rozwiń zwiń

Lala

Okładka książki Lala
Jacek Dehnel Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2006-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2006-10-12
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
8374142227
Tagi:
literatura polska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1869 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1519
171

Na półkach: ,

Przyjemna lektura i oddech ulgi od aktualnie obowiązującej, jednowymiarowej, bogoojczyźnianej retoryki.
Dehnel opisał historię swojej rodziny, opowiadaną mu z kolei przez jego babcię, Helenę Bieniecką. Historia sięga XIX wieku i Kijowa, by po pierwszej wojnie przenieść się do Polski. Wtedy też rodzi się jej główna bohaterka – babcia narratora. Jest to kobieta niepospolita – inteligentna, śmiała, bezczelna, niezły numer, silna osobowość. A przy tym jest doskonałym, przepraszam za wyrażenie, produktem swojej wolnomyślicielskiej, polsko-niemiecko-rosyjskiej rodziny. Kiedy babcia wychodzi na plan pierwszy, powieść natychmiast zyskuje na wyrazistości i staje się bardziej wciągająca.
Głównymi atutami „Lali” są humor i ironia, i jest to z pewnością zasługa osobowości babci Dehnela. Gorzej, kiedy pojawia się sam Dehnel. Wojciech Gołębiewski określił go ładnie jako „paniczykowatego”. Ja bym złośliwie powiedziała, że snobistycznego i egzaltowanego. Dehnel ma dwóch bogów: pochodzenie i wykształcenie. Ale o to mniejsza. Problem w tym, że niekiedy daje się ponieść egzaltacji i upaja się osobistymi, wzniosłymi refleksjami w rodzaju tej o szlachciankach: „Jakby je kto wyciosał z twardego drewna, jak pale do cumowania galeonów albo krzyże rozstajne, których trzymają się drogi, by nie pobłądzić… z tej rasy wszystkie one”. Może i mam alergię na nadęcie, ale to naprawdę nie jest dobre.
Powieść jako ten galeon dobija do brzegu współczesności… I staje się pożegnaniem odchodzącej babci, pożegnaniem szczerym i przejmującym. Bardzo to ładny portret ukochanej osoby.
Czy "Lalę" polecić, nie wiem – niektórzy narzekają na chaotyczność, mnie w pierwszym momencie zaskoczyła lekkość i powierzchowność dykteryjek – ale im dalej, tym jest lepiej. Mnie się to w każdym razie dobrze czytało, zwłaszcza kiedy nauczyłam się omijać patetyczne wtręty autora.

Przyjemna lektura i oddech ulgi od aktualnie obowiązującej, jednowymiarowej, bogoojczyźnianej retoryki.
Dehnel opisał historię swojej rodziny, opowiadaną mu z kolei przez jego babcię, Helenę Bieniecką. Historia sięga XIX wieku i Kijowa, by po pierwszej wojnie przenieść się do Polski. Wtedy też rodzi się jej główna bohaterka – babcia narratora. Jest to kobieta niepospolita –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 334
  • Chcę przeczytać
    2 212
  • Posiadam
    715
  • Ulubione
    212
  • Teraz czytam
    74
  • Literatura polska
    57
  • 2014
    23
  • 2012
    23
  • 2011
    20
  • Chcę w prezencie
    18

Cytaty

Więcej
Jacek Dehnel Lala Zobacz więcej
Jacek Dehnel Lala Zobacz więcej
Jacek Dehnel Lala Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także