliwia mu kontakt ze światem zewnętrznym, a skoro wszystko istnieje wyłącznie przez odniesienie do czegoś innego on znika dla świata, a świat dla niego. Przestaje dostrzegać realność czego i...

John Banville jest jednym z najbardziej znanych irlandzkich pisarzy, zdobywcą wielu prestiżowych nagród, a także znajduje się na liście "pewniaków" do literackiej Nagrody Nobla. Co dziwne, w Polsce niemal nieznany. Dwa lata temu telewizja BBC wypuściła bardzo dobry serial o perypetiach detektywa Quirke'a (Gabriel Byrne), będący ekranizacją prozy Banville'a, piszącego kryminały pod pseudonimem Benjamin Black.
John Banville urodził się 8 października 1945 roku jako najmłodszy z trójki rodzeństwa: i brat Martin i siostra Vonnie również są pisarzami. Banville w odróżnieniu od większości pisarzy nie zdobywał uniwersyteckich szlifów - choć w jednym z wywiadów przyznał, że żałuje swojej decyzji, wolał wyrwać się czym prędzej z rodzinnych pieleszy.

Pierwszą powieść opublikował już w 1970 roku, ale doczekała się ona miażdżących recenzji: powieść określano mianem absurdalnie pretensjonalnej. Niezrażony pisarz postanowił porzucić temat współczesności i zająć się wielkimi nauki: Keplerem,...

kos | 2016-02-09
Przeczytana: 2015 rok

Świetne tłumaczenie Wojciecha Falarskiego! Poza tym lepiej przeczytać tę książkę latem. Jest niezwykle mroczna, choć nie ujmuje to jej w żaden sposób kunsztu literackiego. Książka z najwyższej półki.

kittypiex | 2016-08-22
funnyhaha | 2015-04-04