Narcyz i złotousty

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Akcja powstałej w 1930 roku powieści autora Gry szklanych paciorków osnuta jest wokół przyjaźni średniowiecznego mnicha-ascety z bezdomnym rzeźbiarzem, włóczęgą, który szuka natchnienia w przygodach miłosnych. Fabuła książki stanowi pretekst do ukazania odwiecznego konfliktu aspiracji duchowych i świata zmysłów, rozumu i uczucia, oraz ciągłego poszukiwania recepty na szczęście.

Marcin Knyszyński | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Logika czy emocje? Miłość czy pożądanie? Wolność czy stabilność? Wyrzeczenie czy zachłanność? Sztuka czy rzemiosło? Włosiennica czy gronostaje? Ekstaza czy cierpienie? Uległość czy niezależność? Umysł czy ciało? Dochodzenie do prawdy za pomocą czystego rozumowania, rodem z "Peanatemy" czy może za pomocą doznań zmysłowych w oderwaniu od ograniczających poznanie sztywnych definicji? Powszechniki jako realnie istniejące, stałe w swej uniwersalności byty czy ciągła zmiana, faktyczna nieokreśloność wszechświata chwytana tylko na chwilę w obiektyw ludzkiej percepcji? Człowiek czy człowiek?

Narcyz - mnich, filozof, intelektualista, asceta, empirysta, zimny myśliciel, zakorzenione w jasno sprecyzowanym świecie ludzkie drzewo. Złotousty - eks-mnich, artysta w stanie czystym, niewolnik zmysłów i pożądania, wędrowiec bez korzeni, niespokojne, kierujące się głównie intuicją i przymusem bycia wolnym, ludzkie żywe srebro.

A tak naprawdę to dwie połówki tego samego medalionu, awers i rewers...

Steppenwolf | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

Powieść niezwykle wartościowa, w kunsztownym przekładzie Marcelego Tarnowskiego. Co prawda z początku może sprawiać wrażenie przeładowanej mało wnoszącymi dialogami toczonymi przez tytułowych bohaterów, przywodzącymi na myśl bzdety a'la Paulo Coelho, to jednak po bodajże dwóch rozdziałach, kiedy Złotousty opuszcza klasztor Mariabronn, objawia się prawdziwy geniusz literacki Hessego. Autor bardzo sprawnie buduje narrację i oczyma tytułowego bohatera: Złotoustego, czyni szereg trafnych obserwacji i analiz, zarówno natury zewnętrznej, jak i wewnętrznej, przy czym ta druga stanowi o sensie i wartości całego utworu.

HSztFot | 2016-06-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wzruszająca powieść o przyjaźni, miłości, wyborze drogi życiowej. Podział na dobro i zło, zastępuje podział na zmysły i duszę. Narrator pozostawia mnie w niepewności, nie rozstrzygając który sposób na życie jest lepszy. Akcja nie ustępuje elementom analitycznym. Pokazuje życie włóczęgi, Cygana, artysty, przesiąknięte poszukiwaniem rozkoszy wśród kobiet. Życie w którym zawsze czegoś będzie brakować, jeśli nie spokoju to dostrzegania tego co widzi ten drugi. Mocno filozoficzny klimat wciąga, ciąży i satysfakcjonuje dobrą lekturą.

Jednostka-Urojona | 2012-11-12

Przepiękna opowieść o odwiecznym kontraście między sercem a rozumem, myślą a wyobrażeniem... Opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu, o przyjaźni i różnych drogach miłości.
Poetycko napisana.
Herman Hesse, po raz kolejny ("Siddhartha") odkrywany na nowo - zupełnie inny od najpopularniejszego "Wilka stepowego".
"Wilk stepowy" jest przede wszystkim trudny. A w innych jego książkach widać słońce, widać piękno.

Warto.

Wrzos | 2012-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 marca 2012

Mam tak bardzo mieszane uczucia, co do tej książki...czytałam prędzej ,,Wilka stepowego", który wydawał mi się bardzo ciężki. W ,,Narcyzie i Złotoustym" są zawarte uniwersalne prawdy, zgodzę się, ale o to, czy są przedstawione na dość wysokim poziomie, można by się spierać. Jakoś sługo czytało mi się tą książkę; nie dość, że była męcząca ze względu na temat, jaki poruszył autor, to jeszcze język mnie nie pociągał, a fabuła...kobiety i kobiety, temat jak rzeka, naprawdę pisarz nas chciał chyba zanudzić. Przyznaję, że raz książka wzbudziła we mnie emocje, ale te niepożądane; byłam wściekła na Złotoustego za potraktowanie Lidii i Julii. A reszta była nudna, ciągle to samo, wędrówki i kobiety. Ile można?! Szczerze wątpię, czy jakakolwiek najlepsza opinia o kolejnych książkach tego autora zaciekawi mnie na tyle, żebym po nie sięgnęła.

Calineczka | 2015-01-11
Przeczytana: 09 stycznia 2015

"Narcyz i złotousty" to druga, po "Demianie", powieść Hesse'go, po którą sięgnęłam.
Temat odwiecznego poszukiwania recepty na szczęście, spełnienie, dylematu czy postępować wg emocji czy wg intelektu, duch czy ciało, wydawal się bardzo intryguący. Autor opisuje zetknięcie się dwóch jakże różnych osobowości i światów- zakonnika Narcyza i wolnego ducha, artysty, wędrowca Złotoustego.
Choć całość napisana pięknym językiem, temat ciekawy książka jednak nie zachwyca. Miejscami niektóre wywody bohaterów są nużące. I tak naprawdę mało odkrywcze.

Krzysztof Mroczko | 2014-07-11

Rzecz o tym, co w życiu ważniejsze - intelekt czy uczucie. Odpowiedź nie jest oczywista, ale czyż takie właśnie nie jest życie?

sunjong | 2015-03-11
Przeczytana: styczeń 2014

Książka doskonała w całej swej prostocie. Będę wracać do niej jeszcze wielokrotnie. Wzbudza zawsze we mnie multum emocji.

Kulturalna | 2013-01-20
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Książka pomimo że porusza ważne życiowe tematy momentami przypomina romansidło z momentami ciekawych i głębokich przemyśleń, które są ewidentną zaletą książki. W średniowiecznym klasztornym klimacie książka wydaje się być jeszcze ciekawsza, ale nie można mierzyć Narcyza i Złotoustego z Wilkiem Stepowym.

cattleya | 2014-10-09
Przeczytana: czerwiec 2004

Niewiele jest książek, do których wracam. Jeszcze mniej takich, o których mogę powiedzieć, że stanowiły jakąś cezurę w moim życiu. Narcyz i Złotousty to pierwsza książka, o której tak pomyślałam.
To mogłoby być także wielkie europejskie kino, gdyby tylko ktoś odważył się z tą fabułą zmierzyć.