Okrążanie ciszy

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co

Opowieść Okrążanie ciszy powstała w efekcie długich rozmów z człowiekiem, którego rodzice byli głuchoniemi. Problemy bohatera książki to nieporuszane na ogół problemy dzieci żyjących na pograniczy świata ciszy i świata dźwięków.

okruszek | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Agnieszka Górska porusza jakże ważny temat, ktory w dzisiejszych czasach nie jest zbytnio rozpowszechniony. Niewiele sie mowi o osobach niesłyszących, głuchoniemych jak również inych rodzajach niepelnosprawności. Czy choćby przez chwile się zastanowilismy jak Ci ludzie sobie radzą w życiu codziennym? Jakie stoja przed nami bariery architektoniczne oraz społecznościowe?
Chłopiec uwielbia jeżdzic pociągami. Większość czasu spędza z dziadkami. Pewnego razu uzmysłowił sobie, że to znane widoki, ktore nas otaczają dają nam poczucie bezpieczeństwa a ich brak natychmiast powoduje niepokoj, lęk i zagubienie. Tak reaguje każdy z nas, tzw odruch niekontrolowany. "A przecież są ludzi zawsze zanurzeni w ciemności, ktorzy zyją, nie widząc tego, co dzieje się wokół nich. Jak orientują się w świecie i czy w ogóle wyobrażają sobie świat?". Kazurek, bo tak ma na imie bohater opowieści, ma dziesięć lat, musiał bardzo szybko dorosnąc i dużo rzeczy poznawać samemu/ pomagać rodzicom. Jego mama bez obaw...

kaname | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015