Kocia kołyska

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,5 (4248 ocen i 190 opinii) Zobacz oceny
10
325
9
763
8
1 021
7
1 273
6
522
5
245
4
50
3
40
2
3
1
7
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Cat's cradle
data wydania
ISBN
8372984336
liczba stron
237
język
polski

Powieść, w której fakt ustępuje miejsce fikcji, a fikcja staje się faktem. Narrator zamierza napisać książkę o wybuchu pierwszej bomby atomowej i życiu jej twórcy, doktora Feliksa Hoenikera. Tymczasem trafia na wyimaginowaną wyspę San Lorenzo, skąd obserwuje rzeczywistą zagładę Ameryki, która miała być tematem jego powieści...

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (8245)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 771
Na półkach: Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

10 czerwca 1963 roku podczas rozdania dyplomów na American University w Waszyngtonie Prezydent Kennedy wygłosił niezapomniane przemówienie „Przede wszystkim, broniąc swoich żywotnych interesów, potęgi atomowe są zobowiązane do odrzucenia tego rodzaju konfrontacji, które skłaniają przeciwnika do wyboru między poniżającą rejteradą a wojną nuklearną. Przyjęcie takiej linii postępowania w epoce atomu stanowiłoby jedynie dowód bankructwa naszej polityki – albo powszechnego życzenia śmierci dla całego świata. (…) Niech nas nie zaślepiają dzielące nas różnice – lecz zwróćmy także uwagę na nasze wspólne interesy i na sposoby rozwiązywania tych różnic. (…) Ponieważ w ostatecznym rozrachunku tym, co nas wszystkich łączy, jest to, że wszyscy mieszkamy na tej małej planecie. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Wszyscy troszczymy się o przyszłość naszych dzieci. I wszyscy jesteśmy śmiertelni”. Te słowa na stałe wpisały się w polityczną historię świata. Zanim jednak one padły, zanim Stany...

książek: 3056
Gosia | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorem książki jest Kurt Vonnegut, legendarny pisarz amerykański. Z jego twórczością spotkałam się po raz pierwszy. Książka jest zaliczana do gatunku science-fiction którego nie jestem fanem, lecz tutaj autor oferuje nam o wiele więcej.
Książka ma niecałe 200 stron tekstu podzielonego na ponad 100 rozdziałów, co sprawia, że autor ciągle przykuwa naszą uwagę.
Fabuła jest prosta. Początkujący pisarz, Jonasz, postanawia napisać książkę o tym, jak spędził dzień wynalazca bomby atomowej w dniu ataku na Hiroszimę. Jego poszukiwania prowadzą do dzieci doktora Hoenikkera - jednego z ojców bomby. Jonasz dociera do jego syna i córki i przeprowadza z nimi wywiady. Poszukiwania drugiego syna doprowadzają go na utopijną wyspę San Lorenzo. Tam też poznaje nową religię zwaną bokononizmem, której głównym założeniem jest to, że cała jest kłamstwem. Później do historii wkracza tajemnicza substancja o nazwie lód-9, która staje się przyczyną apokalipsy.
Autor w swojej krótkiej książce zawarł utopię,...

książek: 6867

„Kocia kołyska” ukazała się ponad pół wieku temu, jednak wciąż zaskakuje, intryguje i sprawia, że chce się do niej wracać. Mimo upływu czasu, książka się nie tylko się nie starzeje, ale i nabiera nowych znaczeń – niestety, jeszcze bardziej pesymistycznych niż w latach latach 60. minionego wieku.

Amerykański prozaik, Kurt Vonnegut, niejednokrotnie zaskakiwał czytelników nowatorskimi pomysłami, dotyczącymi i treści, i formy. Potrafił prowokować, bawić się konwencjami, wzbudzać skrajne emocje. Przede wszystkim jednak zawsze dawał do myślenia i sprawiał, że obok jego powieści i opowiadań nie można przejść obojętnie.

Nie inaczej jest w przypadku „Kociej kołyski”. Pierwszy raz sięgnęłam po tę książkę, będąc nastolatką. Byłam zafascynowana, ale teraz, z perspektywy wielu lat, mogę stwierdzić, że niewiele wówczas zrozumiałam. Drugie dno odkryłam dopiero, będąc studentką. Ostatnia, całkiem świeża lektura, utwierdziła mnie w przekonaniu, że do pewnych dzieł po prostu trzeba dojrzeć.

A...

książek: 419
Łokieć_Pana_D | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane

Ta książka jest lekko niedorozwinięta. Wciąż świetna, lecz upośledzona.
Imponujący korowód postaci. Genialny fizyk z dziwacznej rodziny, religijny uzurpator i drugi - bardziej polityczny. Anielska piękność - dziewicza ale umysłowo tylko. Pani z nizin, finansowy rekin, romantyczny malarz i jeszcze dyplomata. I jeszcze, i jeszcze.
Fabuła - bardziej jej zarys - szalona, lecz zbyt powierzchniowa. Nie styka na łączach. Upiory rodzinnych wspomnień, sterylność laboratorium i zagłada na wyspie bananowej. Przesłanie podstawowe zbyt oczywiste jednak, a to coś w tle, ważniejsze ale słabo widać.
Brakuje mi treści. Na tym mocnym szkielecie można było zaczepić mięso. Obserwacje przenikliwe, muskają ledwie. Pole dla indywidualnej interpretacji.

książek: 1326
EwaWu | 2015-05-24
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 24 maja 2015

"- (...) Kocia kołyska to tylko kilka iksów ze sznurka pomiędzy czyimiś palcami i dzieciak patrzy, i patrzy na te iksy...
- I co?
- I nic. Nie ma żadnego cholernego kota, żadnej cholernej kołyski."

Powyższy fragment oddaje chyba całą istotę tej przewrotnej książki. Książki o kłamstwach, o pozorach, o formie, w jaką ubieramy treść swojego życia i treść świata w ogóle.
Wobec satyry politycznej i filozoficznej, na potrzeby której autor stworzył nawet nową religię (zwaną bokononizmem), nie da się przejść obojętnie. Powieść Vonneguta bawi i przepełnia trwogą zarazem, lecz z konfrontacji tych przeciwstawnych odczuć wynika sprawa niezwykle konstruktywna - dzieło to przede wszystkim daje do myślenia.

Wśród wszystkich przewrotnych zabiegów uzmysławiania ludziom prawdy i nieprawdy (choć wedle samego Bokonona nie jest rzeczą łatwą jednoznaczne określenie, co jest prawdą, a co nie) w książce pojawia się również próba stworzenia miejsca utopijnego, zlokalizowanego - jakże symbolicznie - na...

książek: 686
Marlena | 2014-09-26
Przeczytana: 25 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przy czytaniu "Kociej kołyski" cały czas nasuwały mi się skojarzenia związane z mrożkowskim "Tangiem". Oba utwory powstały w latach 60 ubiegłego stulecia i oba pokazują świat "na opak", rzeczywistość odwróconych wartości.
Tytuł "Kocia kołyska" jest bardzo znaczący - kocia kołyska to bowiem dziecięca zabawa ze sznurka - nie ma tu miejsca ani na prawdziwego kota, ani na kołyskę. Jest iluzja. Zabawa ta bez reszty pochłonęła fikcyjną postać naukowca, Felixa Hoenikkera, w dniu pierwszego użycia jego "dziecka" tj. bomby atomowej. Genialny naukowiec także w swoim laboratorium przechowywał szereg tanich zabawek. Jego dzieci natomiast "bawią się" po jego śmierci niebezpieczną technologią przez niego stworzoną: lodem-9.
Nie ma w powieści wartości, która zdołałaby się obronić: nauka to niebezpieczeństwo, religia to kłamstwo, miłością Mony obdarzani są wszyscy po równo, prawa nikt tak naprawdę nie egzekwuje, polityczna władza nie jest realną siłą.
Wszystko w "Kociej kołysce" jest nie...

książek: 0
| 2015-09-27
Na półkach: Przeczytane
książek: 5496
Ytr0001 | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

"Kultowa powieść Vonneguta, prawdziwa perełka czarnego humoru: urokliwy i dowcipny obraz końca naszej cywilizacji. Historia ludzkiej głupoty, zakłamania i szaleństwa, w której absurd przeplata się z ironią, a groteska z satyrą"

Zachęcona takim opisem i postanowieniem, że przeczytam w tym roku jedną książkę pana Vonneguta, zdecydowałam się na tę konkretną. Właściwie to bardzo lubię takie klimaty, kiedy w książce połączona jest z jednej strony jakaś bardzo szeroko pojętą krytyka naszego życia, współczesności, społeczeństwa itp. z czarnym humorem, satyrą i gorzkim dowcipem. Sięgnęłam po „Kocią kołyskę” z myślą, że trafię na książkę, która wpisze się do tej kategorii i może nie oczekiwałam fajerwerków, ale na pewno oczekiwałam, że mi się spodoba.

No dobrze, nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała, bo to nieprawda. Jednak do końca nie mogę powiedzieć, że przypadła mi do gustu. W sumie to wszystkie składowe elementy były dobre, a ja nie jestem w stanie wymienić ani jednej rzeczy,...

książek: 495
księgozbiór | 2019-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Kurt Vonnegut przewijał się przez moją „kupkę wstydu” już od dłuższego czasu. Przyszedł wreszcie ten dzień, że Wydawnictwo Zysk i S-ka zdecydowało się na reedycje dzieł tego klasyka i wiedziałem, że teraz nie mogę już odpuścić :). Wspominam o tym we wstępie dlatego, że z perspektywy „po” już wiem, jak istotny dla odbioru tego co pisze Vonnegut jest nasze dotychczasowe doświadczenie z tym autorem (lub jego brak).
"Kocia kołyska" opowiada o perypetiach pewnego dziennikarza, który postanowił napisać książkę o wielkim uczonym, Feliksie Hoenikerze, twórcy bomby atomowej, zrzuconej później na Hiroszimę. Proces zbierania materiału do książki zaprowadził go do współpracowników zmarłego konstruktora, oraz jego dorosłych już dzieci. Natrafiając w wyniku tego na trop tajemniczej i śmiertelnie groźnej dla świata substancji kryjącej się pod kryptonimem „lód-9”, szereg zbiegów okoliczności skierował naszego dziennikarza i szereg innych, nieprzypadkowych gości, na zapomnianą przez Boga karaibską...

książek: 2229
Wojciech Gołębiewski | 2016-08-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Przytaczam istotny początek mojej recenzji "Niech panu Bóg błogosławi, panie Rosewater":
"WYŚMIENITE!!! Jedną gwiazdkę z dziesięciu zabrałem za zwolnienie tempa w środkowej partii. A teraz zestawmy daty powstania, samooceny Vonneguta i moje oceny, niektórych jego utworów:
1963 - „Kocia kołyska” A+ /nie czytałem/
1965 - „Niech... ..Rosewater” A /dziewięć gwiazdek/
1969 - „Rzeźnia numer pięć” A+ /dziesięć gwiazdek/
1973 - „Śniadanie mistrzów” C /jedna gwiazdka/
1991 - „Losy gorsze od śmierci” /brak samooceny/, /jedna gwiazdka/"
Proszę zauważyć wyjątkową zgodność samooceny autora z moją.

W Wikipedii czytam:
"....'Kocia kołyska' jest powieścią science fiction posiadającą także cechy satyry politycznej.."
To już wolę z empik.com:
„....'Kocia kołyska' to pełna czarnego humoru powieść o ludzkiej głupocie, ucieczce przed rzeczywistością i tragicznej w skutkach skłonności do igrania z losem...."
Ale najbardziej odpowiada mnie jednozdaniowa recenzja ...

zobacz kolejne z 8235 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd