Narcyz i złotousty

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura piękna

Akcja powstałej w 1930 roku powieści autora Gry szklanych paciorków osnuta jest wokół przyjaźni średniowiecznego mnicha-ascety z bezdomnym rzeźbiarzem, włóczęgą, który szuka natchnienia w przygodach miłosnych. Fabuła książki stanowi pretekst do ukazania odwiecznego konfliktu aspiracji duchowych i świata zmysłów, rozumu i uczucia, oraz ciągłego poszukiwania recepty na szczęście.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

jyggalag | 2019-05-13
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

Nie zawiera takiego natłoku głębokich przemyśleń jak inne dzieła twórcy - występują, ale w mniejszym natężeniu. Jest w niej za to więcej akcji, język jest całkiem przystępny. Momentami wzbudzała we mnie ogromne emocje, jeden fragment wręcz mną wstrząsnął - to ją chyba najbardziej wyróżnia na tle innych dzieł autora.

Northman | 2019-05-09
Przeczytana: 03 maja 2019

Hermann Hesse w najlepszym możliwym wydaniu.

Uniwersalna opowieść o odwiecznym konflikcie logiki z emocjami oraz serca z rozumem ukazana na przykładzie przyjaźni ascetycznego mnicha z hedonistycznym rzeźbiarzem. Wszystko to zaś jest tylko pretekstem do rozważań nad ludzką naturą i nad indywidualną drogą do szczęścia i spełnienia się każdego człowieka.

Akcja książki została umiejscowiona w średniowieczu. Zabieg ciekawy, mający zapewne na celu uwypuklenie kontrastu pomiędzy stylami życia głównych bohaterów. Mogło by się wydawać, że osadzenie fabuły w takim właśnie okresie historycznym oraz znacząco różna od współczesnej perspektywa czasowa z jakiej książkę napisano – wszak Hessego od czasów obecnych także dzieli spora przestrzeń czasu – sprawią, że lektura może być nieaktualna, mało interesująca i oderwana od realiów XXI wieku. Nic bardziej mylnego: Hesse przedstawia prawdy uniwersalne z którymi – co może zaskakiwać, ale po namyśle jest to oczywiste – można się utożsamić również...

| 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

Po Wilku stepowym sięgnąłem po kolejną książkę tego samego autora. Hesse wprowadza czytelnika w średniowieczny świat duchowej walki.
Jest to kolejna powieść Hessego, który rozważania filozoficzne na temat życia i śmierci sprytnie wplata w fabułę, tym razem umiejscawiając ją w czasie średniowiecza.
Z jednej strony widzimy fantazyjnego Złotoustego. Szuka on przygód i zmysłowych przyjemności błąkając się po świecie. Przez całą tę drogę uwodzi dziewczyny, rozmawia z napotkanymi ludźmi na ważne tematy oraz często wspomina o swojej matce. Z drugiej zaś, widzimy dyscyplinę, intelektualizm oraz ład, który reprezentuje Narcyz. Mam mieszane uczucia co do głównego bohatera, tj. Złotoustego. Nie podobało mi się jego nastawienie do życia oraz naiwność, którą reprezentował.
Narcyz i Złotousty to powieść ponadczasowa, uniwersalna w każdych czasach, napisana pięknym językiem, lecz ciężka do przyswojenia.

książek: 1908
Ola | 2019-03-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam, 2019
Przeczytana: 14 marca 2019

Hesse to mistrz nad mistrzami. Mam poczucie, że rozumiem go bez słów, chociaż to właśnie słowa dają takie wrażenie. Proza Hessego trafia bezpośrednio do mojego rdzenia kręgowego, swoim pisaniem trafia prosto w sedno, jest doskonałym obserwatorem i myślicielem, jak Narcyz. Oprócz zmysłu obserwacji posiada jeszcze talent do przelania na papier swych rozważań w sposób nie lada plastyczny i piękny, jego słowa są niemalże namacalne, poruszają najdelikatniejsze struny i uderzają w najpotężniejsze dzwony istnienia. Narcyz i Złotousty są jak yin i yang, całość tworzy zen i jest mocno przyprawiona psychoanalizą. No co ja tu będę dalej się zachwycać, "Narcyz i Złotousty" to dla mnie powieść doskonała, poruszająca odwieczny temat ludzkiej natury, a kto nie wychwyci tego w trakcie lektury, może przeczytać o tym w posłowiu. Dla mnie crème de la crème!

Tomek Duda | 2019-03-01

Zwykły czytelnik, poszukujący w literaturze przede wszystkim rozrywki, na pewno odnajdzie satysfakcję w śledzeniu pełnej przygód i zwrotów akcji fabule. Pójdzie śladami wędrującego Złotoustego, będzie żył jego tułaczką i niecierpliwie dążył do poznania jego dalszych losów. Natomiast odbiorca bardziej wnikliwy, posiadający dar odnajdywania kontekstów i odkrywania metaforycznych znaczeń, wniknie w głąb treści i wydobędzie z książki to, co stanowi jej istotę.
Całą recenzję można przeczytać na stronie:http://www.bookparadise.pl/2019/02/hermann-hesse-narcyz-i-zotousty.html

Musicus | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Z żadną z przeczytanych recenzji się nie zgadzam. Złotousty nie jest bezdomny, jest wędrowcem-artystą, poszukującym chwil piękna, jak Jeb Gambardela Paula Sorentino. Narcyz jest mędrcem. Obaj chcą zrozumieć świat i jego istotę, różnymi drogami. Droga poety wydaje się bardziej spełniona, ale czy naprawdę. Książka ta zachęca do stawiania sobie pytań.Urzekło mnie też zakończenie, akceptacja końca drogi bohatera, pragnienie śmierci. Najpiękniejsze jest jednak dla mnie u Hessego pytanie czym jest Sztuka." Myślenie nasze jest nieustannym abstrahowaniem,odwracaniem się od zmysłowości, próbą zbudowania czysto duchowego świata. Ty zaś przyciskasz do serca, właśnie to co najmniej trwałe i najśmiertelniejsze, i wieścisz sens świata w tym co znikome....my myśliciele usiłujemy zbliżyć się do Boga, odsuwając od niego świat. Ty zbliżasz się do niego kochając jego stworzenie i tworząc je na nowo. Jedno i drugie jest dziełem ludzkim , więc niedoskonałym , ale SZTUKA JEST BARDZIEJ NIEWINNA....

wiesia | 2018-12-11

Pozycja dla wytrwałych. Kilka mądrości godnych filozofia okupić trzeba czytaniem setek stron nudnej i trochę naiwnej fabuły.

Marcin Knyszyński | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Logika czy emocje? Miłość czy pożądanie? Wolność czy stabilność? Wyrzeczenie czy zachłanność? Sztuka czy rzemiosło? Włosiennica czy gronostaje? Ekstaza czy cierpienie? Uległość czy niezależność? Umysł czy ciało? Dochodzenie do prawdy za pomocą czystego rozumowania, rodem z "Peanatemy" czy może za pomocą doznań zmysłowych w oderwaniu od ograniczających poznanie sztywnych definicji? Powszechniki jako realnie istniejące, stałe w swej uniwersalności byty czy ciągła zmiana, faktyczna nieokreśloność wszechświata chwytana tylko na chwilę w obiektyw ludzkiej percepcji? Człowiek czy człowiek?

Narcyz - mnich, filozof, intelektualista, asceta, empirysta, zimny myśliciel, zakorzenione w jasno sprecyzowanym świecie ludzkie drzewo. Złotousty - eks-mnich, artysta w stanie czystym, niewolnik zmysłów i pożądania, wędrowiec bez korzeni, niespokojne, kierujące się głównie intuicją i przymusem bycia wolnym, ludzkie żywe srebro.

A tak naprawdę to dwie połówki tego samego medalionu, awers i rewers...

Someone | 2016-06-02

Wzruszająca powieść o przyjaźni, miłości, wyborze drogi życiowej. Podział na dobro i zło, zastępuje podział na zmysły i duszę. Narrator pozostawia mnie w niepewności, nie rozstrzygając który sposób na życie jest lepszy. Akcja nie ustępuje elementom analitycznym. Pokazuje życie włóczęgi, Cygana, artysty, przesiąknięte poszukiwaniem rozkoszy wśród kobiet. Życie w którym zawsze czegoś będzie brakować, jeśli nie spokoju to dostrzegania tego co widzi ten drugi. Mocno filozoficzny klimat wciąga, ciąży i satysfakcjonuje dobrą lekturą.

QuQ | 2016-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 maja 2016

W ludzkiej filozofii... książka wybitna, w ludzkiej.