W domu niewoli

Wydawnictwo: Czytelnik
historyczna

allison | 2015-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2015

"W domu niewoli" to jedno z najważniejszych i najlepiej udokumentowanych świadectw sowieckich zbrodni. Książka napisana została "na gorąco", jeszcze podczas wojny, gdy wspomnienia Beaty Obertyńskiej były całkiem świeże. Mimo upływu wielu lat od jej pierwszego wydania, wciąż nie jest powszechnie znana, nad czym należy ubolewać.

Autorka opisuje przede wszystkim swoją ciernistą drogę przez radzieckie więzienia i łagry, z ostatnim etapem na okrytej czarną sławą Workucie. Także droga powrotna, gdy wydawać by się mogło, że uwolnieni z obozów Polacy byli już wolnymi ludźmi, okazała się gehenną, podczas której zmarło wielu więźniów.

Obertyńska szczegółowo przedstawia oparty na bestialstwie system sowieckiego więziennictwa. Jej opisy przesłuchań, warunków w kazamatach, bydlęcych wagonach i wreszcie w łagrach porażają i na długo pozostają w pamięci.
Autorka nie skupia się jedynie na własnych doświadczeniach. Wiele miejsca poświęca współwięźniom, zwłaszcza kobietom, wśród których, obok...

Koronczarka | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Książka, którą na półce trzeba postawić obok "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego i "Na nieludzkiej ziemi" Czapskiego. Autorka opisuje swoją tułaczkę po radzieckich więzieniach, pobyt w łagrze w Workucie i potem, nie mniej straszną od tego, "wolność" w wydaniu sowieckim. Główny walor tych wspomnień wypływa z faktu, że ich autorką jest kobieta, a więc rzeczywistość jest przedstawiona z właściwą naszej płci drobiazgowością i ze szczegółami, które mnie interesują, a w "męskich" książkach zostały pominięte, może dlatego, że w nawale nieszczęść uznane zostały za nieistotne. Ale dla mnie one właśnie dopiero otwierają przed wyobraźnią świat. Więc interesuje mnie, czy i jak można się było umyć, jak dawały sobie radę matki i ich dzieci, czy do wszechogarniającego brudu i robactwa można się przyzwyczaić i jak się z tym walczy. A Obertyńska sowiecką rzeczywistość opisuje, łącząc brutalny naturalizm z wyrafinowanym spojrzeniem malarza. To zaskakujące zestawienie i bardzo udane. Autorka jest...

talia44 | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

"W domu niewoli to wstrząsająca relacja Beaty Obertyńskiej z tułaczki po Związku Radzieckim w latach 1940-1942.
Osadzono ją najpierw w lwowskim więzieniu.Następnie jej przymusowa wędrówka wiodła przez Kijów,Odessę,Charków,Chersoń,Artiomowsk,Starobielsk,Tułę,Kożwę aż do łagru pod Workutą.
Po amnestii autorce nie udało się połączyć z armią polską i jeszcze przez pół roku tułała się po odległych kołchozach.
Wspomnienia autorki są bardzo osobiste i bardzo szczegółowe.Opisuje gehennę,którą przeżyła ona i tysiące ludzi w sowieckich łagrach i ciężkich więzieniach.
Jest to jedna z najbardziej przejmujących relacji jakie przeczytałam.To wspaniała lektura pełna opisów i historii ludzi spotkanych przez Obertyńską w Związku Radzieckim.
Wspomnienia są napisane bardzo sugestywnie.Czytając razem z autorką marzłam,cierpiałam,głodowałam i chorowałam.
Należy jeszcze dodać,że książka napisana jest pięknym,poetyckim językiem i wspaniale się ją czyta.

Roman Dłużniewski | 2016-12-15

Wybitna, a ciągle nienależycie uhonorowana polska poetka i pisarka. Beata Obertyńska. Jedna z tych, które nie dały się złamać. Opisuje swoją katorgę na sowieckiej ziemi. Koniecznie!!!

Ania | 2013-12-08

Autorka jest świetną pisarką i jej styl literacki nadaje niesamowitej głębi niełatwej tematyce tej książki. Myślę, że Obertyńska byłaby doskonałą malarką, ponieważ patrzy na świat jak malarz, nawet jeśli ten świat to czysty turpizm i wymaga naturalizmu aby go określić. Bystra, wnikliwa obserwatorka świata opanowanego przez ludzkie robactwo.

Jola_St | 2011-03-25
Przeczytana: 24 marca 2011

Daję tej książce trzy gwiazdki, uznając, że książka warta jest przeczytania.
Książkę tę czytało mi się ciężko, być może z racji trudnej, bolesnej tematyki, ale sądzę też, że z racji trudnego języka literackiego autorki.

Melba | 2013-06-23
Przeczytana: 01 września 2012

Poruszająca historia Polki, która II wojnę światową przeżywa od "wschodniej" strony naszego kraju. Tułaczka po więzieniach, niezwykli ludzie i ich historie, inna, chora rzeczywistość. Wszystko opowiedziane niezwykle plastycznym, wyrazistym językiem.
Dla mnie książka wyjątkowa, będę jeszcze do niej wracała.

Drapek25 | 2013-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2013

Jedna z najlepszych książek jakie w życiu czytałam.

Annairda | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Wzruszająca , wstrząsająca , moja historia w szkole była inna....

quasimodo | 2012-01-10

Język wcale nie taki trudny, zależy też może kto już co czytał ;p mnie się czytało wcale przyjemnie ;) Mocna książka.

Nowe stare lektury