Sprawy rodzinne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Powieść toczy się w społeczności parsów niewielkiej społeczności wyznawców zaratusztry, mieszkających w Indiach. Opowiada historię pewnej rodziny z Bombaju. To uniwersalna opowieść o miłości, dojrzewaniu, przemijaniu, starości, umieraniu opowieść o człowieku, o tym, że każda nasza decyzja na nowo buduje lub rujnuje nasz świat.

brasilka2 | 2012-09-14
Na półkach: Przeczytane, Azja, Powieści
Przeczytana: 06 września 2012

Przeczytałam "Fine balance" tego autora, która była wspaniała i sięgnęłam po "Family matters". Ta też nie jest zła, ale nie ma porównania do "Fine balance".
Ciekawy obrazek skomplikowanych relacji rodzinnych w hinduskiej rodzinie, przeplatany wspomnieniami starszego pana z czasów jego młodości.
Kilka niespodziewanych zwrotów akcji i dość zaskakujący jak dla mnie epilog.

Tamanna | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Nariman Wakil to siedemdziesięciokilkuletni Pars, były nauczyciel literatury angielskiej z powodu postępującej choroby Parkinsona poddany trosce swoich pasierbów. Czterdziestopięcioletni, głuchy Dźal skłonny jest na każdym kroku do ustępstw, ale jego dwa lata młodsza, zgorzkniała w staropanieństwie siostra Kumi stosuje wobec ojczyma surowy reżym, czyniąc z jego życia więzienie. Gdy pewnego dnia Nariman podczas spaceru potyka się, łamiąc sobie nogę, konieczność pomocy w załatwianiu biologicznych potrzeb przerasta pełną wrogości do ojczyma Kumi. Odwozi ona go ambulansem do jego rodzonej córki, Roksany. W ciasnocie dwóch pokoików zamieszkałych przez Roksanę z mężem Jezadem i dwójką synów, dziewięcioletnim Dżehangirem i trzynastoletnim Muradem trud codziennej opieki nad ojcem przemienia całą rodzinę....

Tę powieść umiejscowioną w środowisku Parsów, w Bombaju na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku, w czas poddania miasta władzy faszyzującej, skrajnie hinduskiej...

imogeen | 2015-08-20
Na półkach: 2016, Przeczytane