Sprawa mądrych małp

Okładka książki Sprawa mądrych małp Erle Stanley Gardner
Okładka książki Sprawa mądrych małp
Erle Stanley Gardner Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Perry Mason (tom 63) literatura piękna
Perry Mason (tom 63)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

Książka mnie nie porwała.
Zapowiadało się ciekawie, ale im dalej, to nudniej! Mało akcji i emocji. Jak dla mnie zbytnio przegadana...
Przypadkowo wyszperana, nie wiem czy zakupiona przed laty, czy też otrzymana od kogoś?
""Sprawa mądrych małp" - jeden z wielu kryminałów E. Stanleya Gardnera. Nie będę czytała kolejnych.

Książka mnie nie porwała.

„Nie wiem, co jeszcze mógłby pan zeznać, ale mam nadzieję, że to pomoże mojej klientce, ponieważ w przeciwnym wypadku zrobię z pana mordercę” (s. 165)

Ze stworzonym przez Erle’a Stanleya Gardnera Perrym Masonem spotykam się od dawna, podobnie zresztą jak z Dellą Street i Paulem Drakiem. „Sprawa mądrych małp” to kolejna okazja, by jeszcze lepiej poznać bohaterów i przeżyć fascynującą przygodę.

Gladys Doyle jest sekretarką Mauvis Niles Meade, ekscentrycznej pisarki, której sławę przyniosło napisanie powieści erotycznej. Panna Doyle na polecenie swej pracodawczyni wybiera się do kurortu narciarskiego, gdzie ma się spotkać z człowiekiem z branży filmowej, by omówić szczegóły kontraktu. Wracając z wyjazdu Gladys, w celu ominięcia gigantycznych, niedzielnych korków, ma posłużyć się skrótem, o którym opowiedziała jej szefowa. Pech jednak chce, że samochód dziewczyny grzęźnie w błocie. Na szczęście zmarzniętej i przemoczonej do suchej nitki Gladys udaje się trafić do górskiej chatki, w której przebywa burkliwy młody mężczyzna. John, bo tak się podobno nazywa, z niechęcią zgadza się, by turystka wzięła prysznic i odpoczęła po wrażeniach minionego dnia. Po przebudzeniu sekretarka odkrywa, że niemiły gospodarz zniknął, a w pokoju obok pojawiły się zwłoki, tyle że nie Johna, a jakiegoś nieznajomego mężczyzny. Gladys wpada w panikę i w popłochu ucieka z chaty. Wcześniej jednak dotyka broni, na której – rzecz jasna – pozostawia odciski palców. Nie wiedząc, co robić, zgłasza się do najlepszego adwokata, jakiego zna. W ten sposób Mason zyskuje klientkę i ściąga na siebie kłopoty, ponieważ zebrane przez policję dowody zdają się przesądzać, że to właśnie Gladys zabiła tajemniczego mężczyznę. Ona jednak wszystkiego się wypiera. Perry wie, że aby wyjaśnić zagadkę znalezionego na miejscu zbrodni szala z przysłowiowymi trzema małpkami, które nie widzą, nie słyszą i nie głoszą zła, będzie musiał balansować na granicy prawa i bezprawia. Wszystko wyjaśni się na sali sądowej w czasie rozprawy wstępnej. Kto zwycięży: agresywny i kąśliwy niczym pitbull prokurator okręgowy czy cwany adwokat, który dla klienta gotów jest zrobić wszystko? Kto wyłoży na stół asa i zgarnie wygraną?

Powieść pt. „Sprawa mądrych małp” nie odbiega schematem od pozostałych kryminałów E. S. Gardnera. Autor, niczym dramaturg, już na początku przedstawia nam listę osób biorących udział w przedstawieniu. Potem poznajemy bohaterkę, oskarżoną o morderstwo pierwszego stopnia przyszłą klientkę Masona, i niezależnie od okoliczności na końcu i tak lądujemy na sali rozpraw. Nie nazwałabym tej książki wybitną, ale z pewnością jest to lekka, niewymagająca lektura, po którą warto sięgnąć, gdy szuka się czegoś niezobowiązującego. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, zwłaszcza jeśli lubi się Masona i jego oddanych współpracowników. Perry znów zniewala swoim sprytem i umiejętnością wykorzystywania luk w prawie. Wadą powieści jest jednak to, że zbyt wcześnie można się domyślić rozwiązania zagadki, co psuje nieco efekt końcowy i osłabia wrażenie, jakie ta książka wywarłaby na czytelniku, gdyby zakończenie było zaskakujące. Niemniej na powieści Gardnera zawsze warto znaleźć czas, tylko nie miejcie zbyt wygórowanych oczekiwań, bo się rozczarujecie. Polecam!

Kolejna książka Gardnera za mną i za każdym razem mam podobne odczucia. Kryminał wciąga mnie na samym początku, gdy "coś się dzieje", ale mniej więcej od połowy do ostatniej kartki, akcja toczy się wyłącznie na sali rozpraw. Od tego momentu książka zaczyna być trochę "przegadana" i ciężko jest mi się na niej skupić. Niemniej, lubię klimat dawnych kryminałów i na pewno nie jest to moja ostatnia przygoda z tym autorem. Dodatkowo, kryminały są króciutkie i pochłania się je w ekspresowym tempie.

Bardzo przeciętny kryminał. Autor poszedł na łatwiznę, zamiast kreować bohaterów, zrobił czytelnikowi ściągę na samym początku. Historia prosta, łatwo przewidywalna. Miło się czyta, ale milej by było czytać coś ambitniejszego.

Sprawny kryminał sądowy, tym razem rzeczywiście mocno sądowy, dużo tu przepychanek z prokuratorem. Na pewno nie jest nudno.

• Erle Stanley Gardner
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Literatura amerykańska
  • Kryminał/Sensacja
  • Kryminały
  • Do kupienia, pożyczenia- nie posiadam

Dodaj cytat z książki Sprawa mądrych małp