Ania

literatura młodzieżowa
Telbit
2007-01-01
2007-01-01

Trzynastoletnia Ania to główna bohaterka powieści Barbary Ciwoniuk. Dziewczyna dorasta w ciepły, pełnym miłości domu ze mamą, starszym bratem Danielem i młodszym Jasiem, a także często nieobecnym tatą. W życiu dziewczynki obecny jest także dziadek, na którego zawsze można liczyć. Jak w życiu bywa także w rodzinie trzynastolatki zdarzają się gorsze i smutne momenty, ale dużo jest tych wesołych i zabawnych. Wszystko się zmieni, a życie rodziny przewróci się do góry nogami w momencie kiedy w drzwiach domu pojawi się była dziewczyna Daniela w widocznej ciąży. Życie Ani także się zmieni, poza szkołą, codziennymi obowiązkami jest także Igor – dobrzy przyjaciel, osoba z którą można dzielić te dobre i złe momenty. Pojawienie się Karoliny zburzy spokój, ale pokaże też jak ważna jest miłość, szczera rozmowa, zaufanie i rodzinne więzi.
Co tak naprawdę łączy Anię z Igorem? Jak potoczą się dalsze losy Karoliny? Co w życiu Daniela zmieni informacja o ciąży byłej dziewczyny?
„Ania” to typowa powieść dla nastolatków, która wciąga i czyta się bardzo szybko. Autorka w swojej książce porusza trudne tematy, jakim jest na przykład niespodziewana ciąża w młodym wieku, ale także mówi o nastoletniej miłości, wadze przyjaźni i typowym życiu nastolatków. Barbara Ciwoniuk w książce, którą polecam opisuje codzienne życie rodziny – te gorsze momenty, ale też te lepsze.

Czytałam tę książkę kilka lat temu. Pamiętam, że bardzo mi się spodobała, więc, poszukując kolejnego 'łupu' książkowego w mojej biblioteczce, postanowiłam wybrać właśnie "Anię" Barbary Ciwoniuk. I to był strzał w dziesiątkę:) Napisana przystępnym językiem, wciągająca, a co najlepsze - bardzo pouczająca, bardzo wartościowa. Uczy, że każdy może popełnić błąd i nie powinno się go za to tępić, ale podejść ze zrozumieniem i miłością. Bardzo polecam!:)

No tak... pozycja dla nastolatek, ale nieco... drętwa. Nie wiem, może się nie znam, ale nie wciągała mnie tak, jak inne powieści dla młodzieży.

Ciepła i bardzo realistyczna historia rodziny Ani i burzy, jaka się przez nią przetoczy po pojawieniu się Karoliny. Książka, która uczy, że nic nie jest czarno-białe, losy ludzi są bardzo różne, a odpowiedzialność dorosłych za młode pokolenie wykracza daleko bardziej, niż tylko zapewnienie im wiktu i opierunku.

2037

Lubie książki pani Ciwoniuk. Niby książki dla młodzieży, ale i babcie spokojnie mogą czytać. A nawet wskazane, żeby czytały.Warto spojrzeć na codzienne problemy oczami młodszego pokolenia.

Dostałam tę książkę na święta kilka lat temu i była jedną z pierwszych przeczytanych przeze mnie z własnej woli i chęci książek które mi się spodobały. Odkąd ją przeczytałam polubiłam powieści dla młodzieży (i w ogóle książki).

Książka idealna dla młodzieży, napisana w przystępny sposób. Opowiadająca o problemach świata współczesnego.:) Sama wracałam do niej parę razy.

Bardzo fajna książka . Pokazuje prawdziwy świat. Autorka z niczym się nie kryje i porusza ważne tematy wśród nastolatków . Naprawdę polecam !

Fajna książka, wciągająca ogólnie rzecz biorąc POLECAM!

Fajna książka, wciągająca ogólnie rzecz biorąc POLECAM!

W życie wiecznie zabieganej rodziny wkracza Karolina, była dziewczyna Daniela, brata Ani. Okazuje się, że jest z nim w ciąży. Codzienne problemy stają się błahostką w porównaniu z tą sytuacją. Rodzina jest zmuszona przewartościować dotychczasowe życie i zasady. Łatwa i przyjemna w odbiorze. Idealna w szczególności dla dziewczyn w wieku od 11 do 15 lat.

• Młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa