Całując ul

Cykl: Crane's View (tom 1) | Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Kissing the beehive
8371205422

Sam Bayer-autor popularnych powieści, próbuje coś napisać, ale kolejny rozwód i znudzenie powoduje, że nic nie może przelać na papier. Wkrótce Sam pogrąża się w nie rozwiązanej zagadce kryminalnej. Wtedy wybucha jego gwałtowny romans z tajemniczą Veronicą Lake i niespodziewanie ujawnia się morderca Pauline. Osaczony ze wszystkich stron Sam przekonuje się, że tylko może ufać sobie w tej przerażającej sprawie.

Degamisz | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Carrolla od czasów szkolnych (kiedy to przeczytałem "Krainę Chichów" i "Muzeum psów" ale w tamtym czasie niekoniecznie wszystko zrozumiałem jak trzeba). Jestem pozytywnie zaskoczony fabułą "Całując ul". Książka trzyma w napięciu, atmosfera chwilami jest ciężka i duszna poprzez postaci w niej występujące (np. postać Veroniki Lake), autor snuje całkiem zgrabną intrygę i dość ciekawy wątek kryminalny. Do tego zagadki z przeszłości, ciekawe zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Polecam zdecydowanie

carac | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kindle
Przeczytana: 11 lutego 2014

"Jest takie rosyjskie przysłowie: „Prawda jest jak pszczoła — żądli prosto w oczy”. Jedna z prawd na mój temat jest taka, że piszę książki, które z założenia mają bawić, ale żadna z nich nie pretenduje do tego, aby być wielką. To mi wystarcza."

Są to słowa Sama Bayera, głównego bohatera i narratora powieści "Całując ul", który będąc pisarzem dość popularnym, zaczyna cierpieć na niemoc twórczą.

Szukając pomysłu na kolejną powieść, (która ma bawić) Sam postanawia wrócić do swej rodzinnej miejscowości, Crane’s View. Tam przypomina sobie zdarzenie, które być może zaważyło na jego życiu do tego stopnia, że wszelkie próby stworzenia związku z kobietą kończą się (trzykrotny rozwodnik) niepowodzeniem. Jako młody chłopak, kąpiąc się w pobliskiej rzece odnajduje zwłoki zamordowanej młodej dziewczyny. Nie czuje strachu czy obrzydzenia, lecz ciekawość, każącą mu dotknąć martwego nagiego ciała, oczyścić twarz trupa ze śluzu i odholować do brzegu.

(Jonathan Carroll sięga do autentycznego...

Roland | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Nowa, urzekająca powieść Jonathana Carrolla. „Całując ul” jest pierwszą częścią specyficznej trylogii. Tym razem autor zaserwował swoim czytelnikom powieść na poły dramatyczną, na poły kryminalną. Książka wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Sam tzw. realizm magiczny jest również specyficzny, mniej jest w nim nadnaturalności. Zakończenie paradoksalnie poprzez swoją małą spektakularność jest tak zaskakujące. Bardzo ciekawa i po raz kolejny podkreślam specyficzna powieść Carrolla.

Sam Bayer, autor popularnych powieści, w poszukiwaniu natchnienia wyrusza do rodzinnej miejscowości Crane’s View. Pobyt w niej uruchamia lawinę wspomnień. Wkrótce Sam pogrąża się w nie rozwiązanej zagadce kryminalnej sprzed trzydziestu lat: śmierci Pauline, najpiękniejszej dziewczyny w miasteczku. Niespodziewanie wybucha jego płomienny romans z tajemniczą Veronicą Lake. Jednocześnie ujawnia się „morderca” Pauline. Osaczony ze wszystkich stron Sam przekonuje się, że w tej piekielnej rozgrywce może...

Catalina | 2011-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Intrygująca książka. Najbardziej podobał mi się styl pisania Carrolla - rewelacyjne porównania, świetne poczucie humoru (przez pół książki miałam uśmiech na twarzy, mimo że jest to książka pomiędzy thrillerem a kryminałem). Oprócz tego skomplikowane charaktery bohaterów - największy atut książki. Szczególnie warta uwagi jest postać Cassandry Bayer - córki głównego bohatera (jest jedną z tych dziewczyn, z którymi chciałabym się zaprzyjaźnic w realnym świecie) i nieco psychodelicznej Veroniki Lake. Ogólnie nie robi jakiegoś piorunującego wrażenia, ale warto po nią sięgnąć, ze względu na to, że jest taka zaskakująca i nietypowa.

Muszę przyznać, że to jest specyficzna książka, jednak w żaden sposób nie jest to jej wada. Zaintrygował mnie pomysł wyjaśnienia zbrodni sprzed lat, która w pewnym sensie była dla głównego bohatera przełomowym momentem w życiu. Bardzo ciekawy był wątek z nie do końca zrównoważoną psychicznie Veronicą Lake, której postępowanie wprowadzało ten charakterystyczny klimat w książce: niepewności, duszności, trochę szaleństwa.
Zakończenie było zaskakujące chyba najbardziej przez swoją prostotę. Po jego przeczytaniu od razu przypomniało mi się stare powiedzenie mówiące, że "najciemniej jest zawsze pod latarnią".

Beti | 2016-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2016

I to jest to co lubie najbardziej.Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron i do końca trudno było się domyślić całej prawdy i kto był mordercą .Książka godna polecenia,a ja sięgam po część drugą .

Theodozy | 2014-04-24

Książkę czyta się niezwykle szybko, historia jest interesująca a bohaterowie z krwi i kości ale czegoś mi tu zabrakło. Nie lubię głównego bohatera, to taki sympatyczny gość i nic po za tym, szału nie ma.Jest postacią która ma chyba tylko służyć za punkt odniesienia co do innych silnych osobowości. Veronika Lake fascynuje (oczywiście tylko na kartach powieści). To ona kreuje w dużej części tą mroczną atmosferę pełną pradawnych stworów, duchów, demonów i nietoperzy jej niezrównoważonej psychiki. Śmiało mogę polecić jako książkę do pociągu, zdecydowanie przyśpiesza czas.

BetiFiore | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Po wielu latach siegnęłam znowu po Carrolla, za namową koleżanki. Nie zawiodłam się. Książka bardzo mi się podobała. Trochę w niej takiej swojskiej amerykanskiej rzeczywistości z dawnych seriali, jest sporo ciekawych myśli i obserwacji nad zyciem, jest oczywiście wątek kryminalny. Na pewno sięgnę po dalsze częsci trylogii. Polecam.

miss_anonymous | 2011-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Jak dotąd najlepsza z przeczytanych przeze mnie książek Jonathana Carrolla. Zaskoczyło mnie, że jest to właściwie kryminał i to w całkiem niezłym wydaniu. Zdecydowanie podobała mi się kreacja Veronici Lake - niezwykle nieprzewidywalna i nieodgadniona postać. W napięciu oczekiwałam, jaki będzie jej kolejny krok.

Luiza | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Tym razem zakończenie lekko mnie rozczarowało.
Ale jako całość bardzo mi się podobała :)