Etiuda matrymonialna

Wydawnictwo: Primavera

Bohaterka najnowszej powieści Jolanty Cywińskiej to młoda, wykształcona, samotna kobieta z dużego miasta.Dobra praca, wysokie zarobki i przelotne znajomości nie są w stanie zagłuszyć jej tęsknoty za prawdziwym uczuciem i stałym związkiem.

Malena | 2018-09-03
Przeczytana: sierpień 2018

Wybrałam tę książkę raczej na szybko chcąc poczytać coś lekkiego, kobiecego, ale ciekawego. Początek, jak rzadko kiedy, bardzo mi się spodobał. Zapowiadało się po babsku, interesująco, słowem idealna książka o relacjach międzyludzkich. Ale z czasem zaczęłam mnie to nużyć. Dlaczego? Otóż książka jest czymś w rodzaju pamiętnika, ale wyjątkowo monotonnego i nieciekawego. Ileż razy można czytać to samo... Poza tym dziwno-śmieszne przemyślenia bohaterki wzmagały jeszcze moją irytację. Główna bohaterka jest osobą zarozumiałą, zadufaną w sobie, szyderczo podchodzącą do wszelkich relacji nawet z koleżankami (co mnie dziwi). Na własne życzenie wg mnie, jest sama, ponieważ jej postawa "chcę superbogatego znaczącego coś w świecie, przystojnego, młodego faceta już teraz, zaraz!" odstręcza nawet mnie. Nie przychodzi jej do głowy pomimo wykształcenia i dość inteligentnego sposobu bycia, że przyjaźń czy miłość to coś, czego nie można dostać na zamówienie, za pieniądze od razu na już, bo się...

Ewa | 2011-02-07
Przeczytana: luty 2011

Wypożyczyłam "Etiudę matrymonialną" z biblioteki. Pomyślałam: cienka książeczka, fabuła lekka i przyjemna, nawet jeśli się okaże beznadziejna, to ze względu na objętość czasu zbyt wiele nie stracę. Jak się okazało- pomyliłam się. Aby przebrnąć przez tą "książeczkę" kilkakrotnie tłumiłam ziewanie i przytrzymywałam opadające sennie powieki.

Główna bohaterka jest wybitnie zdesperowana, jeśli chodzi o poszukiwanie swojej drugiej połowy. Rejestruje się w biurze matrymonialnym - najpierw jednym, potem drugim - i spotyka się kolejno z kandydatami, którzy niespecjalnie spełniają jej wymagania. Miało być z założenia ciekawie i zabawnie - no niestety, nie wyszło. Czytając wynurzenia Małgosi wydaje się nam, że mamy do czynienia z wybitnie zdesperowaną osóbką, gotową po trupach dojść do swojego celu i wyjść za mąż - za kogokolwiek. Generalnie książki nie polecam, chyba że ktoś chce spędzić parę godzin nad pamiętnikiem zdeterminowanej przedstawicielki klasy średniej plus, i wynudzić się...

książek: 2015
Julka | 2011-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Jestem uzależniona od czytania, bez którego trudno mi przeżyć choćby jeden dzień, więc - mając kilka wolnych godzin i niewielki wybór książek pod ręką - sięgnęłam po "Etiudę matrymonialną" nieznanej mi zupełnie autorki. Spodziewałam się książki lekkiej, łatwej w czytaniu i przyjemnej, i nie zawiodłam się, ale nie spodziewałam się, że autorka przedstawi w niej całkiem poważny problem społeczny jakim jest niechciana, niezamierzona samotność oraz próby, niekiedy desperackie, zmiany tej sytuacji podejmowane przez główną bohaterkę Małgorzatę i nie tylko nią. Z obserwacji autorki wynika, że samotność z wyboru ma charakter maryginalny, gdyż najczęściej ludzie po przekroczeniu pewnego wieku (różnego dla poszczególnych osób) myślą jeżeli nie o małżeństwie, to przynajmniej o stworzeniu poważnego związku i z reguły chcą mieć dzieci. Tradycyjna rodzina tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody, teraz tylko przesunęła się granica wieku, w którym jest zakładana.
Powieść tę czyta się bardzo szybko...

Kate | 2012-10-20
Patrycja | 2011-10-19