Bałkany wyobrażone

reportaż
Czarne
2008-08-10
Piotr Szymor, Magdalena Budzińska
Bałkany przestrzeń społeczeństwo konflikt pokój esej

To nie jest xiążka. To jest poważna praca naukowa w formie eseju.
Mnogość wątków, zakres czasowy, erudycja autorki i brak wyraźnego wątku prowadzącego przez tę pracę, czynią lekturę prawdziwą torturą.
Wiem, że Bałkany wyobrażone często są lekturą obowiązkową na studiach związanych z Bałkanami. Szczerze współczuję studentom.

To nie jest xiążka. To jest poważna praca naukowa w formie eseju.

Biorąc pod uwagę inne publikacje z serii Sulina, nie tego się spodziewałam. Książka to naukowy traktat, poświęcony dekonstrukcji pojęcia Bałkanów w literaturze pięknej i eseistyce. Całość przytłacza ogromem przywoływanych twórców i prac, w zdecydowanej większości nieznanych polskiemu czytelnikowi. Lektura tej książki to jak powrót na studia - mimowolnie momentami ma się ochotę wziąć ołówek i zakreślić co ważniejsze fragmenty - a nuż będą o nie pytać na egzaminie. Podsumowując, publikacja wartościowa, ale jak to z pracami naukowymi bywa, dość abstrakcyjna i przeładowana źródłami.

Bez oceny bo spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Książka na pewno ciekawa dla lieraturoznawców.

Czwórka za olbrzymią ilość informacji. Tematyka niezwykle ciekawa, ale niestety napisana (jak dla mnie),tak topornym językiem, że odbiera całą radość z nowo zdobytej wiedzy.

Liczne grono osób sięgających po tę książkę oczekuje bezpretensjonalnej, lekkiej lektury w stylu luźnych impresji podróżniczych, których ostatnio można znaleźć zatrzęsienie na półkach księgarni, a które zazwyczaj niewiele wnoszą. Z książką Marii Todorovej jest inaczej: autorka rekonstruuje ewolucję kształtowania się stereotypów kulturowych na temat mieszkańców Bałkanów, wykorzystując do tego nie tylko literaturę podróżniczą, ale i piękną. Dużo miejsca poświęca wątkom odnoszącym się do Imperium Osmańskiego, co w kontekście jego wpływu na kultury bałkańskie jest w pełni uzasadnione. Jest to fantastyczne uzupełnienie "klasycznych" historii Bałkanów, których autorzy koncentrują się zazwyczaj na wydarzeniach politycznych, a przecież nie da się zrozumieć stosunku państw zachodnich do tego obszaru geograficznego bez uświadomienia sobie, w jaki sposób go sobie wyobrażano i skąd czerpano "informacje" na jego temat. Brylancik łączący w sobie ogrom wiedzy historycznej, literaturoznawczej i kulturoznawczej.

Maria Todorova stworzyła prawdziwie wybitne dzieło z zakresu bałkanistyki - odkrywcze, pouczające, niesamowicie erudycyjne (przez co lektura była wyzwaniem). Jak uprzedzają autorzy opisów na tylnej okładce - jest to publikacja NAUKOWA, o czym większość oceniających "Bałkany wyobrażone" zdaje się zapominać. Niestety, nie jest to rodzaj literatury dla każdego i jeśli ktoś nie zajmuje się danym zagadnieniem naukowo lub nie przepada za eseistyką, powinien sobie tę lekturę odpuścić i nie narzekać później, że spodziewał się reportażu czy zbioru anegdotek. Ja natomiast zdecydowanie mogę uznać "Bałkany wyobrażone", szczególnie za sprawą ostatniego rozdziału, za jedną z najważniejszych publikacji jakie kiedykolwiek wpadły mi w ręce. Przed lekturą zaleciłabym także zapoznać się z "Orientalizmem" Kurbana Saida, Todorova wielokrotnie odnosi się to niego w swoim tekście.

Niestety, książka mimo tytułu i opisu jest w typowo naukową dywagacją, częściowo bardzo abstrakcyjną. Czytając ją miało się wrażenie, że Autorka region Bałkanów znała tylko z książek. "Bałkany Wyobrażone" nie są ani książką o historii regionu czy ludach i narodach, ani również reportażem czy rozbudowanym esejem. Za to z książki dowiemy się m.in. o pochodzeniu nazwy "Bałkany" czy o "zjawisku" bałkanizacji.

Książka opowiada o Bałkanach, chociaż o samych państwach regionu jest mało. Przede wszystkim skupia się na Bałkanach pod kątem literatury i wyobrażeń. Jest o historii literatury i o Imperium Osmańskim. Nie jest to nudne, ale nie tego się spodziewałem.

Typowo naukowa książka, poruszająca temat np. pochodzenia nazwy Bałkany i jej odbioru w Europie, w którym pojawiają się dziesiątki, setki nazwisk ówczesnych postaci polityki, literatów, czy też obecnych badaczy, zajmujących się tematem Europy Pd.-Wsch.

Książka jest trudna w odbiorze, z racji stricte naukowego języka i bardzo moim zdaniem, wąskiego grona odbiorców. Niemniej jednak, czytałem ją z ciekawości, ale też z niedosytem, gdyż zapamiętałem niewiele więcej, poza głównymi faktami.

Obszerny opis Bałkanów jako części dawnego imperium osmańskiego. Zestawienie orient - okcydent. Książka uświadamia rolę jaką zajmują bałkany w dzisiejszym świecie. Często traktowane jako swoisty chłopiec do bicia będący obiektem na którym można się wyżyć słownie. Obiekt pozwalający poczuć się lepiej gdy się z nim porównamy jednocześnie definiując go jako zlepek negatywnych cech. Autorka bez ogródek wytyka hipokryzję zauważając między innymi, iż ci którzy uznają bałkany za barbarzyńską krainę przez wzgląd na kolejne wojny "bałkańskie" nie zauważają wojen, które nie tak dawno toczyły się na ich własnym podwórku bądź wojen w które sami są zamieszani obecnie bądź w niedalekiej przeszłości.
+ Kilka polskich akcentów w postaci wzmianek o Miłoszu, Michniku czy Baumanie.

• Bałkany
  • Reportaż
  • Bałkańskie
  • Czarne

Dodaj cytat z książki Bałkany wyobrażone