Światło i cień. Migawki z życia Sofie

Wydawnictwo: W drodze

Kiedy podczas badania ultrasonograficznego okazało się, że dziecko będzie upośledzone, lekarze sugerowali przerwanie ciąży. Gisela Hinsberger nie potrafiła i nie chciała się na to zdecydować. Sofie

Kass | 2011-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Ogromną satysfakcję sprawia mi wyszukiwanie książek, o których mało kto słyszał. Książek, które nie są bestsellerami.
Lubie książki życiowe, prawdziwe i pełne emocji. Dające możliwość wejścia w czyjąś skórę, przeżycia czyjejś historii, przemyślenia swojego życia i spojrzenie na świat z innej perspektywy.

Autorką książki "Światło i cień. Migawki z życia Sofie." jest Gisela Hindsberger. Przedstawia nam obraz, siebie i swojej rodziny, a przede wszystkim przedstawia życie swojej córki Sofie, od momentu kiedy podczas usg dowiaduje się, że będzie upośledzona. Urodzi się z porażeniem poprzecznym, przepukliną oponowo-rdzeniową.
Wiadome jest, że dziewczynka nie będzie chodzić, nóżki ma sparaliżowane - w takim razie kopanie, nie jest już kopaniem, a czym? Boksowaniem?
Od razu po porodzie będzie wymagała operacji. Miną tygodnie zanim będą mogli zabrać ją do domu.

Sofie ma anielski wygląd, ale prawdziwe piękno kryje się w jej wnętrzu. Zaskakuje otoczenie swoją energią, radością i...

korcia | 2012-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Książa otwiera oczy i serce.

Jest to bardzo wzruszająca historia matki i jej niepełnosprawnej córki. Są to migawki pełne nadziei, woli walki, miłości, cierpienia, strachu. Pierwszoosobowa narracja pozwala jeszcze bardziej wczuć się w tą trudną sytuację. Dzięki niej łatwiej zrozumieć trudne wybory rodziców chorych dzieci, ich uczucia, potrzebę szkół i przedszkoli integracyjnych, ale też przełamać strach i zbliżyć do osób niepełnosprawnych.

Cieszę się, że udało mi się wyszperać właśnie tą książkę i to w bardzo promocyjnej cenie.

BIETKA | 2013-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2013

Przejmująca lektura, którą czyta się niemal jednym tchem!
To historia z życia heroicznej matki, jej córeczki Sofie - całej rodziny- sprzed narodzin dziecka aż do czasu, kiedy dopełniły się jej dni.
Przed narodzinami dziecka, na podstawie badania USG, Autorka książki dowiaduje się, że jej dziecko jest upośledzone( porażenie poprzeczne).
Wiadomość jest ciosem w samo serce! Jednak bez wahania podejmuje decyzję przyjęcia córeczki z pełną determinacji miłością.
Będzie o nią walczyła bez wytchnienia: o uratowanie jej życia, poprawę zdrowia ( częste pobyty w szpitalu), możliwie optymalną sprawność ( rehabilitacja). Reorganizuje swój dotychczasowy tryb życia i życie swojej rodziny.

Dziewczynka jest słodka, piękna, daje im tyle radości!
Poruszający i jakże wymowny jest ten oto fragment:

-" Przyszła do nas w odwiedziny znajoma. Sofie paplała coś do mnie, a na koniec mówi, jak bardzo mnie kocha.
Kiedy odjeżdża na wózku w kierunku swojego stolika, znajoma mówi:
- No tak, jeśli chodzi o...

Smolarek | 2012-05-17

Kupiłyśmy tą książkę na targach książek. Byłyśmy tam z koleżanką. Ona czytała ją pierwsza. Za niedługi czas oddała mi ją i powiedziała: przeczytałam tylko do połowy, bo nudna. O gustach się nie dyskutuje, więc zaczęłam czytać. Z początku widziałam to jako zwykłą historię matki, która dowiaduje się, że urodzi upośledzone dziecko. Nie odczułam tak bardzo jej dramatu. Dopiero później, gdy Sofie się rodzi, a ta matka cieszy się z każdego jej oddechu, najmniejszego ruchu.. Wtedy widać wyraźnie uczucie. Książka nie jest książką łatwą, mimo że może sprawiać takie wrażenie. Trzeba zrozumieć bohaterkę. Wczuć się w jej sytuację, co przez formę książki jest łatwiejsze. Szczerze podziwiam tą postać jaką wytworzyła autorka. Jest to kobieta silna i mądra, ale też wrażliwa. Do tego książka pokazuje tylko uczucia tej matki. Wszystkie inne sprawy nie mają znaczenia. To nie jest zwykła narracja pierwszoosobowa, co czyni książkę jeszcze bardziej wyjątkową.
Moim zdaniem ta książka z dobrym...

WiktoriaInga | 2016-01-15

Pierwsza książka, której treść naprawdę mnie zaszokowała i o 180 stopni obróciła moje poglądy na temat ratowania choćby zalążków życia. Niezwykle wzruszająca opowieść o miłości rodziców do córki, o uśmiechu Sofie i jej wyjątkowości... Na długo zapadła w mojej pamięci.

karolla | 2012-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2012

Światło i cień to niezwykła opowieść o krótkim, ale jakże pięknym życiu upośledzonej dziewczynki. To niezwykłe, że ta książka w tak małym stopniu wywołuje naturalne przecież poczucie litości i współczucia. Osobiście czułam przede wszystkim podziw dla obdarzonej ogromną siłą matki i całej rodziny Sofie. Książka wywołuje ogrom emocji i zdumienie nad tym jak piękne i normalne może być życie osoby chorej. Przede wszystkim jednak skłania do refleksji i uczy.. uczy pokory, zrozumienia, tolerancji i tego, że mimo wielu różnic wszyscy jesteśmy tacy sami i wszyscy mamy takie samo niezmienne prawo do szczęścia a nade wszystko na życia.

asiczek | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015