Wojownik

Okładka książki Wojownik Francine Rivers
Okładka książki Wojownik
Francine Rivers Wydawnictwo: POLWEN Cykl: Synowie pocieszenia (tom 1) fantasy, science fiction
Synowie pocieszenia (tom 1)
The Warrior: Caleb
POLWEN
2007-01-01
2007-01-01
Krzysztof Jasiński
wojownik

Szczerze mówiąc jestem rozczarowana tą książką. Po serii Rodowód Łaski, która bardzo mi się podobała, spodziewałam się czegoś ciekawego, ale to jak autorka przedstawiła Kaleba i naród Izraelski męczyło mnie. Brakowało mi głębszej refleksji i przemyślenia. Wszystko było zwalane na Boga i przekonaniu, że Bóg tak chciał, nie oddając realiów tamtej epoki. Po za tym psychologia głównego bohatera była taka sztuczna i wymuszona.

Ponieważ nie miałam w tym okresie żadnej świątecznej książki pod ręką, zdecydowałam się chociaż na taką o tematyce biblijnej.
Niezawodna Francine Rivers i jedna z książek w serii "Synowie pocieszenia" - tym razem opowieść o Kalebie.
Za każdym razem zaskakuje mnie jak mało znam te biblijne historie. Poza tymi najważniejszymi reszta gdzieś ginie w mroku.
Fakt że w Biblii postać Kaleba jest raczej skromnie opisana, a pisarka stworzyła wokół tej postaci fabułę.
Świetnie jednak nakreśliła Izraelitów - naród wybrany - jako chwiejny, bojaźliwy, mało ufny, wiecznie niezadowolony, podatny na wpływy, a jednocześnie bardzo przywiązany do tradycji, głośny, ciągle dyskutujący.
Na tym tle wyróżnia się Kaleb - człowiek, który naprawdę potrafił zaufać Bogu na dobre i na złe. Tym bardziej, że wśród Izraelitów był prawie obcy jako niezupełnie czystej krwi.
Jego życie przypada w dużej mierze na czas 40-letniej tułaczki po pustyni, zanim naród wybrany wszedł do Kanaan - ziemi obiecanej.
Jednak mimo wszystkich prób Kaleb nie stracił swej niezachwianej wiary i pewności.
Dobra pod względem poznawczym i duchowym.

Fakt że w Biblii...

Fantastycznie się czyta, jednak uważam że jest jeden problem. Ze względu na to że (jak autorka sama przyznała) fakty są wymieszane z fikcją, może spowodować wyciąganie fałszywych wniosków i przemyśleń niezgodnych z Pismem Świętym.

Kolejna dobra powieść autorki, która przybliżyła tym razem postać Kaleba. Przyznam, że ta postać była mi prawie nieznana, dlatego ucieszyłam się mogąc poznać jego historię, nawet jeżeli częśc była fikcją. Polecam przede wszystkim fanom autorki. Przeczytałam w jeden dzień.

Znaki rozpoznawcze tej powieści to, w warstwie fabularnej, mnóstwo okrucieństwa i Izraelici wiecznie niezadowoleni i wykłócający się między sobą, nietolerancyjni wobec innych narodów i pogardzający kobietami - prawdziwy wzór do naśladowania. Poza tym książka jest napisana lakonicznym stylem, jakby autorka próbowała przenieść styl biblijny na współczesną powieść fabularną. Może dzięki temu szybciej się czyta, ale nie pozwala to czytelnikowi wciągnąć się w opisywany świat.
"Kaleb" skutecznie zniechęcił mnie do sięgnięcia po inne książki pani Rivers, niestety.

Powieść "Głos w wietrze" tej samej autorki zachwyciła mnie na tyle, że szybko chciałem sięgnąć po kolejny tom trylogii. Ale z racji, że nie miałem jej przy sobie to sięgnąłem właśnie po opowieść o Kalebie. Ale okazuje się, że nie każde dzieło wybitnego twórcy musi być arcydziełem. I niestety książki o Kalebie nie uznam za arcydzieło, choć z pewnością jest w niej trochę wartościowych treści.

Przedstawione przygody Kaleba są fikcją literacką opartą o kilka wspomnień o tej postaci w Piśmie Świętym. Jego przygody autorka wkomponowała w historię narodu wybranego - tułaczkę po pustyni w oczekiwaniu na wejście do Ziemi Świętej. Opisywane historie są dość krwawe i mogą wydawać się okrutne. Ja jednak największą uwagę skupiałem na samym Kalebie i jego nieugiętej postawie oraz niesamowitej ufności. Powiedziałbym, że w przeciwieństwie do ludzi, z którymi przyszło mu żyć był człowiekiem rozumiejącym otaczający go świat i umiejącym wyciągać wnioski. Kochał Boga i był mu wierny nie ze względu na przywiązanie ale na czystą pragmatykę - widząc z jakim Bogiem miał do czynienia, zapragnął by był to jego Bóg, bo tylko wtedy będzie szczęśliwy. I swojemu postanowieniu był wierny pomimo przeciwności. Taka postawa (choć fikcyjna) wydaje się być dobrym drogowskazem i przykładem dla czytelnika. Dlatego mimo nużących niekiedy treści chętnie sięgnę po inne dzieła autorki.

O Kalebie w Biblii jest kilka zdań. Właściwie postać ta umyka uwadze podczas czytania o wyjściu Izraela z Egiptu i 40-letniej wędrówce do Ziemi Obiecanej. Rivers stworzyła zna podstawie tych kilku zdań książkę o Kalebie, a właściwie o dziejach narodu, który marzy o wolności, wędruje, buntuje się, narzeka, zdradza, oburza się i stale jest niezadowolony, niewdzięczny, stale czegoś żąda a żyje w niesamowitej rzeczywistości. To nie tyle opisanie losów Kaleba mnie urzekło, co przełożenie biblijnej historii na język emocji. Zrozumiałam to co do tej pory skrywało się dla mnie za samym tekstem.

Wiara przyszła do niego niczym blask słońca, wlewając mu radość w serce.

Wiara przyszła do niego niczym blask słońca, wlewając mu radość w serce.

Książka opisuje te same wydarzenia co w "Arcykapłanie", ale ukazane z innego punku widzenia. Podobała mi się zdecydowanie bardziej niż wspomniana. Kaleb o którym wcześniej nie słyszałam (albo nie pamiętam) stał się dla mnie zupełnie niespodziewanie bardzo bliski (coś w rodzaju literackiej bratniej duszy). Polecam.

"Kaleb" to pierwsza z czterech części serii "Synowie pocieszenia". Przedstawia ona losy Kalebaja (zwanego w dalszej części powieści Kalebem). Już sama malownicza okładka, przedstawiająca rudowłosego wojownika zachęca do sięgnięcia po tę lekturę.
Kaleba poznajemy jako młodzieńca poszukującego Boga, towarzyszymy mu w jego przygodach, walkach, wzrastaniu w wierze aż w końcu jesteśmy świadkami jego śmierci. Tłem życia Kaleba jest wędrówka narodu wybranego, znana także z kart Pisma Świętego.
Książkę Wydawnictwa Bogulandia czyta się szybko i z zaciekawieniem. Dużą część stanowią opisy walk i strategii wojennych, dlatego lekturę tę polecam również panom.

Więcej na http://papierowakobietka.blogspot.com/2015/07/kaleb-jako-wojownik-i-szpieg.html

• Rivers Francine
  • Francine Rivers