Peter Camenzind

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Peter Camenzind

Ta wczesna powieść Hessego jest historią chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, wiele podróżuje, odnosi sukcesy literackie, prowadzi burzliwe życie, wreszcie zrezygnowany wraca do rodzinnej wioski. Wątki autobiograficzne łączą się z krytyką moralności mieszczańskiej oraz intelektualistów uciekających od rzeczywistości.

źródło okładki: empik.com

Nobliszka | 2017-04-11

Chłopa ze wsi wyrugujesz, ale wsi z chłopa to już nie. I możesz nawet ty być chłopem, i możesz się starać, może ci się wydawać, że pragniesz pałaców, że marzą ci się uniwersytety, to jednak jeśli w sercu posiadasz te przaśną nostalgię, tę melancholijną nutę prowincji, to nigdy ich całkowicie nie zagłuszysz, nigdy nie uciszysz w duszy muzyki. Bo tęsknota to uczucie potężne, tu i teraz nie ma z nim szans zwyciężyć, tu i teraz nie powinno z nim w szranki stawać. Bo co przyćmi obrazy z naszej głowy, co zastąpi wytęsknione zapachy czy smaki, ubrane w anegdoty , przystrojone wspomnieniami?

Prostota to nie synonim prostactwa. Nie każdy dostrzega jej wartość. Ona nie krzyczy, nie korzysta z ozdobników, nie reklamuje się wielkim bilbordem. Jej wartość leży w skromności, w braku detali, w adoracji spokoju. Trzeba być wielkim znawcą rzeczy aby dostrzec i docenić jej pełną krasę.

I lenistwo, mało kto jest wirtuozem w tej cudnej dziedzinie, bo wystarczy przymierzyć się do rozpoczęcia studiów,...

książek: 2081
Ola | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 lipca 2017

Pierwsza powieść Hessego to taka mała perełka. Co prawda, to dopiero rozgrzewka przed naprawdę wielkimi dziełami, ale już czuć swego rodzaju "hessowskość". Początek wydał mi się nieco nudny i dość nieśmiały, w porównaniu do późniejszych dokonań autora, ale cóż, w końcu od czegoś trzeba zacząć. A pióro Hessego rozgrzewało się z każdą kolejną stroną, z każdym zdaniem. Już w połowie książki pojawiał się klimat duszności egzystencjalnej, poszukiwania sensu, próby wyzwolenia i pokonania samego siebie. Myślę, że to dobra lektura na rozpoczęcie przygody z Hessem, zanim całkiem wpadnie się w jego obłąkanie. Peter Camenzind łagodnie wprowadza w poszukiwania w sobie człowieka, z autorem jako przewodnikiem po zakamarkach ludzkiej duszy.

Mario | 2017-09-09

Hessego czytywałem w nieledwie dzieciństwie - nastoletniemu intelektualiście nie wypadało nie znać "Wilka stepowego", a to, że nic nie zrozumiałem, nie miało znaczenia. Potem od czasu do czasu ponawiałem próby zawarcia znajomości z Hessem, ale nadal brakowało mi klucza do tej twórczości. No ale ponieważ to ostatnio jeden z ulubionych pisarzy mojej kochanej żony, próbuję znowu. Tym razem od początku, od pierwszej powieści. I tym razem trafia do mnie przekaz, tym razem słyszę melodię i rozumiem tekst. O czym to jest? O spełnieniu, o przeżyciu prawdziwego życia, o tym, że nie wymyślona czy narzucona przez innych ścieżka kariery owo spełnienie przynosi, lecz uważne, spokojne wsłuchiwanie się w siebie, by usłyszeć, dokąd i którędy mamy się udać. I że to może być bardzo zaskakujący adres, i że może być przez wielu uważany za błędny. Tak, dla nich byłby błędny, to nie oni usłyszeli go w sobie.
Pierwsza powieść, a głębia od razu przepastna. Do samego dna. Bez strachu. I o to chodzi w...

Piter | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

"Peter Camenzind" to opowieść o życiu chłopca, a następnie mężczyzny, który przez całe życie poszukiwał czegoś, co pozwoliłoby mu odczuć prawdziwy, głębszy sens egzystencji. Główny bohater jest romantykiem, marzycielem, istotą zawieszoną pomiędzy światem przyrody, gór, czystego powietrza i wolności, a światem, którego architektem jest cywilizacja. Targany skrajnymi emocjami, ukrytymi namiętnościami, Peter szuka swego miejsca świecie i pozwala czytelnikowi odnaleźć w jego historii pierwiastki swojej własnej.

Książka barwna, poetycka i, nieproporcjonalnie do objętości, bogata w treść. Unaocznia znaczenie i piękno relacji międzyludzkich, takich, jak przyjaźń i miłość.
Myślę, że to obowiązkowa literatura dla niespokojnych dusz:)

boladz92 | 2019-01-02
Przeczytana: 30 grudnia 2018

"(...) Na razie nie znałem nic piękniejszego nad bezczynne wałęsanie się po górach i halach albo nad wodą. Przyjaźniłem się z górami, jeziorem, wichrem i słońcem, mówiły one do mnie, wychowywały mnie i przez długi czas były mi milsze i bliższe od ludzi i ich losów".
Pomimo tego, że całościowy wydźwięk powieści jest pesymistyczny, pełen melancholii, nostalgii i straconych złudzeń, to na jej końcu pojawia się bardzo wyraźny promień światła, który jak uważam towarzyszy również całej późniejszej twórczości Hermana Hesse:
"(...) A gdyby mi moje uczucie pozwoliło przemówić językiem lasów i rzek - dla kogo bym mówił? Nie tylko dla moich ulubieńców, ale przede wszystkim dla ludzi, którym chciałem być przewodnikiem i nauczycielem miłości".
Autor pragnie nam uświadomić, że choć nasze życie i świat, które tworzymy pełne są cierpienia, trudu i rozwianych marzeń, to wciąż są czymś pięknym. Nie sposób uciec całkowicie od drugiego człowieka, tylko on bowiem może być zwierciadłem naszego życia i...

basklar | 2011-05-04

Bardzo wczesny, ale, jak dla mnie, jednocześnie już bardzo dojrzały Hesse…

Kamila Dobska | 2014-12-14
Przeczytana: 09 września 2014

"Tak to jest z kochaniem. Przynosi ono z sobą ból, toteż dużo wycierpiałem w tym okresie. Ale to takie nieważne, czy się cierpi, czy nie! Żeby tylko istniało bliskie współżycie, żeby człowiek czuł tę ciasną więź.."

ejrene | 2012-12-06

Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Hessego, a także pierwsza w jego dorobku literackim. Nie powiem, żeby zachwyciła mnie tak, jak mi to obiecywano, ale napewno sięgnę teraz po jego pozostałe książki. Jest krótka i przeczytać ją można w jeden wieczór, ale i w jeden wieczór o niej zapomnieć.

usiusiu | 2014-05-28
Dreak17 | 2019-02-25