Port macierzysty

Tłumaczenie: Bożena Krzyżanowska
Wydawnictwo: Książnica
Homeport
sztuka, zagadka, tajemnica

Młoda Amerykanka Miranda Jones, uznany historyk sztuki, zostaje wezwana do Florencji. Ma sprawdzić autentyczność renesansowej statuetki. Okazuje się, że brązowa rzeźba jest nieznanym dziełem Michała Anioła. Ku nieopisanemu zdziwieniu doktor Jones włoscy eksperci uznają bezcenną statuetkę za falsyfikat, podważając profesjonalizm koleżanki po fachu. Miranda próbuje jednak rozwiązać zagadkę. Pomaga jej w tym czarujący właściciel nowojorskiej galerii. Razem odkrywają śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę.

basik | 2016-06-24
Na półkach: Sensacja, Posiadam, Przeczytane

Skończyłam czytać "Port macierzysty" i jestem pod wrażeniem, jak autorka potrafi pisać o każdym zawodzie z taką precyzją, jakby sama go wykonywała.
Tym razem fabuła dotyczy dzieł sztuki oraz złodziei.
Miranda prowadzi galerię sztuki oraz pracuje w laboratorium, jako historyk sztuki- archeometra ( znawczyni posążków z brązu okresu renesansu)
Zostaje wezwana przez matkę do Florencji, na konsultację nowo odkrytej rzeźby Czarnej Damy, badania przez nią prowadzone potwierdzają jej przypuszczenia, że jest to dzieło Michała Anioła.
Niestety inni naukowcy stwierdzają, że jest to falsyfikat.
Wraca więc do Ameryki, a tu kolejna niespodzianka, rzeźba z jej galerii David, zostaje skradziona. Mało tego, złodziej włamuje się do jej domu z pretensjami, że rzeźba też jest falsyfikatem.
Miranda i Ryan zaczynają razem pracować, żeby odkryć kto i dlaczego, chce zniszczyć życie i reputacje Mirandy. Zaczynają ginąć ludzie, a ona dostaje anonimy z pogróżkami.
Świetna książka, dobry romans, a...

wiejskifilozof | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Nora Roberts napisała trym razem, jedną ze swych lepszych powieści. O ile, czasem w twórczości autorki znalazły się ckliwe romanse.Które nużyły już po kliku zdaniach,tu mam zupełnie coś innego.Dobrze napisany kryminał z połączeniem z dobrym romansem.Tak właśnie dobrym,bez tęcz,serduszek tony wylanych łez i ciągłego wzdychania za tym jednym jedynym.Bardzo mi podobała się główna bohaterka,to nie tylko piękna lecz i bardzo silna psychicznie kobieta,historyk sztuki.Praca wymaga od niej przyjazdu do Florencji.I tu przyznam,że troszkę się zawiodłem. Spodziewałem się bardziej szczegółowych opisów miasta,jakiś placów czy też ulic.Bo to co dostałem,było troszkę za mało.
Akcja Port Macierzysty jest bardzo zrównoważona na romans i kryminał.Zachowuję dobre proporcje,dzięki czemu czyta się spokojnie i przyjemnie.

Wicca | 2012-05-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 maja 2012

"Port macierzysty" to zdecydowanie jedna z lepszych książek, jakie wyszły spod pióra Nory Roberts.
Autorka potwierdza swój profesjonalizm opisując świat artystów oraz ich życia intymnego od strony zdradzającej wiedzę fachową na temat tego środowiska, tak jakby sama się z niego wywodzila. Kto wie... Może jako pisarka jej wlaśnie doświadczenia też przecież związane ze światem sztuki mogły posłużyć za material, na którym tkała losy swoich fikcyjnych bohaterow?

Jak widać na każdej stronie tej pokaźnej rozmiarowo powieści, autorka nie ma problemu z opisywaniem akcji, zbliżeń pomiedzy kobietą a meżczyzną a jej lekkie pióro jest niczym delikatny język poruszający się sylabami słyszalnej rozkoszy po ciele kochanków tak wyraźnie, że jestesmy niczym osoba trzecia, przypatrująca się z bliska milosnemu uniesieniu....i sami czujemy narastające podniecenie.

Romans Mirandy z Ryanem Boldari nie jest ani centrum powieści ani nie jest zrzucony na dalsze tory ksiażki. Nora Roberts przeplata go...

Monika | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

tak :) to będzie jedna z moich ulubionych książek.
Szybka, niesamowita, zagadkowa, tajemnicza akcja. Czytasz i nie możesz się oderwać.
Fascynujące opisy Florencji, sztuka, przede wszyskim renesansowa, obrazy, posążki z brązu. Zagadki. Im bardziej zagłebiasz się w szczegóły, tym więcej pojawia się pytań, na które trzeba znalezć odpowiedz.

"Piękno samo usprawiedliwia własne istnienie"
Emerson

"Gniew jest okrutny, a złość oburzająca, ale
czy ktoś zdoła stawić czoło zazdrości?"
Przysłowie

Karolina | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Bardzo fajna książka z bardzo fajnymi bohaterami..
ona jest naukowcem, On złodziejem:)
Mimo, że ją okradł zrodziło się między nimi uczucie.
Bardzo podobała mi się także postać Andrew i jego problem z alkoholem. Bardzo rzadko słuchamy osób, które mówią nam, ze mamy z czymś problem.. Zawsze mówimy, że nie jesteśmy uzależnieni i w każdej chwili możemy przestać.
Ukazany jest także wpływ rodziców na zachowania swoich dzieci.. Miranda nie była kochanym dzieckiem i sama także bała się zakochać.
Polecam

Lucyna | 2013-12-11
Na półkach: Nora Roberts, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Nora Roberts autorka licznych romansów napisała całkiem zabawną historię. Ona - historyk sztuki, naukowiec, badacz; On złodziej dzieł sztuki. Dla Niej coś jest dobre lub złe, On postrzega zasady moralne relatywnie. A jednak ich losy splatają się ze sobą i mimo pozornego "niedopasowania" rodzi się między nimi uczucie. Zabawna książka, w której wątek kryminalny przeplata się z romantycznym. Polecam

catalinka | 2013-01-06

Jeśli chodzi o Norę Roberts to od bardzo dawna miałam ochotę na jakąś książkę tej autorki. Sama nie wiem czemu, ale często rezygnowałam z przeczytania czegoś jej autorstwa, może przerażała mnie grubość powieści. W końcu trafiłam na "Port macierzysty", który bardzo długo mnie odpychał, ale w końcu przemogłam się i zaczęłam czytać.
Główną bohaterką jest Miranda Jones, która razem z bratem prowadzi instytut zajmujący się sztuką. Pasją pani doktor jest renesans, więc gdy tylko w rękach jej matki ląduje brąz z tego okresu postanawia dać go córce, aby poddała go badaniom. Miranda zostaje jednak napadnięta, a jej wyjazd przesuwa się o tydzień. Mimo opóźnienia dziewczyna rozpoczyna badania i potwierdza autentyczność figurki. Niestety po kilku dniach okazuje się, że mimo wcześniejszych opinii jest ona dobrze wykonanym falsyfikatem. W międzyczasie Miranda poznaje Ryana Boldari, właściciela galerii sztuki, z którym bardzo szybko połączą ją interesy i gorące uczucie. Razem muszą się zmierzyć z...

gabith | 2016-02-05
Przeczytana: 2009 rok

Nora jak zwykle niezawodna. Wciągająca akcja i ciekawy temat sfałszowanej lub nie figurki z brązu. Ta figurka zresztą działa na wyobraźnię, to musi być przedmiot, którego się nie zapomina. A bohaterowie raczyli się krakersami z serem i popijali to winem – od tego czasu tak jem krakersy, pychota!

Krzema | 2015-05-13
Przeczytana: 2013 rok

Jedna z moim najbardziej lubianych książek Nory Robert, zresztą wszytskie jej książki są świetne :) Polecam!

upiorka | 2010-05-12

zaczepista;)