Peter Camenzind

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Peter Camenzind

Ta wczesna powieść Hessego jest historią chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, wiele podróżuje, odnosi sukcesy literackie, prowadzi burzliwe życie, wreszcie zrezygnowany wraca do rodzinnej wioski. Wątki autobiograficzne łączą się z krytyką moralności mieszczańskiej oraz intelektualistów uciekających od rzeczywistości.

źródło okładki: empik.com

Piter | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

"Peter Camenzind" to opowieść o życiu chłopca, a następnie mężczyzny, który przez całe życie poszukiwał czegoś, co pozwoliłoby mu odczuć prawdziwy, głębszy sens egzystencji. Główny bohater jest romantykiem, marzycielem, istotą zawieszoną pomiędzy światem przyrody, gór, czystego powietrza i wolności, a światem, którego architektem jest cywilizacja. Targany skrajnymi emocjami, ukrytymi namiętnościami, Peter szuka swego miejsca świecie i pozwala czytelnikowi odnaleźć w jego historii pierwiastki swojej własnej.

Książka barwna, poetycka i, nieproporcjonalnie do objętości, bogata w treść. Unaocznia znaczenie i piękno relacji międzyludzkich, takich, jak przyjaźń i miłość.
Myślę, że to obowiązkowa literatura dla niespokojnych dusz:)

basklar | 2011-05-04

Bardzo wczesny, ale, jak dla mnie, jednocześnie już bardzo dojrzały Hesse…

Kamila Dobska | 2014-12-14
Przeczytana: 09 września 2014

"Tak to jest z kochaniem. Przynosi ono z sobą ból, toteż dużo wycierpiałem w tym okresie. Ale to takie nieważne, czy się cierpi, czy nie! Żeby tylko istniało bliskie współżycie, żeby człowiek czuł tę ciasną więź.."

ejrene | 2012-12-06

Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Hessego, a także pierwsza w jego dorobku literackim. Nie powiem, żeby zachwyciła mnie tak, jak mi to obiecywano, ale napewno sięgnę teraz po jego pozostałe książki. Jest krótka i przeczytać ją można w jeden wieczór, ale i w jeden wieczór o niej zapomnieć.

usiusiu | 2014-05-28
Witkacy33 | 2016-11-15