Frykcje

Wydawnictwo: Sic!

Kolejna w Wydawnictwie Sic! powieść popularnego francuskiego pisarza, autora dobrze przyjętej przez krytykę i czytelników W stronę niewinności (Sic! 2006). I tym razem głównym bohaterem jest mężczyzna: Frykcje są historią jego życia od czasu dojrzewania do pięćdziesiątki. Powieść można czytać jako amęskąa wersję Pianistki Elfriede Jelinek. Bohater, pochodzący z rozbitej rodziny, wychowany przez ma

Ania | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Moje uznanie zyskał styl autora. Jego lekkość i prostota sprawiają, że "Frykcje" czytałam z przyjemnością, niemal bez żadnego wysiłku.
Sama treść nie zachwyca i nie wciąga. Relacje syna i matki przedstawione na różnych etapach życia. Tytuł sugeruje, że książka dotyka tematów, które zaciążą czytelnikowi. Nic bardziej mylnego.
W zasadzie to czytanie dla samego czytania, które nie niesie za sobą żadnych emocji i przemyśleń.

kodoga | 2015-06-17
Przeczytana: 26 maja 2015

Niewielka książeczka, którą równie szybko jak przeczytałam, tak i zapomniałam. Czyta się łatwo, nawet nieźle, ale nie wywołuje ani głębszych refleksji, ani tez nie daje jakiejś szczególnej przyjemności z lektury, choćby takiej dla czystej tylko rozrywki.
Z tych więc przyczyn roczarowanie - opis "okładkowy" dawał złudną nadzieję na znacznie ciekawszą lekturę.

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 2009 rok

„Frykcje” Philippe’a Djiana są gorsze od „37,2º rano”, ale zdecydowanie lepsze od „Nieczystości”. Książka reklamowana jest jako męski odpowiednik „Pianistki” Jelinek, czy to prawda – nie wiem. „Pianistki” nie czytałam. Ale po prawdzie patologii wielkiej to ja w tej książce nie widzę. Ot, ukazane są bolączki bohatera jako chłopaka, młodzieńca i dorosłego mężczyzny. Tak reklamowany związek z matką nawet nie zahacza o patologię, ukazuje tylko przywiązanie syna do matki. Każda opowieść stanowi oddzielne opowiadanie, a łączy je jedno: radosne to one nie są. Brak ojca, zdrady, alkoholizm, mizoginizm podane są w iście mieszczańskiej mieszance, Djian opisuje widziany świat, ale go nie ocenia, nie podlewa sensacją. Dodaje zaledwie szczyptę pikanterii. Co ciekawe, chwilami wydaje się mieć pomysły rodem z Johna Irvinga: tak niesamowite, że aż realne.

WhiteRabbit | 2014-06-28

Według mnie powieść jest dobra, ale nie nadzwyczajna. Fragmentaryczność akcji budzi poniekąd niedosyt - nie wiadomo co dokładnie wydarzyło się pomiędzy poszczególnymi epizodami, ale w zasadzie o to chodziło - o ukazanie tych chwil, w których występują tytułowe "frykcje". Jednak książka wydaje mi się przez to zbyt intensywna i za krótka. To pozycja, która ze względu na swoją formę spodoba się fanom nowoczesnego czy nawet eksperymentalnego pisania, zwłaszcza, że postacie i środowisko w którym żyją przypomina nieco bohaterów powieści J. C. Oates.
Osobiście, znacznie bardziej podobała mi się "37,2º Rano" tego autora, która była napisana w bardziej "tradycyjnym" stylu.

Wilddancer | 2016-05-07
Na półkach: 2016, Mojito, Przeczytane