Peter Camenzind

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Peter Camenzind

Ta wczesna powieść Hessego jest historią chłopskiego syna, który zdobywa wykształcenie, wiele podróżuje, odnosi sukcesy literackie, prowadzi burzliwe życie, wreszcie zrezygnowany wraca do rodzinnej wioski. Wątki autobiograficzne łączą się z krytyką moralności mieszczańskiej oraz intelektualistów uciekających od rzeczywistości.

źródło okładki: empik.com

Nobliszka | 2017-04-11

Chłopa ze wsi wyrugujesz, ale wsi z chłopa to już nie. I możesz nawet ty być chłopem, i możesz się starać, może ci się wydawać, że pragniesz pałaców, że marzą ci się uniwersytety, to jednak jeśli w sercu posiadasz te przaśną nostalgię, tę melancholijną nutę prowincji, to nigdy ich całkowicie nie zagłuszysz, nigdy nie uciszysz w duszy muzyki. Bo tęsknota to uczucie potężne, tu i teraz nie ma z nim szans zwyciężyć, tu i teraz nie powinno z nim w szranki stawać. Bo co przyćmi obrazy z naszej głowy, co zastąpi wytęsknione zapachy czy smaki, ubrane w anegdoty , przystrojone wspomnieniami?

Prostota to nie synonim prostactwa. Nie każdy dostrzega jej wartość. Ona nie krzyczy, nie korzysta z ozdobników, nie reklamuje się wielkim bilbordem. Jej wartość leży w skromności, w braku detali, w adoracji spokoju. Trzeba być wielkim znawcą rzeczy aby dostrzec i docenić jej pełną krasę.

I lenistwo, mało kto jest wirtuozem w tej cudnej dziedzinie, bo wystarczy przymierzyć się do rozpoczęcia studiów,...

Piter | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

"Peter Camenzind" to opowieść o życiu chłopca, a następnie mężczyzny, który przez całe życie poszukiwał czegoś, co pozwoliłoby mu odczuć prawdziwy, głębszy sens egzystencji. Główny bohater jest romantykiem, marzycielem, istotą zawieszoną pomiędzy światem przyrody, gór, czystego powietrza i wolności, a światem, którego architektem jest cywilizacja. Targany skrajnymi emocjami, ukrytymi namiętnościami, Peter szuka swego miejsca świecie i pozwala czytelnikowi odnaleźć w jego historii pierwiastki swojej własnej.

Książka barwna, poetycka i, nieproporcjonalnie do objętości, bogata w treść. Unaocznia znaczenie i piękno relacji międzyludzkich, takich, jak przyjaźń i miłość.
Myślę, że to obowiązkowa literatura dla niespokojnych dusz:)

basklar | 2011-05-04

Bardzo wczesny, ale, jak dla mnie, jednocześnie już bardzo dojrzały Hesse…

Kamila Dobska | 2014-12-14
Przeczytana: 09 września 2014

"Tak to jest z kochaniem. Przynosi ono z sobą ból, toteż dużo wycierpiałem w tym okresie. Ale to takie nieważne, czy się cierpi, czy nie! Żeby tylko istniało bliskie współżycie, żeby człowiek czuł tę ciasną więź.."

ejrene | 2012-12-06

Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Hessego, a także pierwsza w jego dorobku literackim. Nie powiem, żeby zachwyciła mnie tak, jak mi to obiecywano, ale napewno sięgnę teraz po jego pozostałe książki. Jest krótka i przeczytać ją można w jeden wieczór, ale i w jeden wieczór o niej zapomnieć.

usiusiu | 2014-05-28
Otto | 2017-04-14