Etiuda matrymonialna

Wydawnictwo: Primavera

Bohaterka najnowszej powieści Jolanty Cywińskiej to młoda, wykształcona, samotna kobieta z dużego miasta.Dobra praca, wysokie zarobki i przelotne znajomości nie są w stanie zagłuszyć jej tęsknoty za prawdziwym uczuciem i stałym związkiem.

Ewa | 2011-02-07
Przeczytana: luty 2011

Wypożyczyłam "Etiudę matrymonialną" z biblioteki. Pomyślałam: cienka książeczka, fabuła lekka i przyjemna, nawet jeśli się okaże beznadziejna, to ze względu na objętość czasu zbyt wiele nie stracę. Jak się okazało- pomyliłam się. Aby przebrnąć przez tą "książeczkę" kilkakrotnie tłumiłam ziewanie i przytrzymywałam opadające sennie powieki.

Główna bohaterka jest wybitnie zdesperowana, jeśli chodzi o poszukiwanie swojej drugiej połowy. Rejestruje się w biurze matrymonialnym - najpierw jednym, potem drugim - i spotyka się kolejno z kandydatami, którzy niespecjalnie spełniają jej wymagania. Miało być z założenia ciekawie i zabawnie - no niestety, nie wyszło. Czytając wynurzenia Małgosi wydaje się nam, że mamy do czynienia z wybitnie zdesperowaną osóbką, gotową po trupach dojść do swojego celu i wyjść za mąż - za kogokolwiek. Generalnie książki nie polecam, chyba że ktoś chce spędzić parę godzin nad pamiętnikiem zdeterminowanej przedstawicielki klasy średniej plus, i wynudzić się...

Jula | 2011-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Jestem uzależniona od czytania, bez którego trudno mi przeżyć choćby jeden dzień, więc - mając kilka wolnych godzin i niewielki wybór książek pod ręką - sięgnęłam po "Etiudę matrymonialną" nieznanej mi zupełnie autorki. Spodziewałam się książki lekkiej, łatwej w czytaniu i przyjemnej, i nie zawiodłam się, ale nie spodziewałam się, że autorka przedstawi w niej całkiem poważny problem społeczny jakim jest niechciana, niezamierzona samotność oraz próby, niekiedy desperackie, zmiany tej sytuacji podejmowane przez główną bohaterkę Małgorzatę i nie tylko nią. Z obserwacji autorki wynika, że samotność z wyboru ma charakter maryginalny, gdyż najczęściej ludzie po przekroczeniu pewnego wieku (różnego dla poszczególnych osób) myślą jeżeli nie o małżeństwie, to przynajmniej o stworzeniu poważnego związku i z reguły chcą mieć dzieci. Tradycyjna rodzina tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody, teraz tylko przesunęła się granica wieku, w którym jest zakładana.
Powieść tę czyta się bardzo szybko...

Kate | 2012-10-20
Patrycja | 2011-10-19