Ostatni raport

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Wstrząsająca historia agenta służb specjalnych, który był zarazem bohaterem opozycji. Główny bohater miał obsesję notowania, którą spożytkował do pisania raportów dla służby bezpieczeństwa. Uważany za opozycjonistę, działał jako niezwykle wydajnym kolaborantem. Był współzałożycielem Studenckiego Komitetu Solidarności i jednocześnie współpracował ze służbami specjalnymi. Nie czuł się winny poniewaz w swoim mniemaniu działał konsekwentnie. W okresie stanu wojennego wyjechał do Szwajcarii, gdzie zorganizował pieniądze na potrzeby Solidarności. Wrócił do Polski jako bohater podziemia i zadenuncjował ukrywającego się działacza podziemia, sam też został zadenuncjowany. Dalej działał jednak ?podwójnie?. Cynik czy ofiara? Demaskatorska powieść, która burzy czarno-biały wizerunek najnowszej polskiej historii. O autorze Zbigniew Kruszyński (ur. 1957) ? jeden z najbardziej cenionych pisarzy średniego pokolenia. Za swą działalność w podziemnych strukturach Solidarności więziony w latach 1982-1984. W roku 1984 wyjechał do Szwecji, gdzie pozostał na dłużej. Prowadzi warsztaty przekładu literackiego na uniwersytecie w Sztokholmie, mieszka zaś w Polsce. Debiutował w 1995 roku powieścią Schwedenkräuter, która przyniosła mu nagrody ?bruLionu? i Fundacji Kultury. Wszystkie pozostałe jego książki: Szkice historyczne (1996), Na lądach i morzach (1999) i Powrót Aleksandra (2006), zdobyły nominację do Nagrody Literackiej Nike. Za ostatni zbiór opowiadań otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego.

Trithemius | 2016-07-07
Przeczytana: 10 listopada 2009