Nasz dramat erotyczny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Nasz dramat erotyczny to książka odgrywająca w dorobku Gombrowicza rolę szczególną: zawarte w niej teksty napisane zostały po hiszpańsku i miały pomóc autorowi w przetrwaniu w Argentynie. Cóż okazuje się po latach? Obserwacje Gombrowicza nie straciły ani trochę aktualności i wręcz nie sposób oprzeć się urokowi jego celnych, nieraz złośliwych spostrzeżeń i ocen, wyrażanych żartobliwie, ale też w tonacji serio. Co Gombrowicz, ukryty pod pseudonimem Jorge Alejandro, chciał powiedzieć nam o szczerości i pozorach, o wielkiej miłości i masce erotyzmu, niewoli urody i ucieczce przed życiem, o duchu męskości i kobiecości, czy wreszcie o latynoamerykańskim temperamencie? Nasz dramat erotyczny rozpoczyna serię małych antologii tematycznych Witolda Gombrowicza wydawanych we współpracy z Ritą Gombrowicz, która opatrzyła to wydanie wstępem.

KenGoKang | 2018-04-03
Przeczytana: marzec 2018

Bardzo nietypowy Gombrowicz. Można by rzecz, że mało tu Gombrowicza w Gombrowiczu. Prawdopodobnie jest to kwestia języka, w którym całość została napisana. Artykuły, powstałe w języku hiszpańskim, zostały odnalezione w 1979 roku w Bibliotece Narodowej w Buenos Aires. Książka nie ujrzała wcześniej światła dziennego, a przedmowie do wydanego w Polsce dzieła Rita Gombrowicz pisze "czytelnicy tych tekstów powinni je traktować przede wszystkim jako dokument, poświadczający jego (Gombrowicza) wysiłki, aby jakoś przetrwać na argentyńskim wydaniu".

Da się myśl pisarza w "Naszym dramacie erotycznym" odnaleźć. Jest tu apel o odrzucenie kulturowych masek, większą swobodę bycia. Mimo wszystko książka jest przede wszystkim adresowana do miłośników twórczości Gombrowicza. Dla innych może stanowić pewną ciekawostkę.

mateobinkow | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Ciekawe co Gombrowicz napisałby dziś, od 1944-45 roku wiele musiało się zmienić. Czy miał rację?

Xanax | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

"Dlaczego, zamiast wykladac w szkolach srednich mnostwo calkowicie nieprzydatnich do niczego przedmiotow, nie wprowadza sie lekcji psychologii kobiecej dla chlopcow, a meskiej dla dziewczat?"

ciasteczkowy_ | 2018-02-26
PanHrabia | 2018-02-22